Allikate õppeprogrammis külastatakse ja uuritakse Endla looduskaitsealal erinevat tüüpi allikaid. Tehakse veetemperatuuri ja sügavuse mõõtmisi ning võrreldakse saadud tulemusi. Läbiv teema on põhjavesi ja looduskaitse tähtsuse selle hoidmisel.
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
II kooliastmes õppekava teemad jõgi ja järv ning vesi elukeskkonnana, loodusvarad, loodus- ja keskkonnakaitse.
III kooliastme teemad: kaardiõpetus, kliima, veestik, pinnamood ja geoloogia, ökoloogia ja keskkonnakaitse.
Lõimitud on matemaatika, geograafia, keemia.
Õpitulemused:
- mõõta õhu- ja veetemperatuuri
- eristada tõusu-, lange- ja imballikat
- võrrelda saadud mõõtmisi ja teha järeldusi
- nimetada põhjavett ohustavaid tegevusi ja meetmeid, mis seda ennetavad
- jälgida kaarti
III kooliastme õpilane mõistab lisaks põhjavee tähtsust ning teadvustab Pandivere kõrgustiku rolli põhjavee moodustamisel.
Üldpädevused:
Meetodid ja vahendid:
-Vee omaduste ja allikate uurimine: veetemperatuuri mõõtmine (termomeetrid), kiletatud töölehtede täitmine (töölehed ja kirjutusvahend), andmete analüüs paaristööna. Rühma peale kasutamiseks vee sügavuse mõõtmise komplekt (õng, Deeper + nutitelefon).
- Arutelud.
- Temaatilised mängud.
Õppevahendid on juhendaja poolt.
Juhis õpetajale:
Enne õppeprogrammi on soovitatav aktiveerida õpilaste eelteadmised põhjavee teemal ja häälestada õueõppetunniks. Juhendajaga lepitakse kokku õppeprogrammi alustamise koht (kas Norra mõisa juures või Endla looduskeskuses), sellest oleneb edasine tegevuskava.
Programmile tulles panna selga ilmastikule sobiv riietus, jalga niiskuskindlad jalanõud. Vajadusel saab vihmakeebid juhendajalt.
Programmi ajal võib õpetaja praktiliste tööde tegemisel õpilasi innustada ja abistada ning ka ise kaasa teha.
Pärast programmi rakendab õpetaja programmil saadud teadmisi ja kogemusi edasises õppetöös ning annab programmile kirjaliku tagasiside e-kirja teel laekunud ankeedi kaudu.
Sihtrühm:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Hind:
Lisainfo:
Liigutakse nii pinnasteel kui laudteel, veekogude ääres, jalgsi kokku kuni 4 km. Vahepeal on vajalik ka bussiga edasiliikumine. Söögipausiks võtta söök ise kaasa. Võimalus on allikavett oma pudeliga kaasa viia.
Norra-Jõeküla teelõigul peab liiklemisel arvestama sõidukitele seatud kaalupiiranguga (7 t), eelistatud on väikebussid.
Õppeprogramm ei kohaldu nägemis-, kuulmis-, vaimupuudega või ratastoolis osalejatele.
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
58.8767029, 26.282685
Programmi läbiviija:
Lisainfo õppeprogrammi juhendajate kohta
Keel:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
SISSEJUHATUS (20 min):
- Tutvumine ja ülevaade programmi käigust ja eesmärkidest:
- vee teemaliste teadmiste aktiveerimine;
- töövahendite jaotus rühma peale;
- kui alustatakse programmiga Endla looduskeskuse juurest, siis ka ekspositsiooni külastus.
TEGEVUSTE KÄIK (130 min):
- juhendaja poolne ülevaade allikatest - mis on allikas, milliseid on allikate tüübid, kui palju leidub neid Eestis, miks on neid Pandivere kõrgustiku ümbruses nii palju, millised allikad asuvad Endla looduskaitsealal.
- Ringkäik allikatele ja nende uurimine. Iga allika juures toimuvad tegevused - mis on selle tüüp, vooluhulk, mõõdetakse veetemperatuuri ja sügavust. Andmed kantakse töölehele, millel on kokkuvõttes ülesanne erinevaid allikaid võrrelda. Paari peale jälgitakse ka kaarti ja märgitakse ära, milliste allikate juures käidi.
*Allikad asuvad hajusalt, nii et mõne juurde on kilomeetrine matk, mõne kõrvale saab bussiga. Matkates uurime ka raja ääres kasvavaid taimi, seeni ja muid liike.
Vahepeal on võimalus teha söögipaus.
KOKKUVÕTE (30 min ):
- Viimase allika külastuse järel kontrollitakse töölehtedelt saadud tulemusi. Iga paar saab ühe mängutegelase ja esitab oma nägemuse allika ja seda mõjutava tegelase seosest.
Juhendaja valib kas teadmiste kontroll viiakse läbi jooksumänguna või toimub õpitu tagasisidestamine ringis.