Programmi eesmärk on anda õpilastele teadmisi Eesti leiva kujunemisloost, miks leib on tervisele kasulik, kuidas vähendada toiduraiskamist.
I osa - õppetöö tutvustus. Õpetaja tutvustab tunni teemat, leiva kujunemislugu, Eestis kasvavaid teravilju ja kuidas saavad õpilased vältida toidu raiskamist.
II osa - praktiline tegevus õppeköögis. Õpilased valmistavad 4-liikmelistes gruppides retsepti alusel odrakaraskit. Koos õpetajaga uurivad, kuidas vähendada prügi ja toiduraiskamist.
III osa - õppemäng. Mängitakse õppemängu "Teraviljad", tehakse kokkuvõtteid ja järeldusi, kus õpetaja kontrollib õpilaste omandatud teadmisi.
NB! Õppeprogrammis saab osaleda korraga kuni 12 õpilast (24 õpilase korral jagatakse grupp kaheks).
Kaasa vahetusjalanõud!
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
Seos alushariduse üldoskustega: kujundab tunnetus- ja õpioskusi ning sotsiaalseid oskusied, mänguoskused.
1. Sotsiaalseid oskusi - selgitab oma seisukohti; oskab teistega arvestada ja teha koostööd.
2. Tunnetus- ja õpioskuseid - tegutseb uudses olukorras täiskasvanu juhiste järgi; suhtub õppimisse positiivselt – tahab õppida, esitada küsimusi ja avastada; kasutab materjali meeldejätmiseks kordamist.
3. Mänguoskused - järgib mängureegleid; tunneb mängust rõõmu ning on suuteline mängule keskenduma; suudab mängu käigus probleeme lahendada ja jõuda mängukaaslastega kokkuleppele.
Seos alushariduse ainevaldkondadega:
1. Mina ja keskkond – looduskeskkond ja tehiskeskkond. Suunatakse last ümbritsevat maailma märkama ja uurima, võimaldades lapsel ümbritsevat tajuda erinevate meelte abil: vaadeldes, kompides, kuulates (kaaslasi ja õpetajat) ja tegutsedes.
2. Keel ja kõne – suhtlemine, jutustamine ja kuulamine. Lapsele luuakse kõne keskkond, kus ta kuuleb teiste kõnet ning ta saab ise kõnelda, tegutsedes koos teiste lastega ja täiskasvanuga.
Seos õppekava üldosaga: arendab, õpipädevust ja suhtluspädevust.
1. Õpipädevus - oskab kasutada õpitut, retsepti lugemine ja juhiste järgi toiduvalmistamine.
2. Suhtluspädevus - loeb ning mõistab teabetekste, teeb koostööd kaasõpilastega.
Ainetevaheline lõiming:
I kooliaste:
Loodusained. Loodusõpetus. Inimene - tervislik toitumine - toimib keskkonnateadliku tarbijana ning väärtustab tervislikku toitu. Kohalik toit.
Sotsiaalained. Inimeseõpetus - keskkond - vastutustundlik tarbimine.
Keel- ja kirjandus - töötab etteantud tekstiga, vaatleb sihipäraselt, kirjeldab nähtut ja töötab teksti alusel (retsept).
Õpitulemused:
Saab lühikese ülevaate leiva kujunemise loost Eestis.
Tunneb ära rukki ja teab, et sellest valmistatakse leiba.
Valmistab õpetaja abiga grupis odrakaraskit.
Toob lihtsama näite, kuidas saab toidu raiskamist vähendada.
I kooliaste
Saab lühikese ülevaate leiva kujunemise loost Eestis.
Tunneb peamisi teravilja liike ja eristab nisu, rukist, otra ja kaera.
Saab aru leiva tähtsusest inimese toidumenüüs ja selgitab oma sõnadega, miks on leib tervislik.
Valmistab grupis retsepti järgi odrakaraskit.
Kirjeldab võimete kohaselt, kuidas tema saab toidu raiskamist vähendada.
Keskkond ja jätkusuutlik areng - pööratakse tähelepanu keskkonnasäästlike tarbimisharjumuste kujundamisele ja kujunemisele ning köögis tekkivate jäätmete vähendamisele.
Üldpädevused:
Meetodid ja vahendid:
Meetodid: vestlus, arutelu, grupitöö.
Vahendid: õppeköök, mis võimaldab 4 liikmelistes gruppides toidu valmistamist; põlled ja kummikindad; vajalikud toiduained gruppidele, retseptid igale grupile, esitlustehnika, õpetaja poolt koostatud PowerPoint esitlus, õppemäng"Teraviljad"
Juhis õpetajale:
Õpetaja on tuttav programmi sisu ning eesmärkidega. Jälgib, et õpilased käituksid hea tava nõuetele vastavalt ning motiveerib neid programmis aktiivselt osalema, nt küsimusi esitama ja neile vastama ning programmi tegevustes kaasa tegema. Vajadusel täidab programmi käigus kokku lepitud ülesandeid.
Õppeprogrammi toimumise järel kogume kohapeal õpetajatelt tagasisidet kiire küsimustikuga tahvelarvutis, tagasiside vastused analüüsitakse andmebaasis ja vajadusel viiakse sisse parandused.
NB! Kaasa vahetusjalanõud.
Sihtrühm:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Hind:
Lisainfo:
Grupi suurus 12-24 õpilast. Kui õpilasi on rohkem kui 12, jagatakse õppegrupp kaheks.
Maksumus:
kuni 12-le õpilasele 2x45 min - 80€;
kuni 24-le õpilasele 2x45 min - 160€.
Vajadusel erikokkulepped toitlustuse osas (nt programmipäeva tellimisel).
Ratastooliga ligipääs hoovialal ja majas.
Liikumispuudega õpilasel vajalik praktilise osa läbimisel isiklikuabistajat.
Erivajadustega õpilastele viiakse õpperogramm läbi lihtsustatud kujul (eelneval kokkuleppel).
Parkimine: keskusel olemas parkla (ka bussid, jalgrattad).
Õppetöö toimub siseruumides. Hoone on kahe korruseline, õppetöö toimub II korruse õppeköögis.
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
58.3754929, 24.5313159
Programmi läbiviija:
Kaidi Kvatš - tehnoloogia ja keelekümblus õpetaja (Tehnikaõpetaja lisaeriala STEM valdkonnas, TalhTeh) vt lisa Pernova hariduskeskuse info alt
Keel:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
Sissejuhatus: ülevaade tunniteemast, eesmärgi selgitamine ja esmased ohutusnõuded köögis.
Teemaarendus (20 min):
- Vestlus: mis on leib ja kuidas see on jõudnud meie toidulauale (PowerPoint).
- Vestlus leiva vajalikkusest inimese tervise seisukohast (I kooliaste).
- Õppemäng: teraviljad - näidised ja lapsed/õpilased peavad need õigesti paigutama.
- Arutletakse teemal, kuidas saab laps/õpilane toiduraiskamist vältida, mida tähendab vajaduspõhine tarbimine.
Praktiline tegevus (40 min):
- Tööohutuse, töövahendite tutvustamine ja laste/õpilaste jagamine 3 gruppi (eelkooli puhul aitavad õpetajad lapsi).
- Õpetaja selgitused toidu valmistamisel ja retsepti tutvustamine (I kooliaste).
- Grupis odrakaraski valmistamine: õpilane valib toiduained, vaatab ja kontrollib retsepti; valmistavad grupis retsepti järgi. Eelkool - õpetaja aitab ja juhendab.
- Toidu valmimise aja arutelu, kui palju tekib jäätmeid (mida saab selle vältimiseks teha või mida tegite).
- Valmistoidu degusteerimine ja õppeköögi koristus.
Kokkuvõte (20 min):
Õppemäng „Teraviljad“, kus korratakse üle õpitud teadmised.
Lühike arutelu (5 min) - kuidas toidu tegemine õnnestus? Mis läks hästi ja mida saab paremini teha? Kuidas toidu raiskamist saab ära hoida?
Tagasisidestamine (5 min): õpilasgrupid toovad välja vähemalt ühe õpitud uue teadmise ja mida nad nüüd edaspidi teisiti teevad. Eelkooli puhul esitab õpetaja suunatud küsimusi ja pakub vajadusel välja valikvastuseid.