Õpilased tegeluspõllega
Airi Leon

Tervislik ja mitmekesine toitumine on terve eluviisi alus. Praktilises ja õpilasi kaasavas muuseumitunnis lõimitakse põnevad teadmised inimkeha toimimisest – vereringest, maitsemeeltest ja seedeelundkonnast – ning seostatakse need tervisliku eluviisi, mitmekesise ja planeedisõbraliku toitumise põhimõtetega. Õpilased on tunni vältel toidu dektetiivid, kes uurivad, mis saab toidust meie kehas, kust toit tuleb ja miks nii palju toitu raisku läheb. 

Muuseumi näituste alal uuritakse, kuidas me toidu maitset tunneme, kuhu läheb toit pärast allaneelamist ja mis sellega seedeelundkonnas juhtub. Samuti tutvutakse inimese kehale vajalike toitainete, vitamiinide ja mineraalainetega. 

Planeedisõbraliku toitumise uurimistöö käigus saadakse teada, kust pärineb meie igapäevane toit ja kui pika tee  läbib meieni jõudes. Grupitöös kaardistatakse toidu teekonda, analüüsitakse toiduraiskamise põhjuseid ning pakutakse välja praktilisi lahendusi, kuidas igaüks saab raiskamist vähendada.

Tunnis osalenud õpilane oskab teha toitumisel teadlikumaid valikuid, mõistab seedimise anatoomiat ja toob näiteid planeedisõbralikust toitumisest ja tervislikust eluviisist. Tund toimub Eesti Tervisemuuseumi näituste keskkonnas ja õppeklassis. 

Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:

Muuseumitunni läbimine aitab saavutada järgmisi põhikooli riikliku õppekava kooliastme lõpuks taotletavaid teadmisi, oskusi ja hoiakuid ning  õpitulemusi: 

Loodusõpetus: 

  • õpilane teab inimese elundkondade tähtsamaid elundeid, nende ülesandeid ja talitlust

Inimeseõpetus:  

  • õpilane selgitab keha eest hoolitsemise vajalikkust. 
  • seostab peamisi tervisenäitajaid inimese tervisliku seisundiga (nt unekvaliteet, stress, kehatemperatuur, pulss, kehamassiindeks).
  • toob näiteid tegevustest, mis muudavad elukeskkonna turvaliseks, soodustavad kehalist aktiivsust ja tervislikku toitumist.

Kehaline kasvatus: 

  •  õpilane mõistab liikumise ja toitumise tähtsust tervisele.

Valdkonnapädevus: hoolib endast ja teistest, järgib tervislikke eluviise. Väärtustab tervist, tervislikku eluviisi ja keskkonda ning mõistab eluviisi ja keskkonna mõju tervisele.

  • õpilane selgitab tervise tähendust ja seda mõjutavaid tegureid ning seostab tervisenäitajaid inimese tervisliku seisundiga,  
  • õpilane toob näiteid tegevustest, mis soodustavad kehalist aktiivsust ja tervislikku toitumist. 

Muuseumitunnis lõimitakse loodusõpetust ja inimeseõpetust. 

Läbiva teema „Keskkond ja jätkusuutlik areng“ käsitlemisega taotletakse õpilase kujunemist sotsiaalselt aktiivseks, vastutustundlikuks ja keskkonnateadlikuks inimeseks, kes hoiab ja kaitseb keskkonda ning väärtustab jätkusuutlikkust, on valmis leidma lahendusi keskkonna- ja inimarengu küsimustele.

Läbiva teema „Tervis ja ohutus“  käsitlemisega taotletakse õpilase kujunemist vaimselt, emotsionaalselt, sotsiaalselt ja füüsiliselt terveks ühiskonnaliikmeks, kes on võimeline järgima tervislikku eluviisi, käituma turvaliselt ning kaasa aitama tervist edendava turvalise keskkonna kujundamisele.

Õpitulemused:

Muuseumitunni tulemusena tekib õpilasel terviklik (eakohane) käsitlus toitumisega seotud inimkeha toimimisest koos arusaamisega toitainetest ning tervisliku ja säästva toitumise põhimõtetest.

Õpitulemused:
- õpilased mõistavad toidu teekonda kehas, teavad inimese seedeelundkonna tähtsamaid elundeid, nende ülesandeid ja talitlust;
- õpilased tutvuvad tervisliku ja mitmekesise toitumise põhialustega, teavad toitained ning mõistavad vitamiinide ja mineraalide kasulikkust,
- õpilased selgitavad planeedisõbraliku toitumise põhimõtteid ning toiduraiskamise põhjuseid. Õpilased oskavad välja pakkuda praktilisi lahendusi, kuidas vähendada toiduraiskamist ja teha jätkusuutlikumaid toiduvalikuid.

Üldpädevused:

enesemääratluspädevus
matemaatika, loodusteaduste ja tehnoloogiaalne pädevus
õpipädevus
sotsiaalsed oskused
suhtluspädevus

Meetodid ja vahendid:

Kasutatavad meetodid ja vahendid: 

  • ajurünnak (näituste alal, eelteadmiste ja tunnis käsitletavate teemade kaardistus)
  • maitsemeele test
  • paaris- ja grupitööd
  • käed-külge tegeluspõll seedeelundkonna õppimiseks 
  • suhkru kaalumine (tükisuhkur, kaalud, erinevad suhrusisaldusega joogpudelid)
  • toidupüramiid ja visuaalsed toiduained. 

Eel- ja järeltegevused:

  • Eel- kui järeltegevuseks sobib seedimise anatoomia teemaline video
  • Muuseumitunnis osalenud klassil on võimalik kaasa võtta taldrikureegli tööleht.

Juhis õpetajale:

Palume kohal olla 10. minutit enne programmi algust. Programm kestab 75-90 minutit. 

Broneerides muuseumitunni Tervisemuuseumis palume:

  • enne programmi arutada õpilastega muuseumis ja muuseumitunnis käitumise üle; 
  • enne muuseumikülastust teha õpilastele teemasse sissejuhatus, et lihtsustada õpilastel uute teadmiste omandamist; 
  • programmi ajal palume saatval õpetajal olla grupiga koos ja vajadusel hoida korda ning abistada;
  • programmi läbimise järgselt arutleda järgmises koolitunnis kogetu ja nähtu üle. Võimalikud järeltegevused on esitatud meetodite ja vahendite osas. 

Täpsemat infot tunni tellimiseks leiab siit: https://tervisemuuseum.ee/haridus/kik-tunnid/. 

Sihtrühm:

4-6 klass II kooliaste

Kestus:

90 min

Grupi suurus:

25

Toimumise aeg:

Aastaringselt

Hind:

8€

Lisainfo:

  • Programmi hind 8 eurot/osaleja. Miinimumtasu 80 eurot. 
  • Miinimum osalejate arv 10. Maksimaalne õpilaste arv on 25. Kui grupis on rohkem osalejaid, tehakse grupp pooleks. 
  • Pakume “Toidu dektektiivid” tundi 2. kooliastmele ka LAK-tunnina, soovist palume teada anda läbi broneerimisvormi. 
  • Kitsaste treppide tõttu majas seab piirangud liikumispuudega inimestele. Majas on olemas invalift pääsuks teisele ja kolmandale korrusele. Loe lähemalt ligipääsu kohta: https://tervisemuuseum.ee/kulastusinfo/ligipaas/ratastooliga/ .
  • Info meile saabumise kohta: https://tervisemuuseum.ee/kulastusinfo/ligipaas/kuidas-meile-tulla/ .
  • Tervisemuuseum küsib kõikide muuseumitundide kohta õpetajate tagasisidet e-vormi kaudu. Õpetajate soovitushindeks on saadud tagasiside põhjal olnud aasta-aastalt 9.5/10. 

Läbiviimise koht:

Eesti Tervisemuuseum

Läbiviimise asukoht:

59.439610345028, 24.74537698757

Programmi läbiviija:

Tervisemuuseumi muuseumitunde viivad läbi pädevad muuseumiõpetajad, kes on läbinud koolituse programmi läbiviimiseks. Tervisemuuseumi muuseumiõpetajatega saab tutvuda siin: https://tervisemuuseum.ee/meist/meie-tootajad/

Keel:

Eesti keel

Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:

Praktilises muuseumitunnis on õpilased aktiivses rollis. Teema tutvustamiseks kasutatakse mitmekesiseid ja kaasavaid metoodikaid, käed-külge vahendeid. Tund toimub muuseumi näitusealal ja õppeklassis. Õpilased on tunni vältel toidu dektetiivid, kes uurivad, mis saab toidust meie kehas, kust toit tuleb ja miks nii palju toitu raisku läheb. 

 

Muuseumitunni ülesehitus
 Sissejuhatus ja aktiveerimine (10 min)

Sissejuhatus ja aktiveerimine toimub näituse keskkonnas, evolutsiooniseina juures. 

Sissejuhatavas osas tehakse kokkulepped tunnis osalemise osas ning antakse õpilastele ülevaade tunni ülesehitusest. 

Aktiveeriv osa viiakse läbi samm ette mänguna. Toimub eelteadmiste kaardistus ning tutvustatakse läbi küsimuste ja väidete õpitavat teemat (Kes on hommikust söönud? Miks me sööme? Miks on oluline toituda mitmekesiselt? Kust toit tuleb? jne.)

Põhiosa näituse keskkonnas (vereringe, meelte tuba, toitumise tuba) (30 min) 

Otsimismängu käigus ja seejärel muuseumiõpetaja juhtimisel läbitakse kolm muuseumi teematuba, et luua seosed, miks me sööme, kuidas me maitseid tunneme. Samuti uuritakse seedeelundkonna tööd. 

Huvi äratamiseks kasutatakse plastinaate ja muuseumi keskkonnas asuvaid interaktiivseid vahendeid. Meeltetoas tehakse õpilastega maitsemeelte test. 

Saadud teadmisi kinnistatakse paaristööna käed-külge tegeluspõllega, kuhu õpilased asetavad õiges järjekorras seedeelundid. Valminud põlledel iga paar tutvustab kõigile ühte elundit, selle rolli ning kus ta asub seedeelundkonna elundite järjekorras.

Põhiosa õppeklassis (35 min)

Õppeklassis on fookuses teemad: tervisliku toitumise põhimõtted, toitained, kust toit tuleb ja miks on oluline toitu mitte raisata. 

Muuseumiõpetaja juhendamisel korratakse üle tervisiliku toitumise põhimõtted (toidupüramiid ja taldriku reegel) ja toitained. Grupitöö ülesandes asetatakse toiduained toidupüramiidi õigele astmele. Õpilased peavad eristama peamisi toiduaineid sh nende toitainete sisalduse järgi.

Teises ülesandes uurivad õpilased, kust toit tuleb ja kui pika teekonna see on läbinud meie toidulauale jõudmiseks. Igaüks saab töölehe, et analüüsida, kust see toit või selle koostisosad pärit on, kui pika tee see toit on läbinud. Tehakse ettepanekuid keskonnasõbralikuma alternatiivi osas. 

Muuseumiõpetaja teeb lühiülevaate, kui palju toitu Eestis raisku läheb. Õppemängus samal teemal töötavad õpilased kaartidega, kus toiduained ja ette tulevad olukorrad ning pakuvad lahendusi toiduraiskamise vähendamiseks. 
 

Kokkuvõte ja refleksioon (10 min)Kokkuvõtvas osas kirjutab iga grupp valgele tahvlile  2 uut teadmist, mida ta tänases tunnis sai ning toob välja paar asja, mida ta sooviks teisiti teha. Kõik grupid saavad sõna. 

 

Viimati uuendatud: