Olen mere sõber on mänguline muuseumiprogramm, mis aitab lastel mõista, miks Läänemeri vajab meie hoolt. Lapsed uurivad koos juhendajaga, milline prügi satub merre, katsuvad ja võrdlevad erinevaid esemeid ning avastavad visuaalse lagunemisskaala abil, kui kaua aega kulub erinevatel materjalidel looduses lagunemiseks. Mängulise sorteerimise kaudu õpivad nad, kuhu prügi tegelikult kuulub, ning arutlevad, kuidas prügi üldse merre jõuab ja mida igaüks saab teha, et seda ära hoida. Tunni lõpetab lihtne ja rõõmus tööleht „Mis merre ei sobi“, mis aitab lastel õpitu kokku võtta ja kinnistada. Programmi eesmärk on kasvatada lastes hoolivust, tähelepanelikkust ja arusaamist, et iga väike tegu aitab hoida Läänemerd puhtana.
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
Valdkond Mina ja keskkond -
3) suunata last küsimusi esitama, probleeme püstitama, teemakohaselt arutlema, vastuseid leidma ning märgatust ja kogetust järeldusi tegema;
11) märkab ja kirjeldab enda ja teiste tegevuse mõju keskkonnale ning käitub keskkonda säästvalt.
Lõiming valdkondadega keel ja kõne, mäng ja liikumine.
Läbiv teema Keskkond ja jätkusuutlik areng: õpilane mõistab, et tema käitumine mõjutab Läänemere puhtust.
Õpitulemused:
- prügi ei kuulu loodusesse ega merre;
- prügi võib merre sattuda mitmel moel.
Õpilane oskab:
- sorteerida prügi lihtsatesse kategooriatesse;
- rääkida, kuidas prügi võib merre jõuda;
- rääkida, mida saab tema teha, et vähem prügi merre jõuaks.
Õpilane väärtustab:
- puhta mere ja looduse hoidmist;
- hoolivat ja vastutustundlikku käitumist.
Üldpädevused:
Meetodid ja vahendid:
Meetodid: rühmatöö, liikumismängud, arutelu, tööleht.
Vahendid: prügi lagunemise infostendid õpperuumis; igale rühmale prügikorvid, liikumismängud "Läänemeri vajab abi" ja "Sorteerimise salajane reegel", igale õpilasele kirjutusvahend ja tööleht "Mis ei sobi merre?"
Juhis õpetajale:
Programm viiakse läbi Viimsi Vabaõhumuuseumis, kus tuleb arvestada ilmaga ja vastavalt riietuda. Halva ilma korral viiakse programm läbi Rannarahva muuseumis. Programmi broneerimisel asukoht täpsustatakse.
Õpetajalt ei eeldata ettevalmistavaid tegevusi enne programmi toimumist. Programmi ajal võib õpetaja innustada oma õpilasi kaasa lööma. Õpetajalt küsitakse tagasisidet elektroonilisel kujul pärast programmi toimumist.
Sihtrühm:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Hind:
Lisainfo:
Viimsi vabaõhumuuseum asub Pringi rannakülas, mere ääres. Programm toimub osaliselt siseruumides, osaliselt välikeskkonnas. Rannarahva muuseum tegutseb hubases vanas koolimajas. Ekspositsioonis on vanad kalastustarbed ja hülgepüügiriistad ning endise kalurikolhoosiga seotud esemed. Mõlemas muuseumis on arvestatud turvalisust ja tagatud laste ohutus.
Õppeprogramm on kohaldatav kergema liikumispuudega õpilastele. Teistest erivajadustest ja -soovidest seoses programmi eesmärkide ja tegevustega palume muuseumi teavitada enne õppeprogrammi toimumist.
Õpilastel on vaja riietuda vastavalt ilmale. Vabaõhumuuseumis on väga tuuline. Kõik õppeks vajalikud vahendid on kohapeal olemas, midagi eraldi kaasa võtma ei pea. Programm ei paku toitlustust.
Programmi hind on õpilase kohta.
Programm on osa 2025-2026 KIK-projektist ja sellele registreerumine on gruppide täitumiseni koolidele tasuta!
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
59.5233002, 24.7693225
Programmi läbiviija:
Programmi viivad läbi Rannarahva muuseumi:
teadur Maivi Kärginen-Kivi (BA ajalugu, juhendamiskogemus alates 2016. aastast);
teadur-hariduskoordinaator Marie Sokman (MA Eesti ajalugu, viis aastat õpetamiskogemust üldhariduskoolis);
hariduskoordinaator Ülle Smolina (BA juura, juhendamiskogemus alates 2010. aastast, LAK-õpe);
külastusjuht Loreley Reim (juhendamiskogemus alates 2025. aastast).
Keel:
Viited:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
SISSEJUHATUS (5 min)
Muuseumi ala, programmi eesmärkide, töökorralduse ja ajakava tutvustamine. Lepitakse kokku, kuidas igaüks saab panustada hea ja ohutu koostöö toimumisele.
Rühmatööd viiakse läbi 3-4 liikmelistes rühmades. Igale rühmale on tagatud vajalikud töövahendid.
TEGEVUSTE KÄIK (kokku 40 min)
Prügi kogumine mere ääres - iga rühm saab prügikorviga mere ääres kaldale uhutud prügi korjata. (10 min)
Rühmatöö: iga rühm pakub kui kaua nende meelest leitud prügi looduses laguneb. Kontrollime koos infostendilt üle. (10 min)
Mänguline prügisorteerimine - õpilased sorteerivad liikumismängu käigus rannast kogutud prügi klassifikaatorite järgi. (10 min)
Rühmatöö: õpilased mõtlevad rühmades kuidas prügi üldse merre jõuab ja mida saavad nemad teha, et seda ära hoida. Rühmatööle järgneb oma mõtete jagamine kogu klassiga. (10 min)
KOKKUVÕTE (15 min)
Kokkuvõte individuaalse töölehega "Mis ei sobi merre?" - õpilased tõmbavad töölehel maha asju, mis ei sobi merre. Iga õpilane saab lõpetuseks öelda, mida saab tema teha selleks, et Läänemerre prügi ei satuks.