Teemapunkt "Võõras või oma"
Sirle Puusta

Koolis läbiviidavas Läänemere programmis avastavad õpilased läbi praktiliste tegevuste Läänemere elustikku ja keskkonda. Saadakse lähemalt tuttavaks Läänemeres elavate liikidega ja nende omavaheliste seostega ning uuritakse, kuidas inimene oma tegevusega Läänemerd mõjutab. Programmis käsitletakse erinevaid teemasid, muuhulgas võõrliigid, mikroplast, soolsus, mikroelustik ning Läänemere areng.
90-minutilise õppeprogrammi jooksul läbivad õpilased rühmades valiku kaheksast tegevuskeskust. Tunni lõpetab kokkuvõttev arutelu.

Programm toimub koolis. Kooli ruumidesse luuakse kaheksa interaktiivset tegevuskeskust, kus on Eesti Loodusmuuseumi õppekogudel põhinevad õppematerjalid ja -vahendid. Programmi viib läbi Loodusmuuseumi õpetaja. Enne programmi läbiviimist toimub infovahetus kooli ja keskuse vahel, et täpsustada programmi läbiviimiseks sobiv ruum ning vajadusel broneeringul märgitud lisavajadused.

Programmi "Muuseum tuleb külla! Muutuv Läänemeri" vabade aegade vaatamiseks ja kiireks broneerimiseks klikka: Muuseum tuleb külla! Muutuv Läänemeri (7.-9.kl) | Lydian

Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:

Põhikooli riiklik õppekava 
Lisa 4 "Loodusained"

2. Ainekavad 2.1. Loodusõpetus 2.1.3. Õpitulemused III kooliaste 7. klassi lõpetaja 21) analüüsib enda tegevuse võimalikku keskkonnamõju ja ökoloogilist jalajälge; põhjendab energiasäästu vajadust;

2.2. Bioloogia 2.2.3. Õpitulemused Ökoloogia ja keskkonnakaitse 4) analüüsib organismidevahelisi seoseid ökosüsteemis, mõistab eluslooduses toimuvaid protsesse ja hindab inimtegevuse positiivset ja negatiivset mõju populatsioonidele ning ökosüsteemide püsimisele;

2.4. Geograafia 2.4.3. Õpitulemused Kliima 5) mõistab inimtegevuse, sh maakasutuse mõju kliimale nii kohalikul kui ka üleilmsel tasandil; 6) teab kliimamuutuste võimalikke tagajärgi ning kliimamuutustega kohanemise võimalusi.

Lisa 14 Õppekava läbivad teemad, 2. Läbiv teema „Keskkond ja jätkusuutlik areng“ 2.4. Läbiva teema „Keskkond ja jätkusuutlik areng“ käsitlemine III kooliastmes. 

Õppeprogrammis tutvuvad õpilased praktiliste tegevuste kaudu erinevate teemadega, nagu mikroplast, soolsus ja võõrliigid, mis aitavad paremini mõista liikide ja elukeskkondade vahelisi seoseid ning jätkusuutmatu inimtegevuse mõju merekoosluste toimimisele. Rühmasiseste arutelude käigus kujundavad õpilased oma arusaamu ning analüüsivad inimese mõju looduskeskkonnale. Programm suunab õpilasi mõtestama, kuidas nende igapäevased valikud ja tegevused mõjutavad Läänemere seisundit.

 

Lõiming

2. Ainekavad 2.1. Matemaatika 2.1.2. Kooliastme lõpuks taotletavad teadmised, oskused ja hoiakud III kooliastme lõpetaja: 1) loeb, esitab ja analüüsib informatsiooni tekstist, graafikult, tabelist, diagrammilt, jooniselt ja valemist;

2. Ainekavad 2.4. Geograafia 2.4.3. Õpitulemused Veestik Õpilane: 1) mõistab veekogude ja inimtegevuse vastastikuseid seoseid, veekogude uurimise tähtsust ning vee kaitse vajadust;

2. Ainekavad 2.2. 2.2.2. III Kooliastme lõpuks taotletavad teadmised, oskused ja hoiakud Ajalugu 21) toob näiteid inimtegevuse ja looduskeskkonna vastastikusest mõjust minevikus.

Õpitulemused:

• Oskab nimetada Läänemeres elavaid liike ning mõistab nende vahelisi seoseid
• Mõistab, et inimestel on väga suur ja oluline mõju Läänemere elustikule
• Oskab tuua näiteid isiklikust elust, kuidas positiivselt mõjutada Läänemerd
• Oskab kasutada erinevaid infoallikaid, analüüsib andmeid ja teeb järeldusi

Üldpädevused:

enesemääratluspädevus
matemaatika, loodusteaduste ja tehnoloogiaalne pädevus
suhtluspädevus

Meetodid ja vahendid:

Meetodid

  • Rühmatöö ja koostöine õppimine
  • Arutelu
  • Määramine
  • Uurimuslik õpe
  • Mänguline õpe
  • Praktiline tegevus / kogemusõpe
  • Suuline eneseväljendus (esitlemine)

Vahendid:

Teemapunkt „Võõras või oma“

  • Lisamaterjal “Võõrliigid” A4 1 tk
  • Tööleht A5 
  • Merebingo alusleht A4 1 tk
  • Valge kandik A4 1 tk
  • Mereheidis karbis (vetikad, karbid, jmt)
  • Fotod (läänemere krevett, elegantne krevett, läänemere kirpvähk, vööt-kirpvähk) 4 tk
  • Merekarbid (liiva-uurikkarp, balti lamekarp, rändkarp, söödav rannakarp) 4 tk
  • Kalade märgpreparaadid (kirjumudil ja ümarmudil) 2 tk
  • Infokaardid A6 10 tk 

Teemapunkt „Inimene ja meri“

  • Lisamaterjal “Inimmõju Läänemerele” A4 1 tk
  • Tööleht A5
  • Alusleht “Läänemerd mõjutavad tegevused” A3 1 tk
  • Sildid tegevustega 25 tk 

Teemapunkt „Mikroplast“

  • Lisamaterjal “Mikroplast meres” A4 1 tk
  • Lisamaterjal “Katse kirjeldus” A5 1 tk
  • Tööleht A5
  • Joonis “Mikroplast toiduahelas” A4 1 tk
  • Stereomikroskoop 1 tk
  • Mikroplasti sisaldav näopesugeel 
  • Preparaat fliisikiududega 1 tk 
  • Joonlaud 1 tk
  • Plasttopsid 5 tk
  • Plastlehtrid 1 tk
  • Kohvifilter 5 tk
  • Supilusikad 2 tk
  • Petri tassid 2 tk
  • Labori pesupudel, 500 ml 1 tk
  • Salvrätikud 
  • Plastkast kasutatud katsematerjalidele 1 tk
  • Plastämber kasutatud vedelikult 1 tk

 

Teemapunkt „Läänemere sügavused“

  • Lisamaterjal “Kivistised” A4 1 tk
  • Lisamaterjal “Läänemere maavarad” A4 1 tk
  • Tööleht A5
  • Ürgmere fossiilibingo alusleht A4 1 tk
  • Fossiilid (nautiloid, trilobiit, meriskorpion, rüükala, meriliilia varrelülid, devoni puu, tigu, sarvkorall, graptoliit).

Teemapunkt „Soolsus, elustik, kliimamuutused“

  • Lisamaterjal “Läänemere soolsus” A4 1 tk
  • Lisamaterjal “Läänemere elustik” A4 1 tk
  • Lisamaterjal “Kliimamuutused” A4 1 tk
  • Tööleht A5
  • Söödava rannakarbi proovid 4 eri suurust, karbis 4 tk 1 tk
  • Soolase vee proovid pesupudelis 0,5 l 4 tk 1 tk
  • Salvrätid
  • Kliimamuutuste tegurid, 11 tk

Teemapunkt „Väike aga vajalik“

  • Lisamaterjal „Läänemere mikroelustik“ A4 1 tk
  • Lisamaterjal “Elu peotäies merevees“ A4 1 tk
  • Lisamaterjal “ toiduahel ja mikroobne ling“ A4 1 tk
  • Tööleht A5
  • Toiduahela alusjoonis mere pildiga A3 1 tk
  • Stereomikroskoop, läbipaistva alusplaadiga 1 tk
  • Planktoni preparaat 1 tk
  • Liikide pildid, mustvalged, ümbrikus 8 tk 
  • Must tahvlimarker 1 tk
  • Lapp tahvlimarkeri kustutamiseks 1 tk

Teemapunkt „Läänemere kalad ja imetajad“

  • Lisamaterjal “Muutusi Läänemere kalade ja imetajate elus” A3 1 tk
  • Tööleht A5
  • Mariameeter riidele trükitud 3x1,5 m 1 tk
  • Kirjutusalus A4 1 tk

Teemapunkt „Läänemere linnustik“

  • Lisamaterjal elupaigad: avameri, roostik, kliburand, rannaniit A4 4 tk
  • Lisamaterjal “Lindude menüü” A4 1 tk
  • Tööleht A5
  • MP3 mängija 1 tk
  • Kõrvaklapid 4 tk
  • Kõrvaklapi jagaja juhtmetega 1 tk

Juhis õpetajale:

Programmi läbiviidavas ruumis peavad olema liigutatavad lauad ja toolid, arvuti ja projektor, võimalusel kraanikauss ja prügikast. Õpilastel tuleks varuda grupi peale üks kirjutusvahend ning üks interneti ja QR-koodi lugemise võimalusega nutiseade. Ülejäänud õppetegevuseks vajalikud vahendid tagab Eesti Loodusmuuseum.  

Palume klassi saatval õpetaja programmis osaleda ning toetada vajadusel õpilasi või programmi läbiviijat. Programmi registreerudes palume kirjeldada "Lisainfo" lahtrisse õpilaste vajadusi (nt keelelisi), millega muuseumiõpetajad arvestama peaksid.

Enne programmi toimumist saadetakse õpetajale eeltegevus, mille eesmärgiks on valmistada õpilased ette Muutuva Läänemere programmiks. Eeltegevuse käigud tutvuvad õpilased kalafooriga ning mõtestavad, mis on kestlik kala ning kuidas nende igepäevased valikud mõjutavad Läänemere kalastiku. Pärast programmi toimumist saadetakse õpetajale järeltegevus, mis võimaldab õpilastel kinnistada programmis saadud teadmisi. Õpilasi suunatakse läbi arutelu märkama oma panust Läänemere seisundile kasutades enda eelteadmisi ning programmis saadud uusi teadmisi. 

Muuseumi poolt välja töötatud soovituslikud eeltegevused saadetakse tunni broneerija e-posti aadressile 2 nädalat enne programmi toimumist. Soovituslikud järeltegevused saadetakse tunni broneerija e-posti aadressile vahetult pärast programmi läbimist koos tagasiside küsimustikuga. 

Kui teieni eel- või järeltegevus mingil põhjusel ei jõua, palun andke sellest teada bronn@loodusmuuseum.ee. Oleme tänulikud, kui õpetajad vastaksite ka järeltegevusega kaasas olevale tagasisideküsimustikule. 

Programmi saab kohandada sobitumaks HEV õpilastele, kuid see ei ole loodud lihtsustatud õppekava alusel. Kui soovite tellida programmi HEV õpilastele, võtke palun meiega ühendust bronn@loodusmuuseum.ee leidmaks sobivaimat lahendust lähtudes teie õpilaste hariduslikest erivajadustest ja eesmärkidest.

Sihtrühm:

7-9 kl III kooliaste

Kestus:

1,5 tundi

Grupi suurus:

32

Toimumise aeg:

Aastaringselt

Hind:

240€

Lisainfo:

240 € üks programm. Väljaspool muuseumi toimuvate programmide puhul lisandub transpordi kulu 0,5 eurot/km (algus- ja lõpp-punkt Eesti Loodusmuuseum)

Läbiviimise koht:

Koolis, siseruumides

Programmi läbiviija:

Katerina Pesotski, Eesti Loodusmuuseumi haridus- ja meediaspetsialist. Kõrgharidus (Bioloogia ja geoökoloogia; Bioloogia ja geograafia õpetaja). Üle 20-aastane kogemus Eesti loodusmuuseumi keskkonnahariduses.

Leida Ojasoo, Eesti Loodusmuuseumi õpetaja ja kogude spetsialist. Kõrgharidus (Bioloogia ja elustiku kaitse). Kutsekeskharidus (Loodusturismi korraldus, spetsialiseerumisega retkejuhtimisele). Õpetaja Eesti Loodusmuuseumis alates 2021. aastast.

Anete Altrov, Eesti Loodusmuuseumi õpetaja ja kuraator. Kõrgharidus (Keskkonnakorraldus). Õpetaja Eesti Loodusmuuseumis alates 2023. aasta detsembrist.

Tiina Vahtra, Eesti Loodusmuuseumi õpetaja. Kõrgharidus (võrdsustatud magister Tartu Ülikool, geoloogia). Õpetaja kutse tase 6. Õpetaja Eesti Loodusmuuseumis alates 2024. aasta augustist.

Enri Uusna, Eesti Loodusmuuseumi hariduskuraator-õppedisainer. Kõrgharidus (Maastikukaitse ja -hooldus; Andragoogika). Haridososakonnas alates 2025. aasta septembrist.

Keel:

Eesti keel

Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:

Programm toimub koolis. Kooli ruumidesse luuakse 8 interaktiivse tegevuskeskusega Loodusmuuseumi õppekogudel põhinevat näitus-laborit, mille juurde kuuluvad õppematerjalid ja -vahendid. Programmi viib läbi Loodusmuuseumi õpetaja. Õpilased võtavad kaasa kirjutusvahendi ning grupi peale vähemalt ühe interneti ja QR-koodi lugemise võimalusega nutiseade.

Õpilased jagunevad 8 tegevuskeskuse vahel kuni 5- liikmelisteks gruppideks vastavalt klassi suurusele. Programmi vältel läbivad õpilased 4 teemat. 

Sissejuhatus ja programmi tutvustus (5 min)

Teema juhatatakse sisse suunavate küsimuste abil, mille eesmärk on luua õpilastes isiklik seos Läänemerega ja tuletada meelde eeltegevuses teada saadud info. Lepime õpilastega kokku käitumisreeglid, et tagada turvaline, tõhus ja koostöine õpikeskkond. Tutvustame programmi ülesehitust, andes ülevaate tegevustest, eesmärkidest ja oodatavatest tulemustest.
 

Grupitöö tegevuskeskustes (60 min)

Õpilased töötavad tegevuskeskustes rühmades, kus soovi korral võib jaotada ülesanded grupisisese tööjaotuse alusel. Tegevuskeskuste juures on rühmale täitmiseks tööjuhistega tööleht, infomaterjalid ja ülesannete läbimiseks vajalikud õppematerjalid ning -vahendid. Iga tegevuskeskus sisaldab vähemalt ühte praktilist ülesannet, mis eeldab rühmaarutelu ning teemapunkti infomaterjaliga tutvumist. Iga teemapunkti töölehel on esitatud suunav küsimus, mis aitab õpilastel mõtestada inimese või kliimamuutuste mõju Läänemerele vastava teema kontekstis.

Rühmadele antakse enne 15 minuti lõppemist kolme- ja üheminuti hoiatusteated, mille järel korrastatakse tegevuskeskus ning liigutakse järgmisesse, numbriliselt suuremasse tegevuskeskusesse. Kaheksas tegevuskeskus suunatakse esimese juurde.

Õpilased tegutsevad tegevuskeskustes iseseisvalt. Programmi läbiviivad õpetajad jälgivad protsessi, suunavad õpilasi vajaduse korral õige lahenduseni abistavate küsimustega ning tagasisidestavad lahendusi. 

Tegevuskeskused:

Tegevuskeskus „Võõras või oma“ eesmärgiks on 1) määrata lisamaterjali abil mõningad Läänemeres elavad kohalikud ja võõrliigid 2) mõista inimeste rolli võõrliikide levikus 3) mõista võõrliikide mõju kohalike liikidele ja mere ökosüsteemile.

Esimese ülesandena otsivad õpilased mererannaheitest bingolehel nimetatud liigid. Seejärel analüüsivad nad infomaterjalide abil, millised neist on võõrliigid ning millistel viisidel võisid need liigid Läänemerre sattuda. Teise ülesandena jaotavad õpilased liigiinfokaardid kahte rühma: Läänemere kohalikud liigid ja võõrliigid. Seejärel seostatakse liigikaartidel esitatud teave vastava liigiga, mis on esitatud kas märgpreparaadi, kuivatatud eksemplari või fotona. Rühmaarutelu käigus analüüsivad õpilased, millisel võõrliigil võib olla Läänemere ökosüsteemile kõige negatiivsem mõju ning põhjendavad oma seisukohti.

Tegevuskeskus „Inimene ja meri“ eesmärgiks on 1) osata eristada inimtegevuste negatiivset ja positiivset või neutraalset mõju Läänemerele 2) mõista kui palju inimtegevus Läänemerd mõjutab 3) osata hinnata enda käitumise ja valikute mõju Läänemerele. 

Esimese ülesandena jaotavad õpilased erinevad inimtegevused kahte kategooriasse vastavalt nende mõjule Läänemerele (negatiivne ning positiivne või neutraalne mõju). Ülesande lahendsõnana kujuneb mõiste eutrofeerumine, mille tähendust õpilased oma sõnadega selgitavad. Seejärel arutlevad õpilased rühmades inimtegevuse positiivsete mõjude üle Läänemerele ning toovad välja kaks tegevust, mille kaudu saavad nad ise Läänemere seisundit positiivselt mõjutada. Teise ülesandena uurivad õpilased reaalajas Läänemere laevaliiklust, kasutades rühma peale ühte nutiseadet. Analüüsi käigus selgitatakse välja, millist tüüpi laevad Läänemerel liiguvad ning milliseid laevatüüpe on vaatluse hetkel kõige enam. Õpilased toovad välja laevaliikluse võimalikud negatiivsed mõjud Läänemere ökosüsteemile ning pakuvad välja lahendusi nende mõjude vähendamiseks. Viimase ülesandena uurivad õpilased Läänemere kaarti ning märgivad sellele Läänemere-äärsed riigid ja olulisemad sadamad.

Tegevuskeskus „Mikroplast“ eesmärgiks on 1) mõista kuidas tekib mikroplast ning kuidas see merre jõuab 2) mõista mikroplasti mõju inimesele 3) viia läbi katse ning harjutada praktilist tööd stereomikroskoobiga.

Esimese ülesandena viivad õpilased läbi katse mikroplasti eraldamiseks pesugeelist ning uurivad saadud tulemust mikroskoobi abil. Vaatluste põhjal koostavad nad joonise. Arutletakse, miks kasutatakse mikroplasti hügieenitoodetes. Teise ülesandena uurivad õpilased mikroskoobi all fliisikiu valmispreparaati ning koostavad joonise. Seejärel tuuakse välja kolm võimalust, kuidas mikroplastik võib merre sattuda. Lisaks analüüsitakse mikroplasti võimalikku mõju inimese tervisele. Viimase ülesandena pakuvad õpilased välja kaks konkreetset tegevust, mille abil saaksid nemad vähendada mikroplasti sattumist veekeskkonda.

Tegevuskeskus „Läänemere sügavused“ eesmärgiks on 1) tutvuda Läänemere põhjas olevate maavaradega 2) analüüsida merepõhja maavarade kaevandamise mõjusid keskkonnale ja Eesti majandusele 3) mõista millist infot annavad fossiilid kunagise keskkonna kohta.

Esimese ülesandena asetuvad õpilased rollimängu käigus töörühma liikmete rolli, kelle ülesanne on otsustada, kas lubada ettevõttel alustada Läänemere põhjas raua- ja mangaanimugulate kaevandamist. Õpilased analüüsivad infomaterjali abil kaevandamisega kaasnevaid võimalikke hüvesid ning riske ja kahjulikke mõjusid nii keskkonnale, inimestele kui ka Eesti majandusele. Rühmaarutelu tulemusena kujundatakse põhjendatud seisukoht kaevandamise lubamise või mittelubamise osas. Seejuures on oluline tugineda teaduslikele argumentidele. Teise ülesandena tutvuvad õpilased erinevate fossiilidega ning seostavad need fossiilibingol vastavate liigipiltidega. Lisaks selgitavad õpilased, millist teavet on fossiilide abil võimalik saada keskkonna kujunemise ja muutuste kohta.

Tegevuskeskus „Soolsus, elustik, kliimamuutused“ eesmärgiks on 1) mõista soolsuse, elustiku ja kliima omavahelisi mõjusid 2) analüüsida kliimamuutuste põhjus-tagajärg seoseid 3) mõista kliimamuutuste mõju mereelustikule rannakarbi näitel.

Esimese ülesandena uurivad õpilased soolsuse mõju Läänemeres elavate rannakarpide suurusele. Selleks seostavad nad neli rannakarbi proovi erineva soolsusega veeproovidega ning määravad lisamaterjalide abil proovide päritolu piirkonnad. Lisaks analüüsivad õpilased, kuidas soolsuse erinevused Läänemeres mõjutavad rannakarpide kasvu ja elutingimusi. Teises ülesandes täiendavad õpilased mõistekaarti kliimamuutustest tingitud õhutemperatuuri tõusu võimalike tagajärgedega, luues loogilise põhjus-tagajärg seoste võrgustiku. Rühmaarutelu käigus analüüsivad õpilased, millised tegurid võivad rannakarpide seisundit kõige enam mõjutada, ning põhjendavad oma seisukohti.

Tegevuskeskus „Väike aga vajalik“ eesmärgiks on 1) mõista planktoni ja teiste mikroorganismide rolli toiduvõrgustikus ja aineringes 2) mõista ainuraksete paljunemise kiirust ning sellest tulenevalt nende rohkust keskkonnas.

Esimese ülesandena uurivad õpilased stereomikroskoobi abil planktoni valmispreparaati, määravad vaadeldava liigi lisamaterjalide toel ning koostavad vaatluste põhjal joonise. Teise ülesandena tutvuvad õpilased ainuraksete organismide kasvu- ja paljunemiskiirusega. Õpilased lahendavad arvutusülesande, mille käigus selgitatakse, kui kiiresti võib ühest ainuraksest tekkida üle tuhande uue isendi. Saadud andmed kantakse graafikule, et visualiseerida ja paremini mõista ainuraksete paljunemise eksponentsiaalset kasvu. Viimases ülesandes tutvuvad õpilased toiduvõrgustiku ja mikroobse lingu mõistetega. Liigipiltide abil koostavad nad aluspildile skeemi toiduvõrgustikust ja mikroobsest lingust ning selgitavad meres elavate bakterite rolli aineringluses.

Tegevuskeskus „Läänemere kalad ja imetajad“ eesmärgiks on 1) mõista, et Läänemere liigiline mitmekesisus on muutuv 2) mõista, et lisaks inimtegevusele mõjutavad elustiku ka muutuseid keskkonnas 3) tutvuda lähemalt Atlandi tuur Mariaga.

Esimeses ülesandes uurivad õpilased Atlandi tuur Maria põhjal koostatud elusuuruses joonist ning täidavad töölehel esitatud teabe Atlandi tuurade kohta. Õpilased võrdlevad oma pikkust samaealise tuura pikkusega ning tutvuvad tuurade erinevate elujärkudega. Lisaks võrreldakse inimese ja Atlandi tuura eluetappe. Teise ülesandena leiavad õpilased Läänemere selgroogsete loomade ajajoonelt ühe looduslike tingimuste muutustega seotud sündmuse ning kirjeldavad, kuidas see võis mõjutada Läänemerega seotud liike, sealhulgas inimest.  

Tegevuskeskus „Läänemere linnustik“ eesmärgiks on 1) tutvuda nelja Läänemere koosluse linnustikuga 2) mõista kuidas on seotud linnu keha- ja nokakuju tema toitumisega 3) arutleda inimtegevuse mõjude üle neljale Läänemerega seotud kooslusele.

Esimeses ülesandes kuulavad õpilased heliklippe nelja Läänemerega seotud koosluse (rannaniit, roostik, kliburand, avameri) kohta ning seostavad kuuldud helid vastavate kooslustega. Lisaks harjutavad õpilased erinevate linnuliikide häälte eristamist. Vajaduse korral kasutavad õpilased lisamaterjale, et tuua välja vastavatele kooslustele iseloomulikke linnuliike. Teises ülesandes  arutlevad õpilased rühmades inimtegevuse mõju esimeses ülesanded tutvutud kooslustele. Õpilased toovad välja vähemalt ühe mõju või muu teguri, mis võib ohustada vastava koosluse linnustiku püsimist või oluliselt mõjutada selle koosseisu. Viimases ülesandes seostavad õpilased linnuliigid neile sobivate toiduvalikutega, analüüsides lindude noka- ja kehakuju.

Grupitööde ettekanded ja kokkuvõte (25 min)

Rühmadele antakse 5 minutit aega, et valmistada ette üheminutiline suuline ettekanne, milles tutvustatakse viimati läbitud teemapunkti. Ettekandes on oluline esile tuua omandatud teadmised ning seostada need programmi käigus käsitletud teemadega. Rühmatööde ettekannete ajal suunab õpetaja vajaduse korral arutelu toetavate küsimustega, et rõhutada teemapunktide eesmärke ning nendevahelisi seoseid. Vajaduse korral kordab programmi läbiviiv õpetaja üle peamised Läänemeres elavad liigid ja nende omavahelised seosed, inimese mõju Läänemere elustikule ning toob näiteid, kuidas seda positiivselt mõjutada.

Õpilastel on võimalik esitada tekkinud küsimusi kogu programmi vältel

 

Viimati uuendatud: