Programm viib õpilased Kagu-Aasia vihmametsade maailma – kogeda saab niiskust ja palavust, taimerohkust, võõrapäraseid loomahääli ning näha sealse piirkonna asukaid. Sarnaselt tuntud loodusteadlasele Alfred Russell Wallace’ile, kes käis üle 160 aasta tagasi Malai saarestikus uurimisretkel, saavad õpilasedki olla omamoodi maadeavastajad. Õpilased lahendavad ekspositsiooni punktides plaani järgi orienteerudes teemakohaseid ülesandeid, arendades nõnda oma tähelepanu- ja vaatlusoskusi. Mängulisust lisab loodusuurija aaretelaeka salakoodi otsimine. Õppeprogrammi käigus pööratakse tähelepanu ka vihmametsade säilitamisele ja kaitsele.
Õppeprogramm sobib 2.-3. klassi õpilastele
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
Loodusõpetus I kooliaste: Organismid ja elupaigad; Mõõtmine ja võrdlemine; Organismide rühmad ja kooselu; Minu kodumaa Eesti.
Õpitulemused:
Õpilane nimetab vihmametsaloomade kohastumusi ja toob välja kohastumuse ja elukeskkonna seoseid.
Õpilane toob näiteid erinevate organismide seoste kohta looduses.
Õpilane oskab plaani järgi liikuda.
Õpilane oskab mõõta temperatuuri erinevates keskkondades ning mõõtmistulemusi võrrelda.
Üldpädevused:
Meetodid ja vahendid:
Õppetunnis kasutatakse avastusõppe meetodeid: õppekäik loomaaias, vaatlus, praktiline tegevus rühmades, arutelu.
Juhis õpetajale:
- Õppeprorgammil osalemiseks on vaja saata päring aadressil https://tallinnzoo.ee/telli/
- Enne loomaaeda tulekut palume õpilastele selgitada, et õppeprogramm on õppetund, millel on kindel teema ja eesmärgid ning kus on erinevaid tegevusi ja ülesandeid.
- Programmile tulles palume tutvuda eelnevalt loomaaia külastuseeskirjadega https://tallinnzoo.ee/kulastusreeglid/.
- Programmi ajal peab õpetaja aitama distsipliini hoida.
- Kui õppeprogrammil osalevad erivajadusega õpilased, palume sellest teada anda programmi broneerimisel.
- Õppeprogramm lõpeb sobivuse korral keset loomaaia territooriumi - palume arvestada 10-minutilise ajavaruga pärast õppeprogrammi ametlikku lõpp-kellaaega, et jalutada tagasi väravasse.
- Palume osalejatel kaasa võtta oma joogivee pudel!
- Õpetajal/rühma saatjal on võimalus pärast loomaaia külastust anda tagasisidet aadressil kristiina.taits@tallinnzoo.ee.
Sihtrühm:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Hind:
Lisainfo:
Pileteid ei lisandu.
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
59.4182144, 24.6611968
Programmi läbiviija:
Tallinna Loomaaia loodusharidusosakonna spetsialistid
Keel:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
- Sissejuhatus
Juhendajad tutvustavad loomaaias kehtivaid reegleid ja eelolevat programmi. Kagu-Aasia vihmametsa ekspositsiooni jõudes arutletakse maailma vihmametsade tunnuste ja olulisuse üle, samuti tehakse sissejuhatus loodusuurijate elu kirjeldusse A. R. Wallace’i näitel. Suuremad klassid jagatakse kaheks väiksemaks rühmaks. (15 min)
- Teema arendus
Järgnevate tegevuste järjestus sõltub klassirühma suurusest ning õpilaste tempost.
Õppekäik
- Suundutakse õppekäigule Kagu-Aasia vihmametsa ekspositsiooni, kus tutvutakse antud piirkonna ökosüsteemi, liikide ja kliima eripäradega.
- Põhjalikumalt räägitakse Kagu-Aasias elavatest liikidest nagu kalakass, aasia-sõrmiksaarmas, Lyle’i lendkoer, varaanid, banaan, raitlill jne. Jutuks tuleb organismide välimuse, eluviisi ja vajaduste seos elukeskkonnas valitsevate tingimustega, aga ka mitmekesise elustiku omavahelised seosed (nt toiduahel) (20 min).
Praktiline rühmaülesanne I
- Kagu-Aasia vihmametsa ekspositsiooniga tutvumiseks lahendavad õpilased põnevat rühmaülesannet (kuni 4-5-liikmelised rühmad).
- Ülesande käigus peavad õpilased kasutama ekspositsiooni plaani, selle abil ruumis orienteeruma ning lahendama punktidesse märgitud ülesandeid. Ülesanneteks on näiteks kasvuhoone temperatuuri mõõtmine, loomade vaatlemine ja etteantud materjalide abil taime- või loomaliikide tuvastamine. (30 min)
- Mängulisust lisab loodusuurija aaretelaeka salakoodi otsimine.
Praktiline rühmaülesanne II
- Ekspositsiooni interaktiivses galeriis vaadatakse animatsiooni „Ööpäev Borneo vihmametsas“ ning lahendatakse töölehel sellepõhist tähelepanu-ülesannet.
- Animatsioonis nähtu ja kogetu ning ülesandes küsitu arutatakse koos läbi, keskendudes organismide mitmekesisusele vihmametsas.
- Pärast arutelu vaadeldakse üheskoos õlipalmiistanduse pilti ning võrreldakse seda põgusalt äsja nähtud animatsiooniga. Õpilased saavad juhendaja abiga mängida püsiekspositsiooni elustiku taastamise mängu, mille tulemusel mõistavad paremini organismide omavahelist seotust ja mitmekesisuse olulisust. (15 min)
- Kokkuvõte
Tunni lõpus vaadatakse koos õpilastega üle orienteerumismängu küsimused ning küsitakse tagasisidet selle kohta, mida õpilased tunnis omandasid, mis oli nende jaoks eriti huvitav, mis meeldis vähem ning kas õppetunni eesmärgid said täidetud. (10 min)