Seened on põnevad ja salapärased organismid, kes peidavad ennast maa all või kohtades, kus me neid tavaliselt ei märka. ,,Tutvumine seentega” õppeprogrammis uurime, mis on seen ning kuidas neid välisehituse järgi ära tunda. Tunni käigus räägime millised seened on puule sõbrad ja millised on vaenlased (parasiitseened), miks seened meile ja loodusele olulised on.
Õppeprogramm viiakse läbi kasutades LAK-õppemeetodeid (lõimitud aine- ja keeleõppemeetodeid). Õpilased tutvuvad õppeprogrammi teemaga eesti keeles ja kinnistavad saadud materjali läbi mänguliste tegevuste.
LAK-õpe: programm "Tutvumine seentega" vabade aegade vaatamiseks ja kiireks broneerimiseks klikka: "Tutvumine seentega" (1.-2.kl), eesti keelele üleminevatele klassidele/rühmadele. | Lydian
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
Alusharidus: teab ja tunneb kodukoha loodust, muutusi looduses, elukeskkonda ja inimese mõju loodusele.
1. Loodusõpetus ja bioloogia:
Programm keskendub seente maailma avastamisele ja nende ehituse mõistmisele, mis on otseselt seotud loodusõpetuse ja bioloogia õppekavaga. Lapsed õpivad seeni eristama taimedest ja loomadest ning mõistma nende rolli ökosüsteemides.
2. Matemaatika:
Õpilased saavad loendada, mitut erinevat seent nad klaasi taga nägid.
3. Lõiming teiste kunstidega:
Lapsed saavad võimaluse avastada ja uurida seente erinevaid värve, kujusid ja tekstuure, mis võib innustada loomingulist väljendust kunsti kaudu. Eel- ja järeltegevusi võib siduda näiteks kunstitundidega, kus lapsed saavad seente kujutamiseks kasutada erinevaid kunstitehnikaid.
4. Keskkonnaharidus:
Programm aitab lastel mõista seente olulisust looduses ja inimühiskonnas. See aitab kaasa keskkonnateadlikkuse arendamisele, kuna lapsed õpivad, kuidas seened aitavad säilitada ökosüsteemi tasakaalu ja toetavad inimeste elu, näiteks toidu ja ravimite valmistamise kaudu.
Õpitulemused:
Mõistavad seente ehitust: seeneniidistik, viljakeha, eosed, seenekübar, seenejalg.
Oskavad nimetada erinevaid seeneliike.
Teavad seente tunnuseid.
Teavad, mis on seente roll looduses ja inimühiskonnas (toidu ja ravimite valmistamine, parasiidid).
Haridusliku õppeprogrammi "Tutvumine seentega" peamised keeleõppe alased tulemused on:
Teemakohaste oskussõnade valdamine (seente viljakeha osad ja mõned seente nimetused).
Aktiivne osalemine tunnis (muuseumiõpetaja küsimustele vastamiseks lihtsate lausete koostamine).
Eesti keeles toimuva programmi sisust aru saamine.
Üldpädevused:
Meetodid ja vahendid:
Haridusliku õppeprogrammi "Tutvumine seentega" peamised aine eesmärkide saavutamise meetodid:
- Vaatlus ja uurimine: Lapsed vaatlevad ja uurivad erinevaid seeni, nende välimust ja ehitust ekspositsiooni klaaside tagant. Nad õpivad seente tunnuseid ja eristamist.
- Mängud: Seente peitusemäng ja seenteosade liikumismäng pakuvad mängulist õpikogemust, kus lapsed saavad testida oma teadmisi ja oskusi seente ja seentega seotud objektide äratundmisel.
- Küsimuste ja vastuste sessioonid: Lastele esitatakse küsimusi seente kohta ja nad saavad käega märku andes vastata. Arutelu võimaldab õpilastel aktiivselt tegevustes osaleda ja teadmisi jagada.
Haridusliku õppeprogrammi "Tutvumine seentega" peamised keeleõppe eesmärkide saavutamise meetodid:
- Aktiivne õppimine (Lapsed koostavad lihtlaused ja proovivad aktiivselt vastata, liikumismängu käigus õpilased juhivad mängu).
- Ainesisu ja keel tehakse nähtavaks õppematerjalide abil. Materjal on esitatud visuaalselt, suuliselt ja kirjalikult.
- Erinevate õpistiilide ning vaheldusrikaste tegevuse kasutamine toetab õpilasi tähelepanu hoidmisel.
- Õpilastele antakse võimalusi sihtkeele kuulamiseks, lugemiseks ja rääkimiseks.
- Turvaline ja rikastav õpikeskkond.
Vahendid:
- Seente näidised: Seentemulaažid võimaldavad lastel hoolikalt vaadelda ja uurida erinevaid seeneliike, mille kohta nad õpivad.
- Korvis objektid: Objektid, mida lapsed peavad korvimängus ära tundma, on visuaalsed abivahendid, mis aitavad neid seoste loomisel.
- Illustratsioonid ja pildid: Kasutatakse pilte ja illustratsioone, et selgitada seente ehitust ja erinevate seeneliikide välimust.
- Päris seened: Lapsed saavad uurida päris seeni (Eesti Loodusmuuseumi seenenäituse perioodil), neid vaadata ja nuusutada, et mõista nende erinevaid omadusi.
Juhis õpetajale:
Enne Eesti Loodusmuuseumisse tulekut tuleks õpetajal häälestada lapsed eeltegevusega, et nad oleksid kursis, kuhu nad tulevad ja mida hakkavad tegema. Samuti tuleks pärast tundi leida aeg, et õpitut kinnistada. Eesti Loodusmuuseumi poolt saadetakse ka eel-ja järeltegevused, mida võiks õpilastega teha, aga kindlasti on lubatud olla loominguline enda töös.
Palume õpetajal programmis osaleda ning toetada vajadusel programmi läbiviijat ja õpilasi.
Grupi suurus õppeklassis on maksimaalselt 25 õpilast (alates 26 õpilasest viiakse programmi läbi kahes rühmas: poolel klassil on paralleelselt võimalus iseseisvalt tutvuda näitustega).
Muuseumi poolt välja töötatud soovituslikud eeltegevused saadetakse tunni broneerija e-posti aadressile 2 nädalat enne programmi toimumist; soovituslikud järeltegevused saadetakse tunni broneerija e-posti aadressile vahetult pärast programmi läbimist koos tagasiside küsimustikuga.
Lastele vahetusjalatsid ei ole vajalikud.
Kitsaste treppide ja ilma liftita maja seab piirangud liikumispuudega inimestele.
Sihtrühm:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Hind:
Lisainfo:
Lasteaiagruppidele kuni kolm saatjat tasuta.
Miinimumhind on 60 eurot/grupp.
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
59.4348, 24.7436
Programmi läbiviija:
Eesti Loodusmuuseumi pedagoogid (https://www.loodusmuuseum.ee/et/team). Kõigil Eesti Loodusmuuseumi pedagoogidel on loodusteaduste valdkonna alane haridus ning läbitud erinevaid koolitusi, mis toetavad tööd haridusvaldkonnas.
Keel:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
Programmi käik:
- Metsasaalis seente otsimine
- Seente liigilise mitmekesisusega tutvumine
- Seente ehituse tundmaõppimine
- Liikumismäng „Seene osad“
- Eeltegevuste arutamine
- Päris seente uurimine (puuseened, kuivanud seened, septembris värsked seened) ja nende rolli selgitamine.
- Mäng „Mürgised ja söödavad seened“
- Kokkuvõte
Pikk kirjeldus:
Sissejuhatus (15 min):
- Muuseumiõpetaja võtab lapsed fuajees vastu; tutvustab end ja muuseumit; uurib, kas lapsed teavad, mis tundi nad tulid ja sõlmib kokkulepped tunni osas.
- Muuseumiõpetaja annab ülesanded juba enne tunni läbiviimiseks planeeritud saali sisenemist ja lapsed hakkavad saalis seente mulaaže otsima.
- Lastele antakse padjad, et oleks mugav põrandal istuda.
- Muuseumiõpetaja küsib, mitu seent lastel õnnestus leida. Lapsed vastavad.
Põhiosa (20 min):
- Muuseumiõpetaja näitab pilte ekspositsioonis olevatest seeneliikidest ning lapsed ütlevad, kas nad leidsid selle üles ning kirjeldavad, kus need konkreetsed liigid saalis asuvad. Lapsed juhendavad õpetajat, kuhu liikuda saalis, et seen üles leida kasutades väljendeid: „mine/minge vasakule“, „mine/minge paremale“, „edasi“, „siin on see seen“ jt.
- Muuseumiõpetaja räägib lühidalt nende liikide eripärast kasutades koomikseid, seene mulaaže ja seenepilte.
- Järgmisena räägitakse, kuidas seened erinevad taimedest ja loomadest ja tutvustatakse seente ehitust, sealhulgas jalga, kübarat ja niidistikku. Selleks kasutatakse tekstiilist suurt kärbseseene mulaaži. Räägitakse ka, et seened ei ole alati metsa all nähtavad. Selgitatakse, kuidas seeneniidistik on maa all ja viljakehad kasvavad mulla alt maa peale vaid sobivate ilmastikutingimuste olemasolul.
- Mängime liikumismängu „Seene osad“, kus lapsed proovivad ise aktiivselt mängu juhtida nimetades äsja õpitud seente osi.
- Vaadatakse ja kommenteeritakse eeltegevuse käigus tehtud laste joonistusi.
- Räägitakse seente rollist ja tuuakse näiteid päris seentest (kuivanud puuseened, värsked seened septembris)
Kokkuvõte (10 min):
- Kokkuvõtemäng: lapsed sorteerivad saadud seente kujundeid söödavateks ja mittesöödavateks ning proovivad neid nimetada.
- Muuseumiõpetaja tänab rühma ja suunab nad iseseisvaks külastuseks muuseumi ekspositsiooniga tutvuma.