Õpilased muuseumitunnis.

Tervislik ja mitmekesine toitumine on terve eluviisi alus. Mängulises, praktilises ja õpilasi kaasavas muuseumitunnis lõimitakse põnevad teadmised inimkeha toimimisest – vereringest, maitsemeeltest ja seedeelundkonnast – ning seostatakse need tervisliku eluviisi, mitmekesise ja planeedisõbraliku toitumise põhimõtetega.

Muuseumi näituste alal uuritakse meeleelundeid ning kuidas me toidu maitset tunneme, kuhu läheb toit pärast allaneelamist ja mis sellega seedeelundkonnas juhtub. Läbi erinevate ülesannete mõtestatakse tervisliku ja mitmekesise toitumise põhimõtted, samuti tutvutakse taldrikureegliga. 

Grupitöö käigus uuritakse, kust pärineb meie igapäevane toit ja kui pika tee see läbib meieni jõudes. Mängulisel viisil kaardistatakse toiduraiskamise põhjuseid ning mõeldakse välja lahendusi, kuidas igaüks saaks toidu raiskamist vähendada.

Tunnis osalenud õpilane oskab teha toitumisel teadlikumaid valikuid, mõistab, miks me sööme ja kuidas töötab meie seedeelundkond. Tund toimub Eesti Tervisemuuseumi näituste keskkonnas ja õppeklassis. 

Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:

Muuseumitunni läbimine aitab saavutada järgmisi põhikooli riikliku õppekava kooliastme lõpuks taotletavaid teadmisi, oskusi ja hoiakuid ning  õpitulemusi: 

  • Inimeseõpetus: 
    • õpilane toob näited tervist hoidvast käitumisest ja teab, kuidas püsida terve. 
    • õpilane toob näited tervist hoidvast käitumisest (hügieen, karastamine, mitmekesine toit, uni ja puhkus ning kehaline aktiivsus) ja selgitab tervist hoidva käitumise vajalikkust.
    • õpilane toob näiteid terviseriskidest.
    • õpilane planeerib oma päeva ja nädalat terviseteadlikult.
       
  • Loodusõpetus: 
    • õpilane käitub turvaliselt ning järgib tervislikke eluviise.
    • mõistab, et inimene on osa loodusest ja sõltub sellest; toob näiteid, kuidas inimene loodust oma tegevusega mõjutab.

Muuseumitunnis lõimitakse loodusõpetust ja inimeseõpetust.

Läbiva teema „Keskkond ja jätkusuutlik areng“ käsitlemisega taotletakse õpilase kujunemist sotsiaalselt aktiivseks, vastutustundlikuks ja keskkonnateadlikuks inimeseks, kes hoiab ja kaitseb keskkonda ning väärtustab jätkusuutlikkust, on valmis leidma lahendusi keskkonna- ja inimarengu küsimustele.

Läbiva teema „Tervis ja ohutus“  käsitlemisega taotletakse õpilase kujunemist vaimselt, emotsionaalselt, sotsiaalselt ja füüsiliselt terveks ühiskonnaliikmeks, kes on võimeline järgima tervislikku eluviisi, käituma turvaliselt ning kaasa aitama tervist edendava turvalise keskkonna kujundamisele.

Õpitulemused:

Muuseumitunni tulemusena tekib õpilasel terviklik (eakohane) käsitlus toitumisega seotud inimkeha toimimisest ning tervisliku ja mitmekesise toitumise põhimõtetest.

Tunni eesmärgid ja õpitulemused:
- õpilased mõistavad, miks on mitmekesine toitumine oluline, omandavad teadmised taldrikureegli kohta.
- õpilastel tekib arusaam seedimisprotsessist ja vereringe rollist ning oskavad kirjeldada toidu teekonda kehas.
- õpilased mõistavad kust toit pärineb ning saavad aru, miks on tähtis vältida toidu raiskamist.

Üldpädevused:

enesemääratluspädevus
matemaatika, loodusteaduste ja tehnoloogiaalne pädevus
õpipädevus
sotsiaalne ja kodanikupädevus
suhtluspädevus

Meetodid ja vahendid:

Kasutatavad meetodid ja vahendid: 

  • ajurünnak (näituste alal, eelteadmiste ja tunnis käsitletavate teemade kaardistus)
  • maitsemeele test
  • paaris- ja grupitööd
  • käed-külge tegeluspõll seedeelundkonna õppimiseks 
  • toidupüramiid ja visuaalsed toiduained 
  • taldrikureegli tööleht
  • ronimistoru - peensoole pikkuse mänguliseks näitlikustamiseks. 

Eel- ja järeltegevused:

  • Eeltegevusena soovitame õpetajatel paluda õpilastel täita toitumise päevikut ning muuseumitunni järgselt uute teadmiste valguses seda analüüsida ning anda hinnang oma toitumise mitmekesisusele. 
  • Muuseumitunnis osalenud klassil on võimalik kaasa võtta taldrikureegli tööleht. 

Juhis õpetajale:

Palume kohal olla 10. minutit enne programmi algust. 

Broneerides muuseumitunni Tervisemuuseumis palume:

  • enne programmi arutada õpilastega muuseumis ja muuseumitunnis käitumise üle,
  • enne muuseumikülastust teha õpilastele teemasse sissejuhatus, et lihtsustada õpilastel uute teadmiste omandamist, 
  • programmi ajal palume saatval õpetajal olla grupiga koos ja vajadusel hoida korda ning abistada,
  • programmi läbimise järgselt arutleda järgmises koolitunnis muuseumis kogetu ja nähtu üle. Võimalikud järeltegevused on esitatud meetodite ja vahendite osas. 

Täpsemat infot tunni tellimiseks leiab siit: https://tervisemuuseum.ee/haridus/kik-tunnid/. 

Sihtrühm:

1-3 klass I kooliaste

Kestus:

1 tund

Grupi suurus:

25

Toimumise aeg:

Aastaringselt

Hind:

8€

Lisainfo:

  • Programmi hind 8 eurot/osaleja. Miinimumtasu 80 eurot. 
  • Miinimum osalejate arv 10. Maksimaalne õpilaste arv on 25. Kui grupis on rohkem osalejaid, tehakse grupp pooleks. 
  • Programmis on võimalik osaleda erivajadustega õpilastel, kuid vajalikud on erikokkulepped. 
  • Pakume "Toiduga sõbraks" tundi 1. kooliastmele ka LAK-tunnina, soovist palume teada anda läbi broneerimisvormi. 
  • Kitsaste treppide tõttu majas seab piirangud liikumispuudega inimestele. Majas on olemas invalift pääsuks teisele ja kolmandale korrusele. Loe lähemalt ligipääsu kohta: https://tervisemuuseum.ee/kulastusinfo/ligipaas/ratastooliga/ .
  • Info meile saabumise kohta: https://tervisemuuseum.ee/kulastusinfo/ligipaas/kuidas-meile-tulla/ .
  • Tervisemuuseum küsib kõikide muuseumitundide kohta õpetajate tagasisidet e-vormi kaudu. Õpetajate soovitushindeks on saadud tagasiside põhjal olnud aasta-aastalt 9.5/10. 

Läbiviimise koht:

Eesti Tervisemuuseum

Läbiviimise asukoht:

59.43959595648, 24.745448827744

Programmi läbiviija:

Tervisemuuseumi programme viivad läbi pädevad muuseumiõpetajad, kes on läbinud koolituse programmi tegemiseks. Tervisemuuseumi muuseumiõpetajatega saab tutvuda siin: https://tervisemuuseum.ee/meist/meie-tootajad/

Keel:

Eesti keel

Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:

Praktilises muuseumitunnis on õpilased aktiivses rollis. Teema tutvustamiseks kasutatakse mitmekesiseid ja kaasavaid metoodikaid, käed-külge vahendeid. Tund toimub muuseumi näitusealal ja õppeklassis. Muuseumitunni ülesehitus:
 Sissejuhatus ja aktiveerimine (5 min)

Sissejuhatus ja aktiveerimine toimub näituse keskkonnas, evolutsiooniseina juures. 

Sissejuhatavas osas tehakse kokkulepped tunnis osalemise osas ning antakse õpilastele ülevaade tunni ülesehitusest. 

Aktiveeriv osa viiakse läbi samm ette mänguna. Toimub eelteadmiste kaardistus ning tutvustatakse läbi küsimuste ja väidete õpitavat teemat (Kes on hommikust söönud? Miks me sööme? Miks on oluline toituda mitmekesiselt? Kust toit tuleb? jne).

Põhiosa näituse keskkonnas (vereringe, meelte tuba, toitumise tuba) (25 min) Muuseumiõpetaja juhtimisel läbitakse koos õpilastega kokku kolm muuseumi teematuba, et läbi küsimuste ja vastuste luua seosed: miks me sööme, kuidas me maitseid tunneme ning uuritakse koos seedeelundkonna tööd. Huvi äratamiseks kasutatakse muuseumi keskkonnas asuvaid interaktiivseid vahendeid. Samuti tehakse meeltetoas õpilastega maitsemeelte test. Läbivalt seostatakse teemat mitmekesise toitumise olulisusega. Toitumise toas kinnistatakse saadud anatoomiateadmisi, kasutades selleks paaristööd käed-külge tegeluspõllega, kuhu õpilased asetavad õiges järjekorras seedeelundid. 
Põhiosa õppeklassis (20 min)

Õppeklassis on fookuses teemad: tervisliku toitumise põhimõtted, arutatakse, kust toit tuleb ja miks on oluline toitu mitte raisata. Arutelude ja grupitööde käigus täidab igaüks töölehe. 

Tutvutakse taldrikureegliga ning lõimitakse teadmised eelnevalt õpituga -miks on taldrureegel just selline?Prakatilises osas koostavad õpilased  töölehele taldrikureegli järgi oma lemmiktoidud ja tutvustavad üksteisele grupis.  

Muuseumiõpetaja juhendamisel uuritakse maakera kaarte - arutatatakse, kui palju sellest alast saab kasutada toidu tootmiseks. Igaüks täidab edasi töölehte, analüüsides, kust lemmiktoit tuleb, mida selle tootmiseks on vaja. Muuseumiõpetaja juhtimisel arutatakse teemat üheskoos slaididele toetudes. 

Õppeklassi osa lõpetab mäng "Päästa toit". Õpilastele antakse ette kaardid olukordadega (toiduained külmkapis, koolitoidu teemal jms). Iga grupp peab välja mõtlema 1–2 viisi, kuidas toitu päästa, selle asemel et see ära visata. 

Arutelu lõpus toob õpetaja välja statistikat, kui palju toitu Eestis raisku läheb. 

Kokkuvõte ja refleksioon (10 min)Kokkuvõtvas osas kirjutab iga grupp valgele tahvlile  2 uut teadmist, mida ta tänases tunnis sai ning toob välja paar asja, mida ta sooviks teisiti teha. Kõik grupid saavad sõna. 

 

Viimati uuendatud: