Vihmametsade võluks on eksootiline kliima ning enneolematu liigirikkus. Antud õppeprogrammi käigus just seda imelist ja teadlasi juba aastasadu innustanud piirkonda Kagu-Aasia vihmametsa ekspositsiooni näitel uurimegi. Ees ootavad põnevad rühmatööd sealsete liikide kohastumuste ja omavaheliste seoste kohta. Tunni teises pooles viiakse läbi rollimäng, kus pööratakse tähelepanu vihmametsade keskkonnaprobleemidele ja võimalikele lahendustele jätkusuutlikkuse kontekstis.

 

Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:

Geograafia 8. klass

Loodusvööndid:
Looduskomponentide (kliima, muldade, taimkatte, loomastiku, veestiku, pinnamoe) vastastikused seosed vihmametsa loodusvööndis. Ekvatoriaalne vihmamets. Inimtegevus ja keskkonnaprobleemid vihmametsas.

 

Lõiming: 

Bioloogia 7. kl: Selgroogsete loomade kohastumused eluks oma elukeskkonnas.

Bioloogia 8. kl: Bioloogilise mitmekesisuse ehk elurikkuse tähtsus ja kaitse. 

 

Üldpädevused:

-   Kultuuri- ja väärtuspädevus: Kujundatakse positiivne hoiak kõige elava ja ümbritseva suhtes, teadvustatakse loodusliku mitmekesisuse tähtsust ning selle kaitse vajadust, väärtustatakse jätkusuutlikku ja vastutustundlikku eluviisi.

-     Sotsiaalne ja kodanikupädevus: Õpitakse hindama inimtegevuse mõju looduskeskkonnale, teadvustatakse kohalikke ja globaalseid keskkonnaprobleeme ning leitakse neile lahendusi.

 

Läbivad teemad: Keskkond ja jätkusuutlik areng. Teabekeskkond. Väärtused ja kõlblus.

 

Õpitulemused:

- Õpilane iseloomustab ja võrdleb teabeallikate põhjal vihmametsa loodusvööndi looduskomponente ja nendevahelisi seoseid;
- Õpilane seostab selgroogsete loomade kohastumusi nende elukeskkonnaga;
- Õpilane analüüsib looduse ja inimtegevuse vastastikust mõju vihmametsa loodusvööndis ning kaasnevaid keskkonnaprobleeme;
- Õpilane selgitab ja väärtustab bioloogilist mitmekesisust ehk elurikkust ja lahendab bioloogilise mitmekesisuse kaitsega seotud dilemmaprobleeme.

Üldpädevused:

kultuuri- ja väärtuspädevus
õpipädevus
sotsiaalne ja kodanikupädevus

Meetodid ja vahendid:

Meetodid: õppetunnis kasutatakse avastus- ja probleemõppe meetodeid: õppekäik, vaatlus, arutelu, rühmatöö, rollimäng, analüüs.

Õppevahendid ja –materjalid: maailma vihmametsade kaart, loomapildid, töölehed, kirjutusvahendid, rollimängu “Õlipalmi dilemma” materjalid.

 

Juhis õpetajale:

  • Õppeprorgammil osalemiseks on vaja saata päring aadressil https://tallinnzoo.ee/telli/ 
  • Enne loomaaeda tulekut palume õpilastele selgitada, et õppeprogramm on õppetund, millel on kindel teema ja eesmärgid ning kus on erinevaid tegevusi ja ülesandeid.
  • Programmile tulles palume tutvuda eelnevalt loomaaia külastuseeskirjadega https://tallinnzoo.ee/kulastusreeglid/.
  • Programmi ajal peab õpetaja aitama distsipliini hoida.
  • Kui õppeprogrammil osalevad erivajadusega õpilased, palume sellest teada anda programmi broneerimisel. 
  • Õpetajal/rühma saatjal on võimalus pärast loomaaia külastust anda tagasisidet aadressil zoo@tallinnzoo.ee.
  • Pärast õppeprogrammi palume jätta u 10 min ajavaru, et tagasi väravani kõndida – programm lõpeb territooriumi keskel.
  • Vihmametsa tegevuste jaoks palume igaühel kaasa võtta oma joogivee pudeli - majas on palav ja niiske.

Sihtrühm:

7-9 kl III kooliaste

Kestus:

1,5 tundi

Grupi suurus:

32

Toimumise aeg:

Aastaringselt

Hind:

250€

Lisainfo:

Pileteid ei lisandu. Iga 10 õpilase kohta üks täiskasvanud saatja hinna sees.

Läbiviimise koht:

Tallinna Loomaaed, Kagu-Aasia vihmametsa ekspositsioon

Läbiviimise asukoht:

59.4179491, 24.6574621

Programmi läbiviija:

Kristiina Taits (TÜ bio magister + õpetajakoolitus), Liina Pork (TÜ bio baka), Heiko Kruusi (TÜ bio baka), Kaari Uibomägi (TÜ geoloogia baka), Jana Kilter (TLÜ geoökoloogia magister), Kätlin Kukebal (TÜ Pärnu Kolledž turismiettevõtlus + õpetajakutse)

Keel:

Eesti keel

Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:

1.      Sissejuhatus

Juhendajad tutvustavad loomaaias kehtivaid reegleid ja eelolevat programmi. Kõnnitakse Kagu-Aasia vihmametsa ekspositsiooni. (10 min)

Ülesanne 3-5-liikmelistes rühmades: vihmametsa loomaliikide jaotamine kolme maailma eri piirkonna vahel. Järgneb arutelu: vihmametsade erilisus – erakordne liigirikkus, elupaikade rohkus, loomade ööpäevane aktiivsus, olulisus maailma kliima kontekstis jmt. (10 min)

 

Suurema klassi puhul jagatakse grupp vajadusel kaheks – järgnevad tegevused toimuvad paralleelselt ning poole peal toimub vahetus.

 2.      Teema arendus

Praktiline tegevus (30 min)

Õpilased jagunevad 3-5-liikmelisteks rühmadeks ning suunduvad vihmametsa kasvuhoonesse lahendama loomade kohastumuste ülesannet. Iga rühma ülesandeks on etteantud Kagu-Aasia vihmametsa liigi infostendi ja isendi(te) vaatlemise abil täita tööleht. Õpilased täiendavad mõistekaarti looma kohastumuste osas ning selgitavad välja antud liigi ohustatuse põhjused. Järgnevad väikesed ettekanded teistele gruppidele ning sellega kaasnev arutelu. (30 min)

Praktiline tegevus (30 min)

Õpilased tutvuvad interaktiivse galerii “Ööpäev Borneo vihmametsas” animatsiooniga ja kõrvalasuva õlipalmiistanduse temaatilise materjaliga. Arutelu käigus lahatakse kolme maailma vihmametsa piirkonna põhilisi keskkonnaprobleeme. (10 min)

Õpilased jagunevad paarideks. Rollimängu “Õlipalmi dilemma” raames edastatakse õpilastele stsenaarium seoses uue plaanitava õlipalmiistanduse rajamisega Borneo saarele. Iga paar saab omale rollimängu kaardi, millel on kirjas tema roll (nt Indoneesia president, turismifirma omanik vmt) ja täpsem kirjeldus. Vastavalt oma rollile peab iga rühm välja mõtlema, kas on uue õlipalmi istanduse rajamise poolt või vastu ning oma mõtteid põhjendama. Järgneb aruteluring, mille tulemusena peavad koosolekul osalejad leidma lahenduse. 

 

3.      Kokkuvõte

Tunni lõpus arutletakse õpilastega programmil läbitud teemadel, et saada tagasisidet selle kohta, mida õpilased tunnis omandasid, mis oli nende jaoks eriti huvitav, mis meeldis vähem ning kas õppetunni eesmärgid said täidetud. (10 min)

 

Viimati uuendatud: