Loodus meie ümber on imeline. Õuesõppeprogramm pakub õpilastele võimalust avastada loodust Muraste looduskooli radadel. Paaritunnisel retkel liigume metsas ja sissekäidud radadel ning vaatleme loodust meie ümber erinevatel aastaaegadel. Talv metsas, sügis pargis, kevad klindil jne. Programmi käigus pöörame tähelepanu looduses toimuvatele muutustele, kasutame looduse avastamiseks ja märkamiseks erinevaid meeli ning õpime nägema seoseid elus- ja eluta looduse vahel. Mänguliste ja kogemuslike tegevuste kaudu kujundatakse lastes huvi looduse vastu, keskkonnateadlikku käitumist ning oskust looduses ohutult ja hoolivalt tegutseda.
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
Toetab I kooliastme loodusõpetuse kursuse järgmiste õpitulemuste saavutamist:
4) Teeb ilmavaatlusi, vormistab andmeid ning teeb nende põhjal järeldusi; iseloomustab ilma ning valib ilmale vastava riietuse
5) Märkab ja jälgib looduses toimuvaid aastaajalisi muutusi ning toob näiteid nende tähtsuse kohta inimese elus
8) Toob näiteid elusorganismide tähtsuse kohta looduses
9) Kirjeldab taimede, loomade (sh inimese) ja seente välisehitust, toitumist, kasvamist ja liikumisvõimet ning seostab neid elukeskkonnaga
11) Eristab selgroogseid (kala, kahepaikne, roomaja, lind ja imetaja) ning selgrootuid (putukad ja ämblikud) organisme
12) Teab kodukoha tuntumaid loomi, taimi ja seeni; kirjeldab õpitud loomade eluviise ja elupaiku; oskab vältida loomade ning mürgiste taimede ja seentega seotud ohtusid
14) Mõistab, et inimene on osa loodusest ja sõltub sellest; toob näiteid, kuidas inimene loodust oma tegevusega mõjutab
19) Märkab elurikkust ja maastiku mitmekesisust ning selgitab nende olulisust
20) Liigub looduses turvaliselt, kahjustamata loodust, teisi ja iseennast
Toetab I kooliastme inimeseõpetuse kursuse järgmiste õpitulemuste saavutamist:
7. Teab erinevaid teabeallikaid, oskab leida infot ja teab, mille põhjal hinnata infoallikate usaldusväärsust.
18. Mõistab keskkonna hoidmise tähtsust ja enda võimalusi selles
Keskkond ja jätkusuutlik areng:
Programm suunab õpilasi väärtustama ja mõistma loodust kui terviksüsteemi ning märkama inimese ja teda ümbritseva keskkonna vastastikuseid seoseid.
Tervis ja ohutus:
Programm toetab õpilaste liikumisharjumuste kujunemist looduses ja seeläbi oma tervise väärtustamist. Lisaks toetab hooliva ja lugupidava käitumise kujundamist ümbritseva suhtes ning aktsepteerima ja järgima kokkuleppeid.
Õpitulemused:
Tunneb rõõmu looduses tegutsemisest ja aktiivsest liikumisest.
Kasutab looduse avastamisel erinevaid meeli.
Tunneb huvi looduse vastu ning oskab looduskeskkonda märgata.
Arvestab looduses tegutsedes teiste inimeste ja elusorganismidega.
Märkab ja mõtestab aastaaegadest tulenevaid muutusi looduses.
Eristab elus- ja eluta loodust ning näeb nendevahelisi seoseid.
Tunneb ära mõningaid puu-, taime- ja loomaliike ning nende tegevusjälgi.
Oskab liikuda metsas ja jälgida lihtsamaid loodusmärke.
Väljendab loovust looduses, kasutades looduslikke materjale.
Kujundab säästvat ja hoolivat suhtumist looduskeskkonda.
Programm toetab keskkonnateadlikkuse kujunemist, suunates lapsi märkama looduskeskkonda ning mõistma inimese rolli ja vastutust looduse hoidmisel. Retke käigus kujundatakse hoolivat ja säästvat suhtumist loodusesse ning õpetatakse looduses käituma teisi elusorganisme arvestavalt.
Üldpädevused:
Meetodid ja vahendid:
Programmis kasutatakse eakohaseid aktiivõppemeetodeid: mängulised ja praktilised tegevused, looduse vaatlemine ja võrdlemine, otsimine loodusest, aktiivne liikumine, arutelu, loovtegevused ning erinevate meelte rakendamine (vaatamine, kuulamine, nuusutamine, kompimine ja maitsmine).
Vahendid: määrajad jm näitlikud vahendid liikide tundma õppimiseks.
Juhis õpetajale:
Kaasasoleva õpetaja roll programmis on retkejuhi toetamine suhtlemises õpilastega ning üldise korra hoidmine. Õpetaja abistab lapsi looduses liikumisel ja jälgib, et kokkulepitud reegleid järgitaks.
Riietuda palume vastavalt ilmale ja märja ilma puhul kanda veekindlaid jalanõusid.
Piknikusoovi korral palume igal osalejal võtta kaasa oma seljakotis söök ja jook (palume eelistada loodus- ja tervisesõbralikku toitu).
Õpetajatel on võimalus anda programmi kohta suulist või kirjalikku tagasisidet pärast programmi toimumist. Kogutud tagasisidet kasutatakse programmi sisu ja metoodika edasiseks arendamiseks.
Sihtrühm:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Hind:
Lisainfo:
Retk algab ja lõpeb Muraste looduskooli juures ning toimub Muraste looduskooli õpperadadel. Looduslik metsakeskkond võimaldab lastel vahetult kogeda loodust, märgata aastaaegade vaheldumist ning õppida tundma elus- ja eluta looduse seoseid.
Programm toimub täies mahus õues. Tegemist on pinnasradadega, mis võivad märjal ajal olla porised.
Radadel ei ole võimalik liikuda ratastooliga.
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
59.457704563806, 24.428272247314
Maakond:
Keskus:
Otsekontakt:
55 601 555, 51 58 379
Programmi läbiviija:
Programmi viib läbi Muraste Looduskooli juhendaja. Juhendajate kvalifikatsioon, haridus ja varasem kogemus on kirjeldatud Muraste Looduskooli veebis: https://www.murastelooduskool.ee/looduskool/retkejuhid/
Vastavalt grupi suurusele kohandatakse juhendajate arvu.
Keel:
Viited:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
Programm toimub mängulise metsaretkena, kus kasutatakse aktiivõppemeetodeid ning kogemuslikku õpet. Tegevused on eakohased ning lähtuvad õpilaste huvist ja võimetest. Õppimine toimub vahetu looduskogemuse kaudu, kasutades erinevaid meeli ja liikumist.
Sissejuhatus Muraste Looduskooli õuel – 15 minutit
- Tervitusring, meeskonnamäng.
- Eesseisva retke tutvustus – tutvustame Muraste looduskooli ning päeva kava. Lepime kokku ohutusega seotud reeglid, mida õpetajad aitavad järgida.
- Loodusesõbra meelespea – tuletame meelde, et looduskeskkond on elusorganismide kodu ning meie ülesandeks on nende igapäevaelu võimalikult vähe häirida. Räägime vaiksel häälel, jäätmed võtame endaga kaasa ning kõnnime ettenähtud radadel. Lepime kokku liikumis- ja kogunemisreeglid.
Teema käsitlus – praktiline loodusretk 2–2,5 tundi
- Looduse märkamine ja võrdlemine vastavalt aastaajale.
- Sõbraks saamine loodusega ning looduskeskkonnas valitsevate seoste märkamine.
- Õpilaste keskkonnateadlikkuse ja vastutustunde suurendamine, looduse hoidmine ja säästev suhtumine.
- Elus- ja eluta loodus.
- Tutvumine mõningate taime- ja loomaliikidega ning nende tegevusjälgedega.
- Okaspuude ja lehtpuude eristamine, heitlehised ja igihaljad taimed.
- Sammalde ja samblike võrdlemine.
- Orienteerumine metsas ja lihtsamate loodusmärkide jälgimine.
- Meelte kasutamine looduses – vaatlemine, kuulamine, nuusutamine, kompimine ja maitsmine.
- Looduse kunstiteoste märkamine ning looduspildi loomine looduslikest materjalidest.
Retke keskel on võimalik teha 15–30-minutiline söögipaus looduses (piknikuplats ei ole eraldi ettevalmistatud).
Kokkuvõte ja lõpuring Muraste Looduskooli õuel – 10 minutit
Programmi lõpus toimub kokkuvõttev ring, kus õpilased jagavad oma tähelepanekuid ja kogemusi. Arutelu aitab kinnistada retke jooksul õpitut ning toetab seoste loomist varasemate teadmistega. Õpetajad teevad hiljem koolis viktoriinilaadse mängu õpitu kinnistamiseks.