Bakterid Petri tassil
Foto: Pixabay

Põnevas ja harivas muuseumitunnis avastatakse maailma, mida palja silmaga ei näe! Õpitakse tundma pisikesi mikroorganisme – baktereid ja seeni –, kes mängivad olulist rolli nii meie kehas kui ka ümbritsevas looduses. Avastatakse mänguliselt, kus neid meie kehas leidub ning arutletakse, kuidas nad võivad meid aidata või haigeks teha.

Muuseumi näituste keskkonnas mängitakse tahvelarvutitega fotojahti. Selle käigus uuritakse, kus meie kehas mikroorganisme esineb, milline on nende roll ning mõtestatakse nende olulisust elukeskkonna tasakaalu hoidmisel. Õpilased õpivad märkama seoseid mikroorganismide, inimese tervise, looduse vahel.

Õppeklassis pannakse end proovile teadlase rollis – viiakse läbi katsed pärmiga ning arutletakse, millised tingimused toetavad elu ja kasvu.

Tunni tulemusena on õpilased saanud uusi teadmisi mikroorganismide mitmekesisusest ja rollist, mõistnud nende kasulikkust ja ohte, kogenud teadustöö protsessi ning kujundanud teadlikumat ja hoolivamat suhtumist loodusesse ja oma tervisesse.

Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:

Muuseumitunnis lõimitakse loodusõpetust, inimeseõpetust.

Muuseumitunni läbimine aitab saavutada järgmisi põhikooli riikliku õppekava õpitulemusi 2. kooliastmes.

Loodusõpetus

  • Kooliastme lõpuks saavutatavad teadmised, oskused, hoiakud:
    • õpilane kavandab õpetaja juhendamisel lihtsamaid praktilisi töid, sõnastab uurimisküsimusi ja kontrollib hüpoteese, järgides ohutusnõudeid ning valides sobilikke mõõtevahendeid; analüüsib andmeid, teeb järeldusi ja esitab uurimistulemusi;
    • õpilane märkab ja sõnastab igapäevaeluga seotud probleeme ning pakub neile lahendusi, langetab põhjendatud otsuseid, kasutades loovat ja kriitilist mõtlemist;
    • õpilane mõistab loodusteaduslike teadmiste vajalikkust igapäevaelus ja ümbritsevas keskkonnas. 
  • Õpitulemused:
    • õpilane arutleb ja selgitab bakterite, seente ja mikroorganismide tähtsuse üle looduses ja inimese elus; toob näiteid nende mõju kohta inimese organismile.

Inimeseõpetus

Õpitulemus 2. kooliastme lõpuks: 

  • Õpilane toob näiteid, kuidas enda käitumisega ennetada haigestumist.

Programm toetab läbiva teema „Keskkond ja jätkusuutlik areng“ eesmärke, käsitledes looduse ja inimese suhteid bioloogilisest ja sotsiaalsest vaatenurgast. Muuseumitunni keskmes on inimese ja looduse seos mikroorganismide – bakterite ja seente  – näitel. Õpilased uurivad, kuidas mikroorganismid mõjutavad inimese tervist ja elutegevust ning millist rolli nad täidavad inimese kehas ja keskkonnas.  Õpitakse mõistma, et on nii kasulikke  kui kahjulikke baktereid ning nägema hügieeni ja tervislike harjumuste olulisust haiguste ennetamisel ja keskkonna hoidmisel. Tunni kaudu kujuneb teadlik ja hooliv suhtumine nii enda kui ka ümbritseva looduse heaolusse.

 

Õpitulemused:

Muuseumitunni eesmärk on tutvustada ja uurida mikroorganismide rolli looduses ja inimese organismis ning mõista, et nad on loomulik osa nii keskkonnast kui ka inimesest ja võivad olla nii kasulikud kui ka kahjulikud. Tunni käigus arendavad õpilased oma koostöö- ja uurimisoskust, vaatlus- ja järeldamisvõimet ning teaduspõhist mõtlemist praktiliste tegevuste ja ühise arutelu kaudu.

Tunni tulemusel õpilane:
- selgitab, mis on bakterid ja seened ja toob näiteid nende kasudest ja kahjudest looduses ja inimese organismis;
- katsetab ja uurib pärmi elutegevust, viies rühmatööna läbi lihtsa teaduskatse. Ta järgib juhendit ja ohutusreegleid, võrdleb erinevate tingimuste mõju pärmi kasvule ning analüüsib saadud tulemusi, et teha järeldusi organismi elutegevust mõjutavate tegurite kohta;
- analüüsib ja arutleb, kuidas mikroorganismid mõjutavad inimese tervist ning kuidas tervislikud harjumused ja hügieen aitavad haigusi ennetada.

Üldpädevused:

matemaatika, loodusteaduste ja tehnoloogiaalne pädevus
õpipädevus
sotsiaalsed oskused
suhtluspädevus

Meetodid ja vahendid:

Muuseumitunnis kasutatavad meetodid:

  • ajurünnak;
  • suunatud arutelu ja aruteluküsimused;
  • väidete mäng (õige/vale väidete põhjal);
  • visuaalne õppimine piltide ja slaidide põhjal;
  • grupitöös info otsimine ja selle analüüsimine;
  • digimäng;
  • uurimuslik õpe - katse läbiviimine ja tulemuste analüüsimine;
  • kinnistav harjutus töölehega;
  • loosiratta mäng kinnistava ülesandena;
  • lühivideode vaatamine.

Muuseumitunnis kasutatavad vahendid:

  • lamineeritud pildid (bakterid, viirused, hallitus, seened);
  • tahvelarvutid Loquizi rakendusega;
  • projektor ja ekraan info kuvamiseks (mikroobid, seened, bakterid);
  • töölehed (mikroskoobi vaade, bakterite ja seente joonistamine);
  • kirjutus- ja joonistusvahendid;
  • pärmikatse tarvikud: tööjuhis, kuivpärm, suhkur, erineva temperatuuriga vesi, kolm klaasanumat, kummikindad, mõõtenõu ja segamispulgad.

Eel- ja järeltegevused

  • Muuseumitunni eeltegevustena soovitame vaadata Tervisemuuseumi videosid bakteritest - https://www.youtube.com/watch?v=SAe8s7kMrcE ja/või https://www.youtube.com/watch?v=JUwFsLDUUlw. Viia läbi õpetaja juhtimisel ajurünnak, kus õpilased panevad võrdlevasse tabelisse kirja bakterite kasu ja võimalikku kahju (muuseumitunni temaatikast lähtuvalt).
  • Järeltegevusena soovitame edasi uurida pärmi temaatikat ja selle kasutusalasid. Näiteks võiksid õpilased koostada miniuurimistöö. Vaadeldavad teemad hõlmaksid, kust pärmi igapäevaelus leitakse, kuidas kasutatakse pärmi toidutööstuses, meditsiinis ja keskkonnatehnoloogias, mis teeb pärmist nii erilise organismi teadlaste jaoks jms. 
  • Teise järeltegevusena soovitaksime saiataigna tegemist, et õpilased saaksid ise kogeda pärmi mõju. 

     

Juhis õpetajale:

Palume kohal olla 10. minutit enne programmi algust. 

Broneerides muuseumitunni Tervisemuuseumis palume:

  • enne programmi arutada õpilastega muuseumis ja muuseumitunnis käitumise üle,
  • enne muuseumikülastust teha õpilastele teemasse sissejuhatus, et lihtsustada õpilastel uute teadmiste omandamist, 
  • programmi ajal palume saatval õpetajal olla grupiga koos ja vajadusel hoida korda ning abistada,
  • programmi läbimise järgselt arutleda järgmises koolitunnis muuseumis kogetu ja nähtu üle. 

Täpsemat infot tunni tellimiseks leiab siit: https://tervisemuuseum.ee/kulastusinfo/broneeri-kulastus/

Kirjeldavad märksõnad:

Sihtrühm:

4-6 klass II kooliaste

Kestus:

70 min

Grupi suurus:

25

Toimumise aeg:

Aastaringselt

Hind:

8€

Lisainfo:

  • Programmi hind 8 eurot/osaleja. Miinimumtasu 80 eurot. 
  • Miinimum osalejate arv 10. Maksimaalne õpilaste arv on 25. Kui grupis on rohkem osalejaid, tehakse grupp pooleks. 
  • Programmis on võimalik osaleda erivajadustega õpilastel, kuid vajalikud on erikokkulepped. Grupi erisoovid ja vajadused tuleb teada anda broneerimisvormi kaudu.  
  • Programm sobib B2+ keeletasemega osalejatele. 
  • Kitsaste treppide tõttu majas seab piirangud liikumispuudega inimestele. Majas on olemas invalift pääsuks teisele ja kolmandale korrusele. Loe lähemalt ligipääsu kohta: https://tervisemuuseum.ee/kulastusinfo/ligipaas/ratastooliga/ .
  • Info meile saabumise kohta: https://tervisemuuseum.ee/kulastusinfo/ligipaas/kuidas-meile-tulla/ .
  • Tervisemuuseum küsib kõikide muuseumitundide kohta õpetajate tagasisidet e-vormi kaudu. Õpetajate soovitushindeks on saadud tagasiside põhjal olnud aasta-aastalt 9.5/10. 

Läbiviimise koht:

Eesti Tervisemuuseum, bron@tervisemuuseum.ee +372 511 1732

Läbiviimise asukoht:

59.43959595648, 24.745448827744

Maakond:

Harjumaa

Otsekontakt:

Programmi läbiviija:

Tervisemuuseumi programme viivad läbi pädevad muuseumiõpetajad, kes on läbinud koolituse programmi tegemiseks. Tervisemuuseumi muuseumiõpetajatega saab tutvuda siin: https://tervisemuuseum.ee/meist/meie-tootajad/

Täpsem muuseumiõpetajate taust on leitav siin: https://drive.google.com/file/d/1mrhdsQln1pa7-T1vRfG5F9Z4Cj3oOZAw/view?usp=sharing 

Keel:

Eesti keel

Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:

Muuseumitunni ülesehitus

Sissejuhatus ja aktiveerimine (5 min). Toimub Tervisemuuseumi  näituse keskkonnas, raku toas.

  • Sissejuhatavas osas tehakse kokkulepped tunnis osalemiseks ning antakse õpilastele ülevaade tunni ülesehitusest. 
  • Aktiveerimine ja eelteadmiste kaardistamiseks viib muuseumiõpetaja läbi ajurünnaku. Arutelu küsimused - mis seostub tunni pealkirjaga "Bakterid - kurjategijad või kangelased?" Mis on bakterid? Milliseid mikroorganisme õpilased teavad? Kus neid leidub meie kehas, looduses? Miks on mikroorganismid vajalikud? Muuseumiõpetajal on kaasas lamineeritud pildid: suurendatud bakteritest, seentest, hallitusest. Aktiveerimiseks viiakse läbi väidete mäng tunniga seotud infoga, kus õpilasted arvavad, kas väide on õige või vale. 

Põhiosa 1 (25  min). Toimub Tervisemuuseumi näituse keskkonnas, erinevates teematubades. 

  • Grupitööna toimub fotojaht majaplaani ning tahvelarvutitega Loquizi rakendust kasutades. Õpilased läbivad ette antud teemapunktid. Vajalikud kohad näitusel on tähistatud mikroorganismi pildiga või pildiga, mis näitab, et seal mikrooganisme olla ei tohiks. Teemavaldkonnad, mis on fotojahi ülesannetes - nahk, veri, silm, kõrvad, keel, soolestik, hambad, sisekõrv, aju, luud. 
  • Mängu tulemuste arutelu ja refleksioon bakterite toas. 

Põhiosa  2  (15 min). Toimub õppeklassis. 

  • Lühike visuaalne slaidi ülevaade seentest, bakteritest. Muuseumiõpetaja selgitab, et neid saab uurida mikroskoobiga, et neid on väga erinevaid ja tutvustab lühidalt igaühe rolli. Muuseumiõpetaja loob seose nende olemasoluga looduses ning võimaliku kasu ja kahjuga. 
  • Teema kinnistamiseks täidavad õpilased töölehe, kuhu joonistavad mikroskoobi vaatesse bakterid ja mikroseened koos selgitustega. 

Põhiosa  3  (20 min). Toimub õppeklassis.

  • Viiakse läbi katse pärmiga, lisades eri tingimused. Selle käigus: 
    • saavad õpilased läbi teha lihtsa teaduskatse. Õpilased järgivad juhendit, viivad läbi katse, võrdlevad eri tingimuste mõju pärmi elutegevusele, analüüsivad ja teevad järeldusi, millised tingimused toetavad organismi kasvu ja elutegevust;
    • saavad rohkem teada, mis on pärm ja kus seda kasutatakse. 

Kokkuvõte ja refleksioon (5 min) 

  • Kordav ülesanne viiakse läbi nö loosiratta keerutamisena, kus õpilased vastavad eri tunniga seotud küsimustele.
  • Grupitööna arutelu, kus iga õpilane ütleb ühe uue teadmise, mis ta muuseumitunnist kaasa võtab. 

Viimati uuendatud: