Õuesõppeprogramm Kompass

Õppeprogrammis seikleme PROTO avastustehase vahetus ümbruses. Mängu „Allveelaevade pommitamine“ teel õpime märkama maa- ja loodusmärke ning nende järgi orienteeruma. Õpime kasutama ja lugema kaarti ning kasutama erinevaid abivahendeid – leiutisi, mis hõlbustavad orienteerumist. Tunnis praktiseerime rohkelt rühmatööd ja paneme proovile oma leidlikkuse ja koostööoskuse. Tunni käigus valmib loomingulise ülesande käigus tuulelipu ja anemomeetri prototüüp.

Tund toimub õues, panna soojalt riidesse. Noblessneris puhub alati tugev tuul!

Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:

Programm toetab läbivat teemat „Keskkond ja jätkusuutlik areng“, aidates lastel mõista, kuidas inimene kasutab looduse märke ja ressursse vastutustundlikult.

Seotud õppeained:

  • Loodusõpetus – ilmakaared, tuule suund ja ilmastikunähtused, inimese ja looduse seosed.
  • Kunst ja tööõpetus – meisterdamine, kujundamine, taaskasutusmaterjalide kasutamine.
  • Inimeseõpetus – koostöö, ohutus, hooliv suhtumine kaaslastesse ja keskkonda.

Õpitulemused:

Õpilane:
- märkab ja kirjeldab loodusmärke oma ümbruses;
- tunneb põhisuundi ja oskab kasutada lihtsat kaarti ja kompassi;
- määrab tuule suunda ja tugevust, kasutades enda valmistatud tuulelippu;
- mõistab, et inimesed on leiutanud abivahendeid looduses orienteerumiseks ja õppinud loodust jäljendades;
- tegutseb looduses turvaliselt ja arvestab keskkonnaga.

Üldpädevused:

enesekohased oskused
mänguoskused
matemaatika, loodusteaduste ja tehnoloogiaalne pädevus
õpipädevus
suhtluspädevus
tunnetus- ja õpioskused

Meetodid ja vahendid:

Meetodid: mänguline avastusõpe, rühmatöö, vaatlus, katsetamine, arutelu.

Vahendid on PROTO poolt: kompassid, ilmakaartesildid, tuulelipu meisterdamise vahendid (tops, kõrs, paber), taaskasutatud plastpudelid ja kaardid orienteerumismänguks, töölehed. 

Juhis õpetajale:

Enne programmi ja programmi ajal:
Õpetaja arutab õpilastega, miks on ilmakaari vaja teada ja kuidas inimesed looduses või linnas orienteeruvad. Õuesõppeprogramm toimub Noblessneri sadamalinnakus. Palume riietuda ilmastikule vastavalt (tuulekindel jakk, mugavad jalanõud, mütsid ja kindad). Koolikotid ja isiklikud asjad saab jätta PROTOsse programmi ajaks hoiule. Õpetaja jälgib õpilaste ohutust, toetab rühmatööd ja liikumist koos grupiga.

Pärast programmi:
Õpetaja saab teemat koolis jätkata, uurides kooli ümbruse maamärke või meisterdades tuulelipu, et jälgida tuule suunda ja ilma muutusi. Tagasiside programmi kohta kogutakse juhendaja kaudu kohapeal.

Sihtrühm:

1-3 klass I kooliaste
4-6 klass II kooliaste

Kestus:

70 min

Grupi suurus:

25

Toimumise aeg:

Kevad
Suvi
Sügis

Hind:

11€

Lisainfo:

  • Õppeprogramm toimub vaid ettetellimisel T-R (E kokkuleppel).
  • Programmi algusajad: 9:30; 11:30; 13:30 (erisoovid kokkuleppel).
  • Hind: 11 €/õpilane (9€/erivajadusega õpilane).
  • Programmid toimuvad eesti, inglise ja vene keeles.
  • Ühe grupi suurus on kuni 30 õpilast. Minimaalne grupi suurus on 10 õpilast.
    Pane tähele! Kui tunnis osalev grupp on väiksem kui 10 osalejat, rakendub hind 10 õpilase eest.
  • Programm sisaldab kõikide eksponaatide külastust. Planeeri õppeprogrammile lisaks vähemalt tund aega, mille jooksul saavad õpilased avastada VR-maailma ja 19. sajandi leiutisi.
  • Palun saabuda keskusesse mitte rohkem kui 15 minutit enne tunni algust. 
  • Ligipääs ratastooliga on tagatud, majas on lift ja kaldteed.
  • Õuesõppeprogramm "Kompass", Noblessneris liikumine võimalik ka ratastoolis. 

Saatjad:

  • Iga 10 õpilase kohta 1 saatja tasuta.
  • Erivajadusega õpilaste grupi puhul on kõik tugiisikud tasuta.

Läbiviimise koht:

Õuesõpe Noblessneris

Läbiviimise asukoht:

59.451668075757, 24.730624413488

Maakond:

Harjumaa

Otsekontakt:

info@protofactory.ee
+372 627 6660

Programmi läbiviija:

PROTO avastustehase haridusprogrammide juhendajad. Täpsem info dokumendis. 

Keel:

Eesti keel
Inglise keel
Vene keel

Seotud failid:

Õuesõppeprogramm Kompass 1.-4. klass
Author:
PROTO avastustehas
Õuesõppeprogramm Kompass 1.-4. klass.pdf(534.01 KB)

Lisatud PDF sisaldab programmi üksikasjalikku ajakava, tegevuste ja vahendite kirjeldust ning õpetajale mõeldud juhiseid ohutuse ja järeltegevuste kohta.

Programmi lühikirjeldus:
Õuesõppeprogrammis „Kompass“ õpitakse ilmakaari, kompassi ja maamärkide abil linnas orienteeruma. Rühmatöödes ja mängulistes ülesannetes määratakse suunda, uuritakse tuult ja ehitatakse tuulelipp, mõistes, kuidas inimene on leiutiste abil õppinud loodusega koos liikuma.

Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:

1) Sissejuhatus (10 min)

Juhendaja tervitab rühma ja räägib, kus nad asuvad ja miks see koht on leiutistega seotud. Arutletakse, miks inimestel on vaja teada, kus nad asuvad ja kuidas suunda leida. Tutvutakse Noblessneri ajalooga ning seatakse ühised kokkulepped piirkonnas liikumisel..
Lühimäng „Mõistata leiutist!“ häälestab lapsed avastamisele ja toob sisse esimese keskkonnaseose: inimene on alati otsinud viise, kuidas oma ümbruses paremini liikuda ja loodusega koos tegutseda.

2) Teemaarendus I – Ilmakaared ja kompass (20 min)

Rühmad õpivad tundma ilmakaari ja nende seoseid ümbritseva keskkonnaga. Lapsed määravad, kus on põhja-, lõuna-, ida- ja läänekaared, ning kasutavad kompassi ja maamärke, et oma asukohta määrata.
Õpitakse, et kompass on leiutis, mis aitab inimesel looduses ja merel orienteeruda. Arutletakse, kuidas kompass töötab ja miks selle abil suunda leida. Töö toimub mänguliselt – lapsed paigutavad ilmakaared punaste nööride abil ja kontrollivad oma töö tulemust kompassiga.

3) Teemaarendus II – Seiklusmäng ja praktiline õppimine (35 min)

Rühmad läbivad orienteerumismängu „Allveelaevade pommitamine“, kus nad liiguvad Noblessneri sadamalinnakus ja lahendavad ülesandeid looduse ja keskkonna tundmise kohta.
Õpilased õpivad märkama ja eristama loodusmärke (nt päike, tuul, puude asend, sammal) ja maamärke (nt hooned, skulptuurid, meri).
Kasutatakse kaarti ja kompassi, et määrata asukoht ja suund.
Ühe tegevusena ehitatakse tuulelipp või anemomeeter taaskasutusmaterjalidest, millega määratakse tuule suund ja tugevus.

4) Reflektsioon ja kokkuvõte (10 min)

Rühmad arutavad, mida uut nad õppisid ja milliseid abivahendeid inimene on looduses orienteerumiseks leiutanud. Korratakse üle, kuidas ilmakaari, tuult ja kaarti kasutada.
Lapsed nimetavad ühe asja, mida nad tänasest mäletavad või mida tahaksid veel uurida.
Arutletakse, miks on oluline looduses liikuda turvaliselt ja hoolivalt, ning kuidas teadmine ilmakaartest ja tuulest aitab keskkonda paremini mõista ja hoida.

 

Viimati uuendatud: