Farmer
Pixabay tasuta pildikeskkond

Maal elavate inimeste arv on peagi ületamas 10. miljardit, oluline küsimus on, kuidas kogu maa ära toita, tegemata kahju meie planeedile ning tagada nii enda kui ka teiste liikide mitmekesisus ja jätkusuutlikkus. Tunni eesmärgiks on suunata õpilasi mõtlema kuludele ning probleemidele, mis kaasnevad meile harjumuspärase toidu tootmisega ja seeläbi pöörata tähelepanu igapäevasele toidu ja loodusressursside raiskamisele. 

Tund toetub filmile “Kuidas toita 10. miljardit suud” ning õpilased on kogu tunni jooksul kaasatud aktiivsesse rollimängu, kus tänastele globaalsetele probleemidele otsitakse lahendusi läbi isikliku, kohaliku ja globaalse tasandi. Fookusse võetakse teemad, kuidas targemini ja keskkonnasõbralikumalt toituda, vähendada toiduraiskamist, edendada väiketalundust ja kohalikku tootmist ning milliseid innovatiivseid ja põnevaid lahendusi on pakutud. Tunni jooksul lihvivad õpilased rühmatöö ja arutluspädevust ning rakendatakse loovat probleemilahendamise oskust. Tunni lõpetavad õpilaste lühikesed teemat kokkuvõtvad liftikõned, mis arendavad esinemisoskust. 

Muuseumitund on mõtteliseks jätkuks tunnile “Toidu dektetiivid”. 

Muuseumitund on arendatud koostöös MTÜ Mondoga. 

Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:

Muuseumitunni läbimine aitab saavutada järgmisi põhikooli riikliku õppekava õpitulemusi:

Loodusained:

  • Õpitulemused ja III kooliastme lõpuks saavutatavad teadmised, oskused, hoiakud:
    • märkab ja sõnastab igapäevaeluga seotud probleeme isiklikul, kohalikul ja globaalsel tasandil ning pakub lahendusi,
    • on loov ja langetab põhjendatud otsuseid, kasutades loovat ja kriitilist mõtlemist, võttes arvesse erinevaid aspekte (loodusteaduslikke, sotsiaalseid, majanduslikke, eetilisi),
    • väärtustab elurikkust ja jätkusuutlikku arengut. 

Bioloogia:

  • Õpitulemused ja III kooliastme lõpuks saavutatavad teadmised, oskused, hoiakud:
    • suhtub vastutustundlikult elukeskkonnasse, väärtustab elurikkust, jätkusuutlikku ja vastutustundlikku eluviisi ning säästva arengu põhimõtteid, 
    • kasutab teadusinfot probleeme lahendades, 
    • õistab rohepöörde vajalikkust ning märkab keskkonnaprobleeme, leiab eakohasel moel võimalusi nende leevendamiseks.  

Geograafia: 

  • Õpitulemused ja III kooliastme lõpuks saavutatavad teadmised, oskused, hoiakud:
    • areneb õpilaste keskkonnateadlikkus, rõhutatakse elurikkuse, kultuurilise mitmekesisuse ja kestliku majanduse olulisust ning väärtustatakse säästvat ja vastutustundlikku eluviisi, 
    • õpilane arutleb majandustegevusega seotud probleemide üle, lähtudes majanduslikest, sotsiaalsetest ja keskkonna aspektidest, 
    • mõistab kestliku põllumajanduse ja toidutootmise seoseid ning olulisust, 
    • võrdleb tootmist erinevates taime- ja loomakasvatustaludes ning väike- ja suurtootmise mõju keskkonnale. 

Inimeseõpetus: 

  • õpilane väärtustab teaduspõhist maailmapilti ja kujundab enda seisukoha, 
  • õpilane toob näiteid keskkonnateadlikest tegevustest. 

Programm käsitleb toiduturvalisuse temaatikat, lõimides (inim)geograafiat, ühiskonnaõpetust, inimeseõpetust ning bioloogiat. 

Läbivad teemad:

  • „Keskkond ja jätkusuutlik areng“ - käsitlemisega taotletakse õpilase kujunemist sotsiaalselt aktiivseks, vastutustundlikuks ja keskkonnateadlikuks inimeseks, kes hoiab ja kaitseb keskkonda ning väärtustab jätkusuutlikkust, on valmis leidma lahendusi keskkonna- ja inimarengu küsimustele. Teema käsitlemine III kooliastmes keskendub kohalike ning globaalsete keskkonna- ja inimarenguprobleemide käsitlemisele. Eesmärk on kujundada arusaama loodusest kui terviksüsteemist, looduskeskkonna haprusest ning inimese sõltuvusest loodusvaradest ja -ressurssidest.
  •  "Sotsiaalne ja kodanikupädevus" – suutlikkus ennast teostada; toimida aktiivse, teadliku, abivalmi ja vastutustundliku kodanikuna. 

Õpitulemused:

Tunni eesmärgiks on suunata õpilasi mõtlema kuludele ning probleemidele, mis kaasnevad meile harjumuspärase toidu tootmisega ja seeläbi pöörata tähelepanu igapäevasele toidu ja loodusressursside raiskamisele. 

Õpitulemused:
- õpilane mõistab, millised keskkonnamõjud ja kulud kaasnevad tänase harjumuspärase toidutootmise ja tarbimisega ning oskab tuua näiteid probleemidest, mis vajavad lahendusi kasvava rahvaarvu tingimustes,
- õpilane analüüsib ja põhjendab toiduraiskamise vähendamise ja loodusressursside säästmise olulisust nii isiklikul, kogukondlikul kui ka globaalsel tasandil,
- õpilane töötab meeskonnas, rakendades oma rollist tulenevat loovat probleemilahendusoskust.

Üldpädevused:

digipädevus
ettevõtlikkuspädevus
matemaatika, loodusteaduste ja tehnoloogiaalne pädevus
õpipädevus
suhtluspädevus

Meetodid ja vahendid:

Kasutatavad meetodid ja vahendid: 

  • grupitööd ja arutelud, 
  • veebiviktoriin menti.ee keskkonnas,
  • meetodina on kesksel kohal rollimäng, kus iga osaleja saab endale tunniks rolli ja rollikaardi.

Eel- ja järeltegevused: 

Juhis õpetajale:

Palume kohal olla 10. minutit enne programmi algust. 

Broneerides muuseumitunni Tervisemuuseumis palume:

  • enne programmi arutada õpilastega muuseumis ja muuseumitunnis käitumise üle,
  • enne muuseumikülastust teha õpilastele teemasse sissejuhatus, et lihtsustada õpilastel uute teadmiste omandamist, 
  • programmi ajal palume saatval õpetajal olla grupiga koos ja vajadusel hoida korda ning abistada,
  • programmi läbimise järgselt arutleda järgmises koolitunnis kogetu ja nähtu üle. Võimalikud järeltegevused on esitatud meetodite ja vahendite osas. 

Täpsemat infot tunni tellimiseks leiab siit: https://tervisemuuseum.ee/haridus/kik-tunnid/. 

Sihtrühm:

7-9 kl III kooliaste

Kestus:

1,5 tundi

Grupi suurus:

25

Toimumise aeg:

Aastaringselt

Hind:

10€

Lisainfo:

  • Programmi hind 10 eurot/osaleja. Miinimumtasu 100 eurot. 
  • Miinimum osalejate arv 10. Maksimaalne õpilaste arv on 25. Kui grupis on rohkem osalejaid, tehakse grupp pooleks. 
  • Programm ei sobi erivajadustega õpilastele, kuna tund eeldab väga head tekstianalüüsi oskust.
  • Programm sobib B2+ keeletasemega osalejatele. 
  • Kitsaste treppide tõttu majas seab piirangud liikumispuudega inimestele. Majas on olemas invalift pääsuks teisele ja kolmandale korrusele. Loe lähemalt ligipääsu kohta: https://tervisemuuseum.ee/kulastusinfo/ligipaas/ratastooliga/ .
  • Info meile saabumise kohta: https://tervisemuuseum.ee/kulastusinfo/ligipaas/kuidas-meile-tulla/ .
  • Tervisemuuseum küsib kõikide muuseumitundide kohta õpetajate tagasisidet e-vormi kaudu. Õpetajate soovitushindeks on saadud tagasiside põhjal olnud aasta-aastalt 9.5/10. 

Läbiviimise koht:

Eesti Tervisemuuseum

Läbiviimise asukoht:

59.439575929125, 24.745359770783

Maakond:

Harjumaa

Otsekontakt:

Programmi läbiviija:

Tervisemuuseumi programme viivad läbi pädevad muuseumiõpetajad, kes on läbinud koolituse programmi läbiviimiseks. Tervisemuuseumi muuseumiõpetajatega saab tutvuda siin: https://tervisemuuseum.ee/meist/meie-tootajad/

Keel:

Eesti keel

Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:

Praktilises muuseumitunnis on õpilased aktiivses rollis. Teema tutvustamiseks kasutatakse mitmekesiseid ja kaasavaid metoodikaid, käed-külge vahendeid. Tund toimub muuseumi näitusealal ja õppeklassis. 

Sissejuhatus ja aktiveerimine (30 min)

Sissejuhatus toimub näituse keskkonnas, evolutsiooniseina juures. Sissejuhatavas osas tehakse kokkulepped tunnis osalemise osas ning antakse õpilastele ülevaade tunni ülesehitusest. Samuti tehakse sissevaade õpitavasse teemasse. 

Aktiveerimise ja teemasse sissejuhatamise teine osa toimub õppeklassis. Koos vaadatakse lühikest osa (4 min) filmist “Kuidas toita 10. miljardit suud” ning seejärel tehakse grupitööna veebiviktoriin menti.com keskkonnas, mis loob baasteadmised tunnis teema üle arutlemiseks. 

Kõik õpilased saavad endale rolli ja pikema kirjeldusega rollikaardi. Kokku on 5 rolli: toidutööstuse suurettevõtja USAst, väiketootja Eesti ja Ugandas, keskkonnast hooliv õpetaja Eestist ja õpilane Eestist. 

Põhiosa näituste keskkonnas (20 min)Põhiosa esimeses osas töötavad koos kõik ühe rolli esindajad ning koostavad ettekande, millised on nende jaoks peamised probleemid ja lahendused tänases maailmas. Õpilased teevad ettekanded. 
Põhiosa õppeklassis (25 min)Põhiosa teises osas töötavad koos grupid, kus igast rollist on üks esindaja. Õpilased pakuvad nüüd lahendusi väljakutsele läbi globaalse, kogukondliku ja isikliku tasandi ning koostavad ja kannavad ette liftikõne. 
Kokkuvõte ja refleksioon (15 min)Õpilased arutavad grupis, mis oleks üks asi, mida nad ise saavad ära teha. Igaüks kirjutab ühe mõtte kleebikule ja kleebib selle tahvlile. Muuseumiõpetaja loeb need ette. 

 

Viimati uuendatud: