Seened näituselaual
Arno Mikkor

Seened on põnevad ja salapärased organismid, kes peidavad ennast maa all või kohtades, kus me neid tavaliselt ei märka. ,,Seente salaelu” õppeprogrammis uurime, mis on seen ning kuidas neid välisehituse järgi ära tunda. Tunni käigus räägime mükoriisast ja arutleme, miks seened meile ja loodusele olulised on.

Õppeprogramm viiakse läbi kasutades LAK-õppemeetodeid (lõimitud aine- ja keeleõppemeetodid). Õpilased tutvuvad õppeprogrammi teemaga eesti keeles ja kinnistavad saadud materjali läbi mänguliste tegevuste.

LAK-õpe: programmi "Seente salaelu" (1.-3. kl) vabade aegade vaatamiseks ja kiireks broneerimiseks klikka: Учебная программа «Тайная жизнь грибов» LAK-õpe (1.-3.kl) | GetLydian

Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:

1) loodusõpetus I kooliastmes: 2.1.4.7. Organismide rühmad ja kooselu. Taimede mitmekesisus. Loomade mitmekesisus. Seente mitmekesisus. Samblikud. Liik, kooslus, toiduahel.

2) praktilised tööd ja IKT rakendamine: 3. seente vaatlemine või hallitusseente kasvamise uurimine; 4. õppekäik organismide kooselu uurimiseks erinevates elupaikades.

3) läbiv teema: keskkond ja jätkusuutlik areng.

1. Loodusõpetus ja bioloogia:

Programm keskendub seente maailma avastamisele ja nende ehituse mõistmisele, mis on otseselt seotud loodusõpetuse ja bioloogia õppekavaga. Lapsed õpivad seeni eristama taimedest ja loomadest ning mõistma nende rolli ökosüsteemides.

2. Matemaatika:

Õpilased loendavad, mitut erinevat liiki seent nad klaasi taga näevad. Kordavad eestikeelseid numbreid õpetaja abiga.

3. Lõiming teiste kunstidega:

Õpilased saavad võimaluse avastada ja uurida seente erinevaid värve, kujusid ja tekstuure, mis võib innustada loomingulist väljendust kunsti kaudu. Eel- ja järeltegevusi võib siduda näiteks kunstitundidega, kus lapsed saavad seente kujutamiseks kasutada erinevaid kunstitehnikaid.

4. Keskkonnaharidus:

Programm aitab lastel mõista seente olulisust looduses ja inimühiskonnas. See aitab kaasa keskkonnateadlikkuse arendamisele, kuna lapsed õpivad, kuidas seened aitavad säilitada ökosüsteemi tasakaalu ja toetavad inimeste elu, näiteks toidu ja ravimite valmistamise kaudu.

Õpitulemused:

Haridusliku õppeprogrammi "Seente salaelu" peamised aine eesmärgid on:
Seente ehituse mõistmine: seeneniidistik, viljakeha, eoslehed jm
Seente eristamine loomadest ja taimedest
Seeneliikide nimetuste tundmaõppimine
Seeneliikide eristamine määramistunnuste abil.
Seente roll looduses ja inimühiskonnas (toidu ja ravimite valmistamine, parasiidid).
Mükoriisa
Haridusliku õppeprogrammi "Seente salaelu" peamised keeleõppe eesmärgid on:
Teemakohaste oskussõnade valdamine (Seeneosade nimetused, seeneliikide nimed)
Aktiivne osalemine tunnis (muuseumiõpetaja küsimustele vastamiseks lihtsate lausete koostamine).
Eesti keeles toimuva õppeprogrammi sisu mõistmine.
Eesti keele kuulamine, lugemine, rääkimine

Üldpädevused:

kultuuri- ja väärtuspädevus
matemaatika, loodusteaduste ja tehnoloogiaalne pädevus
sotsiaalsed oskused
suhtluspädevus

Meetodid ja vahendid:

Haridusliku õppeprogrammi "Seente salaelu" peamised aine eesmärkide saavutamise meetodid:
1.    Vaatlus ja uurimine: Lapsed vaatlevad ja uurivad erinevaid seeni, nende välimust ja ehitust ekspositsiooni klaaside tagant. Nad õpivad seente tunnuseid ja eristamist.
2.    Mängud: Seente peitusemäng ja seenteosade liikumismäng pakuvad mängulist õpikogemust, kus lapsed saavad testida oma teadmisi ja oskusi seente ja seentega seotud objektide äratundmisel.
3.    Küsimuste ja vastuste sessioonid: Õpilastele esitatakse küsimusi seente kohta ja nad saavad käega märku andes vastata. Arutelu võimaldab õpilastel aktiivselt tegevustes osaleda ja teadmisi jagada.

Haridusliku õppeprogrammi "Seente salaelu" peamised keeleõppe eesmärkide saavutamise meetodid: 
Aktiivne õppimine (Lapsed koostavad lihtlaused ja proovivad aktiivselt vastata, liikumismängu käigus õpilased juhivad mängu).
Ainesisu ja keel tehakse nähtavaks õppematerjalide abil. Materjal on esitatud visuaalselt, suuliselt ja kirjalikult.
Erinevate õpistiilide ning vaheldusrikaste tegevuse kasutamine toetab õpilasi tähelepanu hoidmisel.
Õpilastele antakse võimalusi sihtkeele kuulamiseks, lugemiseks ja rääkimiseks.
Turvaline ja rikastav õpikeskkond.

Vahendid:
1.    Seente näidised: Seentemulaažid võimaldavad lastel hoolikalt vaadelda ja uurida erinevaid seeneliike, mille kohta nad õpivad.
2.    Illustratsioonid ja pildid: Kasutatakse pilte ja illustratsioone, et selgitada seente ehitust ja erinevate seeneliikide välimust.
3.    Päris seened: Lapsed saavad uurida päris seeni (Eesti Loodusmuuseumi seenenäituse perioodil), neid vaadata ja nuusutada, et mõista nende erinevaid omadusi.
 

Juhis õpetajale:

Enne Eesti Loodusmuusemisse tulekut tuleks õpetajal häälestada lapsed eeltegevusega, et nad oleks kursis, kuhu nad tulevad ja mida hakkavad tegema. Samuti tuleks pärast tundi leida aeg, et õpitut kinnistada. Eesti Loodusmuuseumi poolt saadetakse ka eel-ja järeltegevused, mida võiks õpilastega teha, aga kindlasti on lubatud olla loominguline enda töös. 

Palume õpetajal programmis osaleda ning toetada vajadusel programmi läbiviijat ja õpilasi. 

Kitsaste treppide ja ilma liftita maja seab piirangud liikumispuudega inimestele. 

Grupi suurus õppeklassis on maksimaalselt 25 õpilast (alates 26 õpilasest viiakse programmi läbi kahes rühmas: poolel klassil on paralleelselt võimalus iseseisvalt tutvuda näitustega).

Muuseumi poolt välja töötatud soovituslikud eeltegevused saadetakse tunni broneerija e-posti aadressile 2 nädalat enne programmi toimumist; soovituslikud järeltegevused saadetakse tunni broneerija e-posti aadressile vahetult pärast programmi läbimist koos tagasiside küsimustikuga.

Lastele vahetusjalatsid ei ole vajalikud.
 

Kirjeldavad märksõnad:

Sihtrühm:

1-3 klass I kooliaste

Kestus:

60 min

Grupi suurus:

25

Toimumise aeg:

Aastaringselt

Hind:

8€

Lisainfo:

Kooligruppidele kuni kaks saatjat tasuta.

Ühes grupis kuni 25 last. Suuremate gruppide puhul jagame grupi väiksemateks rühmadeks, et tagada parim õpikogemus.

Miinimumhind on 60 eurot/grupp.

Läbiviimise koht:

Eesti Loodusmuuseum

Läbiviimise asukoht:

59.4348, 24.7436

Maakond:

Harjumaa

Otsekontakt:

Programmi läbiviija:

Eesti Loodusmuuseumi pedagoogid (https://www.loodusmuuseum.ee/et/team). Kõigil Eesti Loodusmuuseumi pedagoogidel on loodusteaduste valdkonna alane haridus ning läbitud erinevaid koolitusi, mis toetavad tööd haridusvaldkonnas.

Keel:

Eesti keel
Vene keel

Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:

Programmi käik:
Metsasaalis seeneliikide otsimine

Seente liigilise mitmekesisusega tutvumine

Seente ehituse tundmaõppimine

Liikumismäng „Seene osad“

Eeltegevuste arutamine

Päris seente uurimine (puuseened, kuivanud seened, septembris värsked seened) ja nende rolli selgitamine.

Mäng „Mükoriisa“

Kokkuvõte

Pikk kirjeldus:
Sissejuhatus (15 min)
Tutvumine ja teemapüstitus. Lepime kokku ühistes programmis käitumise reeglites ja tutvume turvalise ruumiga, milles õppeprogramm toimub.

Muuseumiõpetaja annab ülesanded juba enne saali sisenemist ja lapsed hakkavad saalis seente mulaaže otsima.

Õpilastele antakse padjad, et oleks mugav põrandal istuda.

Muuseumiõpetaja palub jaguneda viieks rühmaks ja istuda patjadele maha.

Iga rühm saab sildid seeneliikide nimetustega. Õpetaja küsib, mitu seeneliiki õnnestus saalist leida. Lapsed vastavad.

Põhiosa (30 min)
Muuseumiõpetaja näitab pilte ekspositsioonis olevatest seeneliikidest. Grupi ülesanne on leida oma siltide hulgast õige liiginimi ja see nimetada.

Muuseumiõpetaja räägib lühidalt nende liikide eripärast kasutades koomikseid, seente mulaaže ja seenepilte. 

Räägitakse, kuidas seened erinevad taimedest ja loomadest ning tutvustatakse seente ehitust. Seene viljakeha osade kirjeldamiseks kasutatakse suurt tekstiilist kärbseseene mulaaži. Räägitakse, et seened ei ole alati metsa all nähtavad. Selgitatakse, kuidas seeneniidistik püsib maa all ja viljakehad kasvavad mulla alt maa peale vaid sobivate ilmastikutingimuste olemasolul.

Mängime liikumismängu „Seene osad“, kus lapsed proovivad ise aktiivselt mängu juhtida nimetades äsja õpitud seeneosi. 

Vaadatakse eeltegevuse käigus tehtud õpilaste joonistusi ja kommenteeritakse.

Arutletakse seente tähtsuse üle looduses ja inimestele. Sealhulgas tutvustatakse mükoriisa toimimist ja selle olulisust. Näidatakse päris seeni (kuivanud puuseened, värsked seened septembris jt) ja seentega seotud objekte (seenepaber, soomustindiku tint jm). 

Kokkuvõte (15 min):
Kokkuvõtlik mäng: Mängitakse mängu „Mükoriisa“, mille käigus lapsed paigutavad sildid seeneliigi nime ja pildiga õige puu oksa juurde. Õpetaja abistab ja selgitab.

Lühidalt korratakse tunnis õpitut ning küsitakse õpilaste tagasisidet, mis tunnist meelde jäi.
 

Viimati uuendatud: