Programm "Puudega või puudeta linn?" lähendab õpilased linnaloodusega.
Keskkonnahariduslikus õppeprogrammis tutvustatakse linnalooduse teemalist näitust “Puudega linn” ja arutletakse linnalooduse olulisuse üle.
Programmi osaks on hariduslikud mängud elurikkusest ning arutelud teemadel „Kes kus elab?“ ning „Kuidas erinevad liigid üksteisega suhestuvad, sh inimesega?“. Räägitakse toiduahelast ning otsitakse seoseid erinevate elusorganismide vahel. Õpitakse ära tundma ökolõkse ning arutletakse nende mõju üle. Tunni lõpus kavandatakse interaktiivsel meetodil endale ideaalne linn.
See programm toetab õppekava eesmärke, arendades laste keskkonnateadlikkust ja bioloogia alaseid teadmisi.
Programmi "Puudega või puudeta linn" vabade aegade vaatamiseks ja kiireks broneerimiseks klikka: Puudega või puudeta linn? | Lydian
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
Põhikool (Keskkond ja jätkusuutlik areng): Programm julgustab õpilasi huvi tundma looduse vastu ning väärtustama bioloogilist mitmekesisust ja keskkonnasäästlikku eluviisi.
2.1.2. Kooliastme lõpuks taotletavad teadmised, oskused ja hoiakud õpilasele I kooliastmes:
1) tunneb huvi looduse ja selle uurimise vastu ning mõistab loodusteaduslike teadmiste vajalikkust;
2) sõnastab oma meeltega saadud kogemusi, kirjeldab nähtusi ning objektide omadusi, kasutab õpitud loodusteaduslikke mõisteid kõnes ja tekstiloomes;
3) teeb õpetaja juhendamisel lihtsamaid vaatlusi, praktilisi töid, järgides ohutusnõudeid; vormistab vaatlusinfot, teeb järeldusi ning esitleb tulemusi;
2.1.3. Õpitulemused I kooliaste 3. klassi lõpetaja:
1) toob näiteid elusorganismide tähtsuse kohta looduses;
2) kirjeldab taimede, loomade (sh inimese) ja seente välisehitust, toitumist, kasvamist ja liikumisvõimet ning seostab neid elukeskkonnaga;
3) teab kodukoha tuntumaid loomi, taimi ja seeni; kirjeldab õpitud loomade eluviise ja elupaiku;
4) märkab kodukoha elurikkust ja maastiku mitmekesisust ning selgitab nende olulisust;
Õpitulemused:
Õpilased omavad teadmisi looduslikest objektidest ja nähtustest ning elusa ja eluta keskkonna seostest.
Õpilased suhtuvad vastutustundlikult elukeskkonda, väärtustades bioloogilist mitmekesisust, jätkusuutlikku ja vastutustundlikku eluviisi ning säästva arengu põhimõtteid.
Õpilased on omandanud ülevaate elusloodusest, selle olulisematest protsessidest, organismide omavahelistest suhetest ja seostest eluta keskkonnaga ning kasutavad korrektset bioloogiaalast sõnavara.
Õpilased on võimelised lahendama keskkonnateemalisi probleeme, rakendades loodusteaduslikku meetodit ning tuginedes teaduslikele, sotsiaalsetele, majanduslikele, eetilis-moraalsetele seisukohtadele.
Üldpädevused:
Meetodid ja vahendid:
Programmis "Puudega või puudeta linn?" kasutatakse mitmesuguseid meetodeid ja vahendeid, et kaasata õpilasi ning õpetada neile looduse ja linna keskkonna olulisust. Mõned kasutatavad meetodid ja vahendid on järgmised:
- Mängulised tegevused: Õpilased osalevad mitmes erinevas mängus, mis keskenduvad linnaloodusele ja selle mitmekesisusele. Näiteks "Elurikkus linnas" mäng aitab neil õppida linnaelustiku kohta.
- Diskussioonid ja arutelud: Programm hõlmab aktiivseid arutelusid ja vestlusringe, mis aitavad lastelmõista linna ökosüsteemide rolli ja keskkonnamõju.
- Praktilised kogemused: Lapsed uurivad looduses ja linna keskkonnas erinevaid objekte ja nähtusi. Näiteks nad saavad vaadelda topiseid näitusel "Puudega linn".
- Interaktiivsed ülesanded: Lapsed tegelevad erinevate interaktiivsete ülesannetega, mis keskenduvad linna ja looduse seostele.
- Õpilaste osalus: Lapsi julgustatakse osalema ja kaasa mõtlema, näiteks oma ideaalse linna kavandamisel.
- Fotod ja näituse materjalid: Näituse "Puudega linn" materjalid ja objektid aitavad õpilastel mõista linnaloodust ning sellega seotud teemasid.
Juhis õpetajale:
Enne Eesti Loodusmuusemisse tulekut tuleks õpetajal häälestada lapsed eeltegevusega, et nad oleks kursis, kuhu nad tulevad ja mida hakkavad tegema. Samuti tuleks pärast tundi leida aeg, et õpitut kinnistada. Eesti Loodusmuuseumi poolt saadetakse ka eel-ja järeltegevused, mida võiks õpilastega teha, aga kindlasti on lubatud olla loominguline enda töös.
Palume õpetajal programmis osaleda ning toetada vajadusel programmi läbiviijat ja õpilasi.
Kitsaste treppide ja ilma liftita maja seab piirangud liikumispuudega inimestele.
Grupi suurus õppeklassis on maksimaalselt 25 õpilast (alates 26 õpilasest viiakse programmi läbi kahes rühmas: poolel klassil on paralleelselt võimalus iseseisvalt tutvuda näitustega).
Õpetajalt ja lastelt küsitakse tunni lõpus suulist tagasisidet õppeprogrammi kohta. Muuseumi poolt välja töötatud soovituslikud eeltegevused saadetakse tunni broneerija e-posti aadressile 2 nädalat enne programmi toimumist; soovituslikud järeltegevused saadetakse tunni broneerija e-posti aadressile vahetult pärast programmi läbimist koos tagasiside küsimustikuga.
Sihtrühm:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Hind:
Lisainfo:
1.klass 6 €
2-3.klass 8 €
Kuni kaks saatjat tasuta.
Miinimumhind on 60 eurot/grupp.
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
59.4348, 24.7436
Maakond:
Keskus:
Otsekontakt:
6 411 739
Programmi läbiviija:
Eesti Loodusmuuseumi pedagoogid (https://www.loodusmuuseum.ee/et/team). Kõigil Eesti Loodusmuuseumi pedagoogidel on loodusteaduste valdkonna alane haridus ning läbitud erinevaid koolitusi, mis toetavad tööd haridusvaldkonnas.
Keel:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
- Sissejuhatus (5 minutit): Saame tuttavaks ja lepime kokku ühistes programmis käitumise reeglites. Õpilased mõtlevad, kuidas linn näeks välja ilma roheluseta ja arutavad, milline on Eesti suurlinnades linnaloodus.
- Mäng "Elurikkus linnas" (10 minutit): Õpilased jagunevad rühmadesse ja uurivad kotte, millest igaühel on vihje ühe liigi kohta. Nad arutlevad rühmas, mis liigiga on tegemist ja kuidas see on seotud linnaga. Kus võiks linnas seda liiki kohata ning milline on kokkupuude inimesega? Antud liike ja nendega seotud liike arutatakse kõik koos peale rühmategevust.
- "Seosed elusorganismide vahel" (5 minutit): Õpetaja selgitab, kuidas liigid on omavahel seotud lisaks toiduahelale.
- Mäng "Omavahelised seosed pärna näitel" (10 minutit): Õpilased moodustavad paarid, kus üks saab pildi ja teine lause, mis seostub pärnaga. Nad peavad leidma seosed ja põhjendama, miks pärn on oluline neile liikidele.
- Ökolõksud (10 minutit): Õpilased analüüsivad ökolõksudega seotud situatsioone ja mõtlevad, keda need mõjuvad ning millised võiks olla lahendused.
- Interaktiivsed mängud (10 minutit): Õpilased jagunevad kolme rühma ja osalevad erinevates mängudes, sh ostupuldiga ostlemine kaubamajas, ideaalse linna kujundamine ja muruniitmine. Eesmärk on analüüsida enda tegutsemist ja mängu eesmärki, et pärast seda teistele õpilastele jagada.
- Kokkuvõte "Positiivne mõtlemine… ehk milline linn sobib just mulle" (10 minutit): Õpilased kujutavad ette oma ideaalset linna ja jagavad oma mõtteid.
Programmi eesmärkide saavutamiseks kasutatakse erinevaid tegevusi, mis võimaldavad õpilastel mõista linnalooduse tähtsust, uurida eluslooduse mitmekesisust ja seoseid ning arutleda keskkonnamõjude üle. Tegevused on kohandatud vastavalt sihtrühmale, et tagada õpilastele sobiv ja hariv kogemus.