Programm "Roheline kodu" suunab õpilasi praktiliste tegevuste kaudu mõtlema, kuidas nende igapäevased valikud mõjutavad keskkonda. Tund hõlmab olulisi teemasid nagu vee ja energia säästmine, taaskasutus ja biojäätmete kompostimine. Arutleme ressursside üle, mida on võimalik vastutustundlikumalt kasutada, et tagada nende jätkusuutlikkus. Uurime, mida meie mööblimuuseumi siga Neff-Neff sööb ja kuidas säästev eluviis aitab meil keskkonda hoida. Tunni lõpus saavad lapsed ise valmistada loodusliku kehakoorija.
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
Kultuuri- ja väärtuspädevus- Lapsed õpivad mõistma, miks on oluline hoolida keskkonnast ja kuidas nende tegevused mõjutavad loodust.
Suhtlus-, sotsiaalne ja kodanikupädevus- arendatakse õpilaste sotsiaalseid oskusi, koostöövõimet ja suhtlemisoskust.
Enesemääratluspädevus- Lapsed saavad võimaluse ise valida pilte ja osaleda aruteludes, mis arendab nende otsustusvõimet ja vastutustunnet.
AINETEVAHELINE LÕIMING
Eesti keel, loodusõpetus, kunst ja tööõpetus:
Vestlusringis ja plakati esitamine arendavad suhtlemisoskust ning sõnavara. Teemad nagu vee säästmine, elektri kokkuhoid ja jäätmete sorteerimine seostuvad looduse ja keskkonnaalaste teadlikkuse tõstmisega.
Käeline tegevus, plakatite loomisel ja kehakoorija valmistamisel.
Õpitulemused:
• Õpilased oskavad nimetada vähemalt kahte viisi, kuidas nad saavad keskkonda hoida.
• Õpilased mõistavad vana mööbli ja looduslikumaterjali väärtust.
• Õpilased teavad, mis on taaskasutus ja biojäätmed.
• Õpilased oskavad tuua näiteid, mida on võimalik taaskasutada ja teha biojäätmetega.
Üldpädevused:
Meetodid ja vahendid:
Vestlusring, rühmatöö, visuaalne õppimine, iseseisev uurimine, praktiline tegevus, loov mõtlemine, mängulisus.
Juhis õpetajale:
Programmi eelselt õpetaja tutvub programmi sisuga ja vajadusel selgitab õpilastele, mida nad kogevad ja õpivad.
Programmi broneerimiseks palume võtta ühendust:
Helina Piho
+372 5333 8160
Sihtrühm:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Lisainfo:
Programmi on võimalik kohandada HEV väikeklassi õpilastele, kuid palume sellest eelnevalt teada anda.
Näitusesaalides eksponeeritud museaalidel istumine, nende katsumine jne ei ole lubatud.
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
59.3510412, 26.3536926
Maakond:
Keskus:
Otsekontakt:
+372 53338160
Keel:
Viited:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
SISSEJUHATUS (5 min)
Vestlus ringis- mööblimuuseumi tutvustus, miks räägime keskkonnahoidmisest mööblimuuseumis? Mida tähendab „Roheline kodu“? Mis ressursse kodus/koolis kasutame: õpilased loetlevad (mis tarbib kodus/koolis elektrit, millal kasutame vett, mida veel kodus/koolis tarbime), kas saame kuidagi neid asju vähem kasutada/teha.
RÜHMATÖÖ (15min) kuni neli õpilast. Väikestest piltidest plakatite tegemine/plakati esitamine.
Plakati teemad:
- Vee säästmine
- Elektri kokkuhoid
- Jäätmete sorteerimine
- Mänguasjade ja riiete jagamine
- Paberikulu vähendamine
- Toidukulu vähendamine
Õpilased valivad endale ümbriku, milles on pildid. Kleebivad need suurele paberile ja arutlevad, millisest ressursist räägib nende plakat. Esitlevad plakati kaaslastele, mida teha kodus/koolis, et jälgida säästlikuid eluviise.
NÄITUSE UURIMINE (15min)
Esiteks saavad õpilased iseseisvalt uurida mööblit (otsida detaile, mis on istumisalusel). See viib aruteludeni, mis on seotud säilitamise, taaskasutamise ja tootmise vähendamise kasulikkusega.
Teiseks tegevuseks on salakirja lahendmaine. Iga tooliga käib kokku üks täht, kokku tuleb sõna küpseõun. Teatavasti küpseid õunu sead hea meelega söövad ja armastavad see viib arutelu toidujäätmete teemani.
ISESEISEVTÖÖ (10min)
Õpilane valib endale mustast kotist mingi eseme. Mõtleb üksi, mis see on ja mis sellest saab, jagab teistega. (Esemed- paber, klaaspurk, mööbliosa, plastkarp, katkine mänguasi, pudel, vana värv ja lakk, pakendid, toidujäätmed jne)
KEHAKOORIJA VALMISTAMINE (15 min)