Läänemeri ja naftareostused (Kuressaare)

14.11.2013

Ott Kalaus, Sisekaitseakadeemia Päästekolledž, kutseõpetaja.
Kui tihe on laevaliiklus Läänemerel? Kui suur on tõenäosus, et midagi juhtub? Kuidas koristada reostust ning milline on Läänemere riikide valmisolek?

Vee võõrliigid (Kuressaare)

14.11.2013

Lennart Lennuk, zooloogia osakonna juhataja, Eesti loodusmuuseum.
Töötoas tutvume Eesti merevees elavate võõrliikidega. Peamiselt keskendume selgrootutele (põhjaloomastik ja plankton) kuid juttu tuleb ka kaladest. Töötoas vaatleme liike nii mikroskoobi all kui ka niisama. Lisaks õpime, kuidas mereselgrootuid on võimalik püüda ja eksponeerida.

Vesi ja õli – sõbrad või vaenlased? (Kuressaare)

14.11.2013

Anne Teigamägi, Saaremaa Ühisgümnaasiumi Keskkonnahariduse Keskuse juhataja.
Näokreemi valmistamine. Töötoas räägitakse veest ja õlidest (toiduõlid ning mootoriõlid, nende erinevus), mis üksteises ei lahustu ja nende mõjust inimese organismile. Toiduõli ja vee segunemisel erinevate looduslike emulgaatorite kaasabil saadakse emulsioon, mida igapäevaelus nimetatakse kreemiks. Praktilise osana vaadeldakse erinevate ainete
lahustamist vees ja õlides ning kodustes tingimustes või koolitunnis näokreemi valmistamist. Antakse ka lühiülevaade poekreemide koostisainetest ja sellest, milliseid ühendeid seal vältida.
Seos õppekavaga: Teema on sobilik kasutamiseks 8. klassi keemiatunnis õppekava osa „Lahused ja pihused looduses ja igapäevaelus” ning 9. klassi keemiatunnis õppekava osa „Lahustuvus” käsitlemisel. Ka on väga hea kasutada gümnaasiumi valikkursuse „Praktiline keemia” osana.

Pärimusmuusikaansambel KÜI (Kuressaare)

14.11.2013

Ansambel KÜI koosneb pärimusehuvilistest muusikaarmastajatest sõrulastest. Tema muusika on igasugune: äratatakse ürgset, aretatakse uut ja siueldakse nende kahe vahepeal.