Energia sünd ja surm ehk energia elukaar.

06.04.2015

Erkki Soika, PhD, Tallinna Ülikooli Matemaatika ja Loodusteaduste Instituudi vanemteadur

Arutletakse teemadel: Kehtib energia jäävuse seadus ning kogu energia hulk, mida on inimkonnal on võimalik kasutada pärineb Päikeses toimuvatest termotuumareaktsioonidest – energia sünd. Energialiikide muundumine ning inimkonna võimalused nende kasutamiseks. Kas on võimalik olukord, kus kogu universum on ühesuguse temperatuuriga – energia surm?

Põlevkivist saadav tulu — mitte ainult elekter ja õli.

06.04.2015

Margus Pensa, PhD, Tallinna Tehnikaülikooli Põlevkivi Kompetentsikeskuse teadusjuht
Küllike Kullerkupp, Tallinna Tehnikaülikooli Põlevkivi Kompetentsikeskuse infospetsialist

Töötoas antakse ülevaade maailma põlevkividest koos mõnede erinevate põlevkivide näidistega, räägitakse põlevkivi tootmistsüklist: kaevandamisest energeetika ja keemiatööstuseni ja põlevkivi tekkimisest koos võimalusega kaasa võtta Eesti kukersiidi tükike.

Lahendatakse nuputamisülesandeid:

Kui palju kulub põlevkivi mõningate tavapäraste olmetegevuste toetamiseks: nt 1 l vee keetmiseks kiirkeetjaga, riideeseme triikimiseks jms;
Valik erinevaid tavapäraseid tooteid, mille seast saab valida, mis on toodetud põlevkivikeemia kaasabil. Vastavad selgitused.
 

Teadlik lampide valik ehk kuidas rahakotti tühjendamata säästa keskkonda ja tervist

06.04.2015

Tiiu Tamm, Tallinna Tehnikaülikooli Elektrotehnika Instituudi lektor

Vaatame, kuidas on erinevate lampide all võimalik erinevat teksti lugeda, millist meeleolu need loovad, kuidas saada infot lambi pakendil olevast tekstist, millist lampi rohkem või vähem usaldada. Millised on ohud erinevate lampide puhul, kuidas utiliseerida ja miks.