Are valla koolide looduslaagrite edulugu – Putukatest algab maailm

Pärnumaa Are valla koolidel oli õnn juba teist aastat järjest käia looduslaagrites, kus keskenduti putukate ja selgrootute uurimisele. Projekt sai teoks tänu SA-le Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Hämmastav, kui põnev on putukate ja selgrootute maailm, kui neid põhjalikumalt uurida. Muidugi peavad olema ka asjatundlikud juhendajad. Meie kõige targemad olid Tartu Ülikooli entomoloog Jaan Luig, keskkonnaspetsialist Merike Palginõmm ja Are Põhikooli loodusainete õpetaja Leelo Lusik.

Käisime Tolkuse rabas, Kabli rannaniitudel ja Vango talus, kus uurisime putukaid topsluupidega, et nad siis jälle nende elukeskkonda tagasi lasta. Mõned putukad püüdsime õppimise eesmärgil ka kinni, nendest valmistasime kogusid Are Põhikooli ja Suigu Lasteaia- Algkooli lastele. Õpilastele olid öine valguspüük, vee-elustiku uurimine, putukate määramine ja enda putukakogu loomine väga huvitavad tegevused.

Kõige tähtsam teadmine tuli läbi arutelu, mis saaks, kui putukaid ei oleks? See arusaamine pani mõistma, et kõige väiksematest elusolenditest algab keskkond.

Are valla lapsed olid laagritest vaimustunud, mõned soovisid, et laager kestaks kauem, teised, et võiksime veel uurida putukaid, kolmandad, et nüüd võiks uurida kalu. Kindlasti soovitame selliseid laagreid kõikidele Eestimaa koolidele, ka lasteaedadele. Loodust saab õppida looduses!

Meie lugu võid lugeda ka Pärnu Postimehest.

Anneli Uibu
Suigu Lasteaia-Algkooli direktor,
Are valla koolide looduslaagrite projektijuht


Logi sisse