Hea kogemus: 28 õpilast aitasid korraldada UNESCO Läänemere Projekti konverentsi

Tartu loodusmaja koos vabatahtlike õpilastega UNESCO Läänemere Projekti koolidest üle Eesti korraldasid Tallinnas, Pirita SPA hotellis 5-8. juunil rahvusvahelise konverentsi “Science of Changes”.

Vajalik eeltöö

2015.aasta jaanuaris toimus Jänedal UNESCO Läänemere Projekti õpilaste talvelaager, kus alustati rahvusvahelise konverentsi korraldamisega. Õpilased vanuses 14-18 jagati töögruppidesse selle järgi, missugusid töid konverentsi korraldamiseks vaja oli teha ja mis valdkonnas keegi end kõige kindlamalt tundis. Moodustati moderaatorite, kujundajate, tehnikute/videohuviliste/fotograafide, ajakirjanike ning infomaterjalide valmistajate grupp. Igale grupile valiti oma juht, koostati ülesannete nimekirjad ja jagati vastutusalad. Siis ei olnud veel kellelgi sellise rahvusvahelise ürituse korraldamise kogemust, paljude jaoks tundus konverentsi eelarve müstiline olevat, koostöö suures meeskonnas vajas harjumist, vabatahtliku töö tegevuste kirjeldamine nn vabatahtliku passi oli uudne ning jätkusuutliku arengu mõiste ja UNESCO Läänemere Projekti lähtealused vajasid kordamist.

Lisaks korraldustööle nautisid õpilased ka talvemõnusid, arutlesid nutitelefonide ja šokolaadi töötmisloo üle koos MTÜ Mondoga, tutvusid Jäneda loodusega ning arendasid sõbralikke suhteid meie õppeprotsessi jälgima tulnud Jaapani professori Hideki Maruyamaga Hariduspoliitika Rahvuslikust Instituudist (National Institute for Educational Policy Research of Japan, Dept. for International Research and Cooperation), kes tegi uurimistööd mitte-formaalsest haridusest Eestis. Hideki oli just enne Eestisse tulekut olnud Jaapanis toimuval UNESCO noortekonverentsil ning tõi kaasa sealseid näiteid tekkida võivatest probleemidest ja pakkus välja omapoolseid lahendusi. Peale talvelaagrit ütles professor kogu protsessi koordineerijatele Tartu loodusmajas, et asi on ikka “paras pähkel”. Õnneks meile pähklid maitsevad!

Ettevalmistused jätkusid veebiavarustes. Kasutati Skype’i, Google Drive’i võimalusi ning helistati, kirjutati nii palju kui vaja oli. Eks see üle-eestilise grupi juhendamine oli ka proovikivi Tartu loodusmaja õpetajatele ja paljud ettevalmistused lõpetati lausa alles konverentsi esimesel päeval. Siiski, lõpuks oli see tähtis päev käes.

4.juuni (mitteametlik 1.konverentsi päev)

Bussitäis vabatahtlike teel Tartust-Tallinna keerutasid kogu tee lõngast konverentsi nimesiltidele paelasid, kaasa oli võetud ka mitusada isetehtud konverentsivoldikuid ja nimesilte, mis kõik vajasid veel kiletaskutesse pistmist. Asjaga oli ikka täitsa kiire, sest esimesed saabujad jõudsid juba 4.juuni õhtul Tallinna. Külalistele läksid õpilased lennujaama ikka kenasti vastu ja koos sõideti Pirita SPA hotelli. Sai selgeks, et ka liiklemine Tallinnas tekitab noortes ärevust, kuid iseseisvad ülesanded ja vajaliku koguse vastutuse andmine tõi häid tulemusi. Kogunema hakkav initsiatiiv ja motivatsioon oli koosviibimistel märgatav. Alates 4.juunist kogunesid õpilased igal õhtul konverentsisaali arutelule, võeti päev kokku ja planeeriti järgmist päeva. Öö tuli paljudel aga rahutu, sest ees ootas tähtis üritus.

5.juuni – 8.juuni, konverents nimega “Science of Changes”

Hommikusöögilauas olid õpilased õnnelikud ja ootusärevad. Tehti viimaseid ponnistusi: kontrolliti näituste kinnitusi, paigutati viimased toolid, kontrolliti veel kord tehnikat, pandi selga ühtsed särgid, mis saadi TV3 “Me armastame Eestit” ülejääkidest ning seati üles konverentsi tervituslaud. Siis tõsteti külalisi saali juba nagu kopaga ja tööd oli registreerimislauas palju. Kuulda oli jutuvada mikrofonist, kus moderaatorid kõne harjutasid, ebatraditsioonilise konverentsisaali baarileti taga siblasid usinad vabatahtlikud, et kannud täita puhta kraaniveega ja seda kenasti sidruniga osalejatele serveerida.

Niisiis, kokku osales konverentsil  üle kahesaja külalise, kellele jagati teadmisi Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi, Ruutu 10 improteatri ja MTÜ Mondo töötubades. Ekskursioonid tutvustasid Lääne- ja Ida-Eesti loodusväärtusi, lektorid tegid ülevaate muutustest Läänemeres 25 aasta jooksul, looduskatastroofide laastavast mõjust ning laevatamisest Läänemerel. Koos tähistati UNESCO Läänemere projekti 26. aastat, aga ka ÜRO ülemaailmset keskkonna-(5.juuni) ja ookeanipäeva (8.juuni) ning mahutati kõik 200 osalejat ühispildile.

Oma töödest ja tegemistest andsid õpilastele ülevaate ka Eestimaa Looduse Fond, MTÜ Vabatahtlik Merepäästeühing ning AS Tallink. Õpilased presenteerisid postritel oma uurimistöid, viisid jalutuskäigul vanalinna läbi keskkonnateadlikkuse küsimustikku ning esindasid oma riiki kultuuriõhtutel. Viimasel päeval korraldati Soome lahe aasta joonistustööde oksjon, mille käigus teenitud raha annetatakse septembris 2015 Eestimaa Looduse Fondi mereprogrammile.

Konverentsi tagasiside on võimalik lugeda ja pilte vaadata õpilaste loodud blogist: http://bsp-science-of-changes.weebly.com/. Korraldusmeeskond ise õppis tulema toime mitmete muutustega. Aeg-ajalt oli kohapeal vaja improviseerida või hoopis aeg maha võtta ja veidi ajakavast maha jääda. Oma kogemustest avaldavad noord ise artikleid peale suvevaheaja lõppu. Jääga ootama ja jälgige meie blogi: http://bsp-science-of-changes.weebly.com/feedback

Konverentsi korraldusmeeskonda kuulusid vabatahtlikud erinevatest Eesti koolidest, kellele kogu au ja kuulsus minema peaks. Abilistena osalesid Lihula Gümnaasiumist Nathali Ploomipuu, Iris Kivisäk, Karl Jaan Kivisalu, Liisa Raavel, Eliise Tiidussalu, Andreas Luuk, Epp Sillukse, Maris Esko ja nende õpetaja Marje Loide; Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumist Alli Paukson ja õpetajad Tiina Sõber, Helgi Muoni; Kadrina Keskkoolist Karmen Floren, Madlen Siniallik; Tartu Hansa Koolist Pilleriin Jukk; Kuusalu Keskkoolist Mari-Ellen Aaman, Annemari Aaman, Karmen Kahu, Annabel Kruusakivi, Marielle Tuum, Katriin Viruneem; Viimsi Keskkoolist Sten-Jan Sarv, Agnes Bereczki; Tallinna Inglise Kolledžist Fanny Lamp, Elisabeth Luisk; Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumist Mariliis Lopsik, Stella Tapner; Põlva Ühisgümnaasiumist Janet Ostra, Birgit Vana, Karin Kivisild ja õpetaja Urve Lehestik; Ülenurme Gümnaasiumist Katrin Kello; Tartu loodusmaja õpetajad Ott Maidre, Kersti Sõgel, Gedy Siimenson, Sirje Janikson jt.

Konverentsi toetajateks olid Keskkonnainvesteeringute Keskus, Haridus- ja Teadusministeerium, AS Tallink, AS Tallink Hotels, TV3, AirBaltic, Välisministeerium.

Kõik huvitatud koolid on samuti oodatud Läänemere Projektiga (The Baltic Sea Project ehk BSP) liituma! Rohkem infot projektist saab Tartu Loodusmaja infopunktist või BSP Eesti koordinaatorilt: gedy.siimenson@teec.ee.

Ka uued rahvusvahelised tegevused, mis on kasvanud välja Läänemere Projekti jooksul loodud sõprussidemetest, on samuti juba alanud. Näiteks on tulemas Nordplus Junior project #C-YOU-2 (http://nordplusjunior.wix.com/c-you-2), kuhu kaasatakse järgneva aasta jookusl Tartu loodusmaja huviringide õpilasi.


Loe lisa: 

 

  • 11391526_1045385918815214_6367922878730237880_n

Logi sisse