Sügisesed looduskeskuste päevad „Terve Eesti“

Looduskeskused kutsuvad külla! 8.-9. septembril 2018 esimest korda toimuvad looduskeskuste päevad kustuvad märkama looduse ja tervise seoseid. Osale matkamängus, valmista taimepaberit või smuutisid, kogu põnevaid teadmisi loodusest või sea sammud hoopis seenemetsa – tegevuste valik on rikkalik.
Looduskeskuste päeva korraldab Keskkonnaamet SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusel.

Siit leiad alla laadimiseks plakatid  Eesti loodus- ja keskkonnahariduskeskused ja Loodus ja tervis


Harjumaa

Eesti Tervishoiu Muuseum

8. ja 9. septembril kell 12.00 toimuvad Tervishoiumuuseumis ajutise näituse “Elada või mitte? Suhkrus on küsimus?” teematuurid (kestus umbes 1 tund). Eelregistreerimisel tasuta!
Registreerimine: merike@tervishoiumuuseum.ee,  tel. 64 11 730.
Rohkem infot kodulehel:  www.tervishoiumuuseum.ee , FB sündmus https://www.facebook.com/events/364313087441056/


Nõmme loodusmaja (Tallinna Nõmme Noortemaja loodusmaja)

8. septembril kell 10-12 saavad huvilised suhelda erinevate loomariigi esindajatega – saab lasta putukal enda peal kõndida, madu kaela panna, tuvi lennutada, rotilt arvamust küsida jpm. Kell 11 minnakse loodusmajast paari-tunnisele retkele, et lasta end loodusel hoida ja püüda keskkonda mõista. Loodusretkel liigutakse suures osas radadeta pinnasel, soovitame jalga panna kinnised jalanõud.
Lisainfo: nommeloodusmaja@gmail.com, 55639249, Lada Mehikas.


Muraste looduskool

8. septembril kell 16 algab retk “Loodus ja pärimus Muraste hiiemetsas”, teemat avab Val Rajasaar. Kogunemine Muraste mõisa juures.
Lisainfo: Val Rajasaar, 5158379


Eesti Pandipakendi ajaloo esimene lahtiste uste päev

Eelregistreerimisega ekskursioonid toimuvad laupäeval 8.09.2018 algusega kell 12:00, 14:00 ja 16:00. Eelregistreerimata külastajaid ohutusnõuetest tulenevalt võõrustada ei ole võimalik. Suure huvi korral lisame jooksvalt täiendavaid ekskursiooni aegu. Kestvus koos juhendatud ekskursiooniga 1- 1,5 tund. Sihtrühm alates 6-ndast eluaastast täiskasvanuteni.

Eesti Pandipakend kutsub avatud loodus ja keskkonnahariduskeskuste päeva „Terve Eesti“ raames huvilisi osa saama kaasahaaravast keskkonnatunnist ja ekskursioonist, mis toimub Eestis ainulaadses pandipakendite käitluskeskuses.

Külaskäigul tutvustatakse lühidalt pandisüsteemi ja selgitatakse lähemalt plast-, klaaspudeli ja plekkpurgi taaskasutamise ahelat. Tunni märksõnadeks on avatud arutelu, illustreerivad videolõigud, lühiviktoriin, meened ja võimalus katsuda ise plastpudelist valmistatud fliisi või graanuleid. Peatutakse ka kurbadel näidetel, mis on maailmas juhtunud, siis kui pakendid ei ole jõudnud taaskasutusse vaid hoopis merevette, mille tulemusel on tekkinud prügisaared…

Info ja registreerimine: info@eestipandipakend.ee, 647 00 10
Koht: Eesti Pandipakendi käitluskeskus aadressil Visase 18, Tallinn
Tasuta. Kohtade arv gruppides on piiratud.
Lisainfo: https://www.facebook.com/events/281677059320686/


Eesti Loodusmuuseum (Lai 29a Tallinn)

Perehommik „Söödavad ja mürgised taimed“

8. septembril kell 11-12 toimub Eesti Loodusmuuseumis perehommik „Söödavad ja mürgised taimed“, kus õpime tundma mürgiseid, ravivaid ja söödavaid taimi, marju ja vilju Eesti looduses. Uurime, kui olulised on need nii inimeste kui ka loomade ja lindude toidulaual ning vaatame täpsemalt, kes mida sööb. Lisaks nuputame, mängime ja joonistame. Perehommik toimub Eesti Loodusmuuseumis (Lai 29a, Tallinn) ning osaleda saab muuseumipiletiga (perepilet 12€, õpilane ja pensionär 3€, täispilet 6€, 8aastastele ja noorematele sissepääs tasuta).

Sügisene rabaretk Pääsküla rabas

8. septembril kell 12-15 toimub Eesti Loodusmuusemi sügisretk Pääsküla rabasse. Sügisesel matkateel tutvume metsa- ja rabaliikidega ning arutleme linnalähedase looduse arengukäigu üle. Vaatame tähelepanelikult teeservi, puid ja taevast ja otsime seal peidus olevaid haruldusi. Räägime ka metsapõlengust ja 2002. aasta Pääsküla raba põlengust – kas selle juures võib näha ka midagi head? Retke käigus heidame ka vaatetornist pilgu Nõmmele ja kunagisele Pääsküla prügimäele. Retk toimub mööda laud- ja kruusateid. Kogunemine Põhja-Eesti Regionaalhaigla Hiiu korpuse parkimisplatsil (matk lõppeb samuti seal). Riietus vastavalt ilmale!
Retkel osalemiseks saab soetada muuseumipileti eelmüügist siit – kohtade arv on piiratud! Piletiga saab 1 nädala jooksul külastada ka Eesti Loodusmuuseumit.
Lisainfo: Tiiu Liimets tiiu.liimets@loodusmuuseum.ee


MTÜ Loodusmaa

8. septembril kell 12-16 on võimalik mängida aardejahti Harmi mõisapargis, meisterdada looduslikest vahenditest ning panna proovile oma loodusalased teadmised.
Kell 13-14 toimub jalutuskäik Harmi mõisapargis koos kohaliku (loodus)pärimuse tundja ning jutuvestja Arne Kivistikuga.  Harmi mõisapark asub Harju maakonnas Kose vallas  Harmi külas endisaegse Harmi mõisa alal.
Lisainfo: Triin Tamme info.loodusmaa@gmail.com, 55591676


Lahemaa Retked OÜ

8. septembril toimuvad giidiga juhendatud retked Tsitres, algustega kell 10, 10.30, 12.30 ja 13.00. Retke käigus saab külastaja tuttavaks Tsitre vana mõisapargi ja ranniku loodusega ja pärandkultuuriga ning kuuleb lugusid kohaliku rannaküla elu-olust. Külastame ka linnuvaatlustorni. Juhendavad  Lahemaa loodus- ja kultuuripärandi giidid Maarja Orusalu ja Riina Laanetu. Pikkus umbes 2 km ja kestab 2 tundi.
Registreerumine ja täiendav info: Riina Laanetu, 5145830.
Kohale saab tulla ka liinibussiga nr 154, väljumisega Balti jaamast kell 11.00, Tsitre peatuses kell 12.21. Tagasi Tsitrest 16.06, Balti jaamas kell 17.20.
Kaasa lõunaeine ja selga ilmale vastav riietus.


Tallinna Botaanikaaed

9. september kell 12.00-13.00 Ravimtaimed. Töötuba lastele. Tutvume ravimtaimedega meelte aias. Meisterdame ravimtaimedest väikese herbaarlehe.
Kell 14.00 -15.30 Toit ja tervis taimedest. Retke käigus tutvume toidutaimedega meelte aias ja troopikakasvuhoones ning maitseme erinevaid looduslikke magustajaid.
Etteregistreerimine 5. septembriks  aadressil krista.kaur@botaanikaaed.ee
Lisainfo:  Krista Kaur
krista.kaur@botaanikaaed


Ellamaa Loodusselts

9. septembril kell 11 kogunemine, tutvumine (Ellamaa küla, Nissi vald, Harjumaa).
11.30 tutvustab Ellamaa Loodusselts oma tehtud projekte, matkaprogramme ning tulevikuplaane.
Kell 12 algab esmakordselt matk nutivahenditega (kellel pole enda oma, siis saab meie käest matkale minekuks tahvelarvuti). Matkame ümber Järveotsa järve, mis on teadlaste arvates piirkonna vanim järv. Matka pikkus on 2 km ja rada on jalgsi kenasti läbitav (lapsevanki või -käruga ei soovita tulla). Matkarajad algavad Järveotsa järve äärest puhkeplatsilt (asukoht). Kell 13 joome teed ja teeme kogetust kokkuvõtted.
Selga ilmastikule vastav riietus, kaasa hea tuju ning kogu pere!
Lisainfo: Marje Suharov 53304037 ja Eliko Kõiv 53542379
Eelnevalt on vaja registreerida valgejarve@valgejarve.ee


Raplamaa

Kohila Keskkonnahariduse Keskus

9. septembril toimub retk Kohila vee radadel. Joogivee teemalise retke algus on kell 12.00 Kuusiku 15, Kohilas (Kohila Maja OÜ juures), kus tutvustatakse pumpla tööd. Sealt liigutakse edasi Kohila reoveepuhastusjaama. Retke juhib Nele Leitaru. Kell 14.00 suundume bussiga Rabivere rappa, kus tutvume raba kui veeresevuuariga. Retke kestvus u. 2 tundi. Retke juhib Kadri Rütmann.
Täiendavat info saamiseks kirjutada e- posti aadressil khk@kohila.edu.ee või tel. 55687882 Janika Volga
Eelnev registreerimine kuni 6. septembrini e-posti aadressli khk@kohila.edu.ee (grupi suurus kuni 25 inimest)
Selga ilmastikule vastavad riided, raba matkaks sobilikud jalanõud ning hea tuju. Tegemist on kogupere ettevõtmisega.


Hiiumaa

Palade loodushariduskeskus

8. septembril kell 12-15 kutsume uudistama Palade loodushariduskeskuse õppeklassi ja laborit. Üritus koondub nime alla “Värviline labor” ning meelepärast ja huvitavat tegevust leiavad igas vanuses osalejad.
Lisainfo: paladelhk@gmail.com või 53422087


Ida-Virumaa

Iisaku looduskeskus

8. septembril kell 10-15
Kell 10.00 räägib loodusemees Urmas Tartes  meie looduse vereimejatest – pistesääskidest ja puukidest. Saab teada nende elukommetest, nende levitatud haigustest ja ka viisidest, kuidas nendega kõige paremini läbi saada. Loengu teema „Sääsed, kihulased, puugid ja meie“. Lisaks uutele teadmistele pakume kodukalja, kooki, mesilasnestet.
Lisainfo: Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist Anne-Ly Feršel, 5097242


Jõgevamaa

Endla looduskeskus

8. septembril kl 11-17
11-13 looduskeskuse juures kohalik taluturg, osta saab ka mett ja suupisteid, tutvustatakse looduskeskuse püsinäitust.
13-14 Tallinna Ülikooli teadur Liisa Puusepp räägib mee uurimisest ja taimede õietolmust.
14-16 töötoad ja mängud erinevatele huvigruppidele – uurime mis on palünoloogia, millest koosneb mesi, kuidas mesilased mett teevad, kuidas mesinik mesilasi kasvatab jmt.
Looduskeskuse juurest algavad matkarajad ootavad loodushuvilisi, proovida saab ka mobiilorienteerumist Endla looduskeskuse avastusrajal.
Töötoad toimuvad paralleelselt vastavalt osalejate arvule. Selga ilmatikule vastav riietus.
Lisainfo: Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist Elo Raspel, tel 5341 9205, elo.raspel@keskkonnaamet.ee


Peipsi järve elu tuba

8. septembril kell 11-17 saab vaadata Peipsi järve elustikku tutvustat näitust, nooremaid külastajaid ootab meisterdamisnurk ja mänguline viskemäng. Vanemad külalised saavad oma teadmisi proovile panna tervise ja toitumise teemadel. Näituselt leiab muuhulgas ka kalatoitude retsepte aastas 1927. Näitusemaja taga Peipsi järve kaldal saab hoolitseda oma vaimse tervise eest – meie käest saad laenuks kaasa istumisaluse ja mõned näpunäited, kuidas kuulata hääli enda ümber ja enda sees. Tegevustes osalemiseks ette registreerima ei pea. Peipsi järve elutoa püsinäitus asub Tiheda külas, Mustvee vallas.
Lisainfo: Eeva Kirsipuu-Vadi, eeva.vadi@gmail.com, 5213881


Järvamaa

Keskkonnahariduse buss

8. september, kell 11.00 – 14.00 Paide tehisjärve ümbruses on avatud looduse kaubamaja. Südamesilla juures parklas on keskkonnahariduse buss, kust saab juhiseid selle kaubamaja külastamiseks. Pakutakse kogemusi ja teadmisi, kuidas loodus Sinu igapäevast elu toetab. Maksevahendiks on oma aeg.
Lisainfo: Maarika Männil tel. 5328 5846; Reet Kristian tel. 5590 0650; Piret Eensoo tel. 5306 5044.


Lääne-Virumaa

Puhta vee teemapark

8. septembril kell 10-15 õppeprogrammid:

 • „Veetarga retk puhta vee tekke kohas“(kurisu uurimine ja jalgrattaretk siniallikatele ca` 18km),
 • „Külaskäik putukate maailma ja meemeistri juurde“ (mesilaste vaatlustaru uurimine ning jäädvustamine),
 • „Orienteerumine loodusajaloolisel maastikul“ (loodusobjektide leidmine ja praktiliste ülesannete lahendamine nutiseadme abil mõisa- ja metsapargis)
 • „Meeled aitavad“ (teraapilise Meelteaia külastus).

Osalemine tasuta, osalemiseks vajalik etteregistreerimine: Priit Adler, 5132149, info@metsamoisa.ee
Lisainfo: www.metsamoisa.ee või https://www.facebook.com/metsamoisa/
Kaasa oma söök ja jook! Ilmatikule sobiv riietus ning lustlik meel.


Lahemaa rahvuspargi külastuskeskus

8. septembril kell 9-17 Palmse mõisa tall-tõllakuuris

 • Sügislaat 10-17. Kõik, kel midagi ehedat pakkuda, on oodatud kauplema aia-, metsa- ja talukraamiga, hoidiste ja käsitööga.
 • Kohvik!
 • Meisterdamise töötuba
 • Õppeklassis söödavate ja mürgiste taimede tutvustus
 • Auditooriumis 15.00 Mart Meriste loodusloeng Eesti ämblikest  “Terve Eesti ämblikud”.

Lisainfo:  tel. 329 5555, info.lahemaa@rmk.ee
www.loodusegakoos.ee, www.kaitsealad.ee


Lahemaa Looduskool

8. septembril matkapäev kõik teed viivad Joaveskile. Matkasid juhivad Lahemaa Looduskooli aktiivsed sõbrad. Matkade alguspunktid on erinevad ja matkajuhtide valida. Kell 15.00 saavad kõik grupid kokku Joaveskil, kus teeme lõket, jagame kogemusi teemal: Loodus kui tervise varaait.
Info: lahemaalooduskool@gmail.com;  FB: Lahemaa Looduskool, telefon 5148614 (alates kella 15-st)
Osalustasu ei ole. Osalussoovi korral on vaja leida matkajuht. Iga grupijuht registreerib oma grupi koos osalejate arvuga. Tallinna poolt tulijatel võimalik broneerida transport (5 eurot), mis toob matka alguspunkti ja ootab sihtpunktis ning viib õhtul Tallinnasse tagasi.
Riietuda ilmastikule vastavalt, liikumine toimub metsaradadel. Soovitav on kaasa võtta juua ja grupi siseselt leppida kokku piknikuks vajalik.


RMK Oandu külastuskeskuses

8. septembril tähistab kümme aastat vanas Sagadi metskonna keskuses tegutsenud Oandu külastuskeskus  selle päevaga ka oma esimest ümmargust sünnipäeva.
11.00 Päev algab sõnalis-muusikalise ringkäiguga „10 aastat Oandul“
12.00 Metsa toidusahvri retk. Mets on nagu suur toidusahver, Ene Riibergi juhtimisel otsime sealt, mida kõlbab suhu ja potti pista ja mida mitte. Retk kestab ~1,5 tundi
Lõuna. Pärast matka kosutame end supi, tee ja moosisaiaga.
Peale lõunat saab meisterdada Isetegija töötoas.
Kogu päeva jooksul jalutuskäigud Taimetarga rajal ja Taluaias, taimedest ja nende kasutamisest räägib Pille Rauba.
Kogu päeva, 10.00 – 18.00 on avatud näitus „Söögimarjad, mürgimarjad“ jääkeldris ja muidugi ka kõik teised näitused külastuskeskuses.
Kõik tegevused ja lõunasöök on osalejatele tasuta.
Info: Info.oandu@rmk.ee  ja tel. 6767010
Tiina Neljandik 5099397
Rohkem info: http://loodusegakoos.ee/sundmuste-kalender/sundmus#1411


RMK Sagadi looduskool

8. septembril kell 12-16 kutsume huvilisi saama teadmisi Eestimaa lindude kohta, et edaspidi hoida end reipana linnuretkedel liikudes ja rahustada närve suleliste tegevust jälgides ning kaunist linnulaulu kuulates. Looduskooli väljapanek tutvustab linnustiku rikkust ja linnupesi, mikromatkal uuritakse lähemalt linnusulgi, täringumängus saab proovile panna oma teadmisi.
Väljasõidud Sagadi lähistel asuvatesse linnupaikadesse toimuvad kell 13.00 ja 14.30.
Rohkem infot: www.sagadi.ee


Porkuni Paemuuseum

9. septembril kell 12 giidiga jalutusretk Porkuni energiarajal. Käime mööda kõnekaid kohti Porkuni radadel. Retk kestab ca 2 tundi. Osalemine sama päeva paemuuseumi piletiga.
11-18 Edasi kiviaega! – Uuskasutusteemaline näitus paemuuseumis
11-18 Paekivist kuumaaluse töötuba. Töötoas osalemine 2,5 eurot


Läänemaa

Matsalu rahvuspargi külastuskeskus

8. septembril kell 12 toimub Matsalu rahvuspargi külastuskeskuses ravim- ja mürgiste taimedega tutvumine botaanik Marje Loide juhendusel ning erinevate taimeteede maitsmine.
Lisainfo: Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist Kalle Kõllamaa, 50 47219, kalle.kollamaa@keskkonnaamet.ee

 

8. septembril toimuv traditsiooniks saanud igasügisene seeneretk viib seekord Nõva metsadesse. EV 100 Avatud looduskeskuste päeva raames tutvume ka RMK Nõva külastuskeskusega. Päeva lõpetab seenesupp ja määramist vajavate seente tuvastamine. Kaasa võid võtta mõne põneva seene- või marjahoidise retsepti, et seda teistega jagada.
Buss Nõvale väljub Lihula bussijaamast kell 9, tutvumine Nõva külastuskeskusega 10.30-11.00. Retk metsa (jalgsi) 11.00-14.30. Seenesupp ja saagi ülevaatus 14.30-15.00. Tagasisõit Lihulasse 15.00-16.30
Päeva paremaks korraldamiseks palume eelnevalt registreeruda kontakttelefonil 472 4236, 513 8783 või e-postiaadressil info.matsalu@rmk.ee.
Rohkem infot: http://loodusegakoos.ee/sundmuste-kalender/sundmus#1359


RMK Nõva looduskeskus

8. septembril on kõik huvilised on oodatud „Metsaandide päevale“, et teha retk Peraküla radadel ja vaadata, missuguseid ande pakub mets meile sel aastal. Võta kaasa rõõmus meel ja igaks juhuks ka marja- või seenekorv ning tule koos meiega avastama põuajärgse suve männimetsa. Kaasa võid võtta ka lemmikretsepti mõnest põnevast seene- või marjahoidisest, et seda teistega jagada.
Kell 11 kogunemine RMK Nõva külastuskeskuses ja siirdumine metsaretkele, kell 15 – päeva orienteeruv lõpetamine
Päeva paremaks korraldamiseks palume eelnevalt registreeruda kontakttelefonil 507 7369 või e-postiaadressil info.nova@rmk.ee .
Rohkem infot: http://loodusegakoos.ee/sundmuste-kalender/sundmus#1409


Põlvamaa

Põlvamaa Keskkonnamaja

8. septembril liblikapäev Põlvamaa keskkonnamajas Räpinas (Kalevi 1a)
Alates 13.00 saab liblikaid voltida ja värvida ning vaatamiseks on näitus Eesti päevaliblikatest.
14.00-16.00 näitab pilte ja räägib liblikajuttu Ain Piir.
Lisainfo: Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist, Mari Kala, mari.kala@keskkonnaamet.ee, tel. 799 0914 


Pärnumaa

Pernova Loodusmaja

8. septembril kell 12.00-15.00

 • 12.15-13.00  loeng Kadri Pulk „Pärilikkus ja alkohol“.  Pärilikkusainega antakse meile kaasa „seljakott“, mille sisu mõistmiseks kulub kogu elu. Kui nende hulgas on geenid, mis koos „sobiliku“ keskkonnaga avalduda saavad, siis tekib sõltuvus alkoholist juba esimesel proovimisel.
 • 13.30-15.00 töötuba Kadri Pulk „Silmad on südame aken“. Uurime silma ehitust (praktiline töö), vaatame kuidas silm toimib ja mis on nägemismeel ega unusta silmade tervishoidu.
 • 12.15-13.15 ja 13.30-14.30 „Hea une saladused“ unenäopüüdjate meisterdamine
 • 12.30 õuealal: „Terves kehas terve vaim“ koolitus kepikõnnist ja tervislikest eluviisidest + käimisretk (kaasa võtta käimiskepid ja selga ilmastikule vastav riietus). Võimalus laenutada käimiskeppe ka kohapeal.
 • 12.00-15.00  „Tervislikud smuutid“ Smuutide valmistamine ja degusteerimine
 • 12.00-15.00   maja- ja keskkonnamängud, huviringide tutvustus, tutvumine Loodusmaja vaatamisväärtustega.

Pilet: 6€, 3€ ja 1€
Info: admin@pernova.ee,  5551 0207
http://www.pernova.ee/uudised/


Saaremaa

RMK Laugu metsavahimaja

9. septembril kell 12.00 toimub seeneretk Saaremaal Laugu metsavahimajas ja väike näitus vähemtuntud seentest. Räägime seente erinevatest kasutusviisidest- lõngavärvimisest vöödikutega ja seenetoitudest.
Päeva paremaks korraldamiseks palume eelnevalt registreeruda  kontakttelefonil 5277421 või e-postiaadressil info.vilsandi@rmk.ee.
Rohkem infot: http://loodusegakoos.ee/sundmuste-kalender/sundmus#1315


Viidumäe looduskeskus

7. ja 9. septembril toimuvad huvilistele tasuta seeneretked metsa. Retkesid juhendab Sirje Azarov. Reedel, 7. septembril 17.30 – 21.00 Pühapäeval, 9. septembril 11.00 – 15.00 Mõlemal päeval toimub väljasõit Kuressaare bussijaama tagusest parklast. Selga mugav ja ilmale vastav riietus ning kaasa oma leivakott. Kuna bussis on kohtade arv piiratud siis palume kindlasti eelnevalt ennast retkele registreerida.
Lisainfo ja registreerimine: Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist maris.sepp@keskkonnaamet.ee või 5304 7882
Seeneretki korraldab Keskkonnaamet koostöös Saaremaa Muuseumi seenepäevadega.


Tartumaa

Tartu loodusmaja (Lille 10)

8. septembril kell 11-15 on Tartu loodusmaja on avatud  kõikidele huvilistele. Plaanis on mängud ja tegevused, veeta saab mõnusa päeva kogu perega. Võttes osa erinevatest töötubadest, saab aimu, mida meie huvihooli huviringides lapsed teha saavad. Soovi korral on võimalik ka kohapeal oma lapsi ringidesse registreerida ning õpetajatelt täpsemat infot küsida.

 • Mängud loodusmaja pargis
 • Puutöö ja meisterdamise õpituba lastele
 • Avatud on loomatuba
 • Joonistamine
 • Laboris looduskatsed
 • Mängud pisematele

Lisainfo: Katrin Juhanson, 5055527, katrin.juhanson@tartuloodusmaja.ee


Tartu Ülikooli loodusmuuseum

8. ja 9. septembril kell 10.00-14.00 avab TÜ loodusmuuseumi zooloogiaring oma uksed kõikidele loomasõpradele. Kaasa saab lüüa mitmetes zooloogiateemalistes mängudes ning tegevustes, näha oma silmaga leopardgekot, küülik Käbi ning Madagaskari sisiprussakaid. Uuri zooloogiaringi kohta rohkem http://zooloogiaring.ee.
Lisainfo: Johanna Lehtmets, johanna.lehtmets@ut.ee, 5134820
Etteregistreerimist ei ole, osalemine tasuta


Jõe- ja Järvehuntide Akadeemia Lodjakojas

9. septembril 12.00-16.00 Lodjakojas, Tartus, Ujula 98.
Kell 12-15 toimuvad lodjakojas töötoad lastele Emajõe elustiku tundmaõppimiseks – uuritakse putukaid ja tutvutakse kaladega.
Kell 15 toimub loeng teemal “Emajõe elustik ja laevanduse ajalugu”,  tutvustab Liisa-Lota Kaivo.
Lisainfo: Karoliina Juurik, 53401033


Jääaja keskus

8. septembril kell 11 ja 17 veetaimede uurimise õpitoad parvega Saadjärvel sõites. Kestvus orienteeruvalt 1 tund (korraga mahub pardale 20 inimest).
Kell 13.00 ja 15.00 veeselgrootute püüdmine kaldaveest. Kalamehekummikud ning püügivahendid on koha peal olemas. Kestvus orienteeruvalt 1 tund.
Riietus kindlasti vajalik vastavalt ilmale, palun arvestada, et tegemist on väljas toimuvate õpitubadega ja järve peal on alati pisut külmem kui kaldal.
Registreerimine: kaupo.mets@jaaaeg.ee


Tartu Ülikooli botaanikaaed

9. septembril avaneb TÜ botaanikaaias seente mitmekülgne maailm.  Botaanikaaia avamaa puudel ja kändudel kasvavate seentega saab tutvuda kell 7.00-21.00, avamaa külastamine on tavapäraselt tasuta. Kell 10.00-17.00 saab osaleda ka puuseente teemalises otsimismängus.
13.00 toimub loeng teemal “Lõngade värvimine seentega”. Seentega värvimisest räägib Pille Hermann. Loengul osalemiseks on vajalik eelnev registreerimine botaanikaaia infotelefonil: 7376180 .
Lisainfo: Johanna Lehtmets, johanna.lehtmets@ut.ee, 5134820


Palupõhja looduskool

9. septembril kell 10-20
10.00 Avame uksed looduskoolis ja avaneb ka meie pop-up kohvik koostöös KÖÖGIIMPRO blogiga, kus pakume tervislikke ja loodusandidest valminud taimseid ampse. Tarvis on varuda sularaha!
11.00 stardib esimene kanuuretke grupp, kus iga osaleja saab aktiivselt kaasa aerutada.
12.00 giidiga minimatk Palupõhja külas ja looduses (selga mugavad ja pikad metsariided, jalga tossud või saapad).
14.00 töötuba “Tervislikud ja toitvad matkatoidud”
15.00 stardib teine kanuuretke grupp.
16.00 töötuba “Raudosjast küürimisnuustik”
18.00 stardib viimane kanuugrupp. Kanuuretkele pääseb korraga max. 9 inimest, elava järjekorra alusel.
Lisainfo: Triin Libe 56679178, palupohja@gmail.com

FB sündmus: https://m.facebook.com/events/1882022231890913


Valgamaa

Otepää looduskeskus 

8.septembril kell 11.00-15.00 Otepää looduskeskuses seenenäitus ja seente teemaline meisterdamise töötuba väikestele seenehuvilistele.
8. septembril kell 11.00 – 11.45 Otepääl Ugandi restorani 2. korruse saalis töötuba „Miks kukeseen ei ussita ja veel 99 fakti kukeseenest“. Lektor Teele Jairus. Tasuta.
Otepää looduskeskuse avatud uste päev toimub koostöös Otepää kukeseene festivaliga.
Tutvu ka teiste festivali tegevustega https://www.facebook.com/events/455472834928079/
Lisainfo: Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist Margit Turb, margit.turb@keskkonnaamet.ee, tel 518 6747


Viljandimaa

Tipu Looduskool

8. septembril kell 10-16 on avatud kohvik ja otse saviahjust saab pitsat kella 12- 14.
10.30 Matkamäng Pauna kultuuriloolisel matkarajal (osalejate arv piiratud, vajalik eelregistreerimine).
12.00 Taimepaberi tegemise õpituba.
14.00 Permakultuuri ringkäik õuealal.
Õuealal saab osaleda maastikumängus ning uudistada meie loomi (kitsed, kanad, küülikud).
Lisainfo ja registreerimine: Dagmar Hoder, 53536961, info@tipulooduskool.ee


Sügisretk südamele Parika väikejärve õpperajal

8. septembril Parika väikejärve (Südamejärve) õpperajal  (asukoht Viljandimaa, Põhja- Sakala vald, Aimla küla).
Matk algab kell 10.00 all parklas ja kestab kuni 3 tundi. Retke pikkus on ca 3 km  ja rada on läbitav ka kergema jalanõuga. Kaasa võtta oma söök – jook ja selga  ilmale vastav riietus.
Registreerimine aadressil: anne.maala@gmail.com või sõnum 53 584 315


Võrumaa

MTÜ Eesti Ellujäämisselts

8. septembril algusega kell 12.00 Võru vallas Voki külas Siksalis:
12.00 – 14.00
* Metsatarkuste õpe ja käelised tegevused töötoas.
* Slaidiesitlus aastasest reisist Balkanimaadesse.
* Väljapanek ellujäämisõppes kasutatavatest vahenditest.

14.00 – 15.00 Kerge õpperännak “Kuidas looduses hakkama saada?”

* Tasuta hernesupp ja taimetee.
* Võimalus osta ellujäämisvahendeid ja talutooteid (taimeteed, võilillesiirup, kuusevõrsesiirup).
Lisainfo: Aigar Liping tel 5277846


Karula rahvuspargi külastuskeskus

8. septembril kell 12 Karula rahvuspargi külastuskeskuses Ähijärvel loeng ravimtaimede korjamisest, kuivatamisest ja kasutamisest. Mida korjata sügisel aiast ja aia tagant? Kuidas korjata ja kuivatada ravimtaimede juuri? Kuidas valmistada salvi, tinktuuri, maitseõli ja maitseäädikat? Põhiretsepte ja näpunäiteid jagab Tiia Trolla Vanaema Aiast. Pärast loengut maitse- ja toidutaimede teemaline retk Vanaema Aias Mäekonnul.
Lisainfo: Helen Kivisild, Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist, 5251552


Logi sisse