Rahvusvaheliselt on programmi nimeks Eco-schools global. Ülemaailmselt juhib programmi Foundation for Environmental Education (FEE) – valitsusväline heategevusele orienteeritud mittetulundusühing, mille eesmärgiks on keskkonnahariduse abil edendada jätkusuutlikku arengut. FEE erinevate programmidega, sh Sinilipp ja Roheline võti, töötab organisatsioone rohkem kui 80 maalt. UNESCO tunnustab FEEd kui maailmas juhtivat organisatsiooni keskkonnahariduses ja jätkusuutlikku arengut toetava hariduse propageerijana.

Rohelise kooli programm on ülemaailmne ja selles osaleb ligikaudu 53 000 kooli 67 maalt. Eesti liitus programmiga 2016. aastal, mil programmiga liitumise soovi avaldas 37 Tallinna lasteaeda ja kooli. 2019. aasta veebruaris oli programmiga liitunud 118 õppeasutust. Liitunute nimekirja näeb siin.

Eestis juhib programmi Eesti Looduskaitse Selts (ELKS), olles FEE täieõiguslik liige. ELKS on sõlminud programmi tegevuste koordineerimiseks koostöölepingu  MTÜga Koolitus- ja Nõustamiskeskus HARED. Programmi Eesti koordinaator on Sirje Aher (sirje@hared.ee).

Programmis osalemist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tallinna Keskkonnaamet, Tallinna Haridusamet ja Pärnu Linnavalitsus.


Rohelise kooli programmiga liitumiseks tuleb täita sooviavaldus, allkirjastada see digitaalselt ning saata programmi koordinaatorile (sirje@hared.ee).

Lühiülevaatega Rohelise kooli programmist saab tutvuda siin ja Rohelise kooli programmi põhimõtetega saab tutvuda siin

Vastused küsimustele, mida teha, et olla Rohelise kooli programmis edukas, leiate SIIT.

Rohkem infot programmist leiad Tallinn.ee kodulehelt.


Mida programmis osalejad teevad?

Rohelise kooli programmil on kolm struktuurset elementi: 1.Seitsmest sammust koosnev strateegia 2.Käsitletavad teemad 3.Rohelise lipu taotlemine kui selle kriteeriumid on täidetud. Osa kriteeriume on FEE poolt, osa töötab iga maa ise välja.

Edukaks tegevuseks on vajalik haridusasutuse juhtkonna ja hoolekogu toetus. Võtmeküsimuseks on töötajate aktiivne kaasamine, pikaajaline pühendumine ja valmidus kaasata õpilasi otsustusprotsessidesse.

Strateegia 7 sammu:

  1. Keskkonnatöörühma moodustamine
  2. Keskkonnaülevaatuse tegemine (juhis lasteaedadele ja koolidele). FEE poolt koostatud keskkonnaülevaatuse soovituslik vorm asub siin.
  3. Tegevuskava koostamine
  4. Monitooring ja hindamine
  5. Tegevuste sidumine õppekavaga
  6. Teavitamine ja kaasamine
  7. Keskkonnapõhimõtete väljatöötamine ja järgimine.

Aastas tegeldakse vähemalt kolme teemaga. Teemad võib vabalt valida, kuid soovitame, et valikus oleks vähemalt üks järgmistest: elurikkus, kliimamuutused, globaalne kodakondsus. Teemade valik, millele klikkides avanevad piktogrammid:

Õppematerjal: Hiiglane Hiid on pahane

Alida. Vesi ja globaalne kodakondsus

Rohelise Kooli strateegiaga seotud oskused

5.06.2019 konverentsi ettekanded

Hak van Nispen – Hollandi Eco-Schools koordinaator: Õpilaste juhitud tegevus

Aveliina Helm: Igaühe looduskaitse

Iitu Kiminki: Soome Roheline lipp 20aastane

 

Guidelines – Eco-Schools 25th Anniversary Video Campaign

Eco-schools (Rohelise kooli) programmi 25. aastapäeva puhul kutsub programmi juht FEE http://www.fee.global/ kõigi 68 osavõtva maa koole ja lasteaedu tegema lühikesi videoklippe ja postitama neid ühisesse andmebaasi. Täpsed juhised on lehel www.ecoschools.global/ive-got-the-power .

Kampaania kestab 11. märtsist 3. maini.

Videod võivad olla 15-60 sekundit pikad, filmitud mobiilikaameraga. Videol on inimene, kes ütleb välja oma mõtte, alustades seda näiteks: “Kui mina oleksin peaminister, siis… “ (muud algused jm täpsustav info on kodulehel.  Kõneleja võib olla nii lasteaialaps, õpilane kui täiskasvanu. Kui ta ei räägi inglise keeles, siis tuleb lisada subtiitrid. Kõik klipid algavad ja lõpevad ühtemoodi, vt lisatud faile.

Palun jagage oma videoklippe mitte ainult rahvusvaheliselt, vaid ka meie enda FB grupis https://www.facebook.com/groups/1667755883520357/?ref=bookmarks ja oma kooli/lasteaia FB grupis või instagrammis.

Teiste maade videoklippe saab vaadata, kui panete meeldivaks ecoschools Facebook lehe @ecoschools.global ja jälgite Instagram lehte @ecoschoolsint.

Kasutage kindlasti võimalust oma arvamus ka väljaspool meie omamaist võrgustikku kuuldavaks teha. Rohelise lipu taotlemisel annab rahvusvahelises kampaanias osalemine kõvasti kaalu juurde. Oleme väike maa, aga oma keskkonnateadlikke mõtteid saame selle kampaania käigus ülemaailmselt kuuldavaks teha.

Palun võtke ühendust kui teil tekib küsimusi või teil ei õnnestu videoklippi millegipärast rahvusvahelisel lehel õigesse kohta üles laadida. Ärge ka unustage, et kui räägib alaealine, siis on filmimiseks vajalik lapsevanema luba.