Programm keskendub erinevatele elupaikadele ja seal elavatele loomaliikidele üle maailma. Õppekäigul jälgitakse mitmesuguste loomade välimust ja käitumist ning seostatakse seda nende elukeskkonnaga. Õpilased saavad teada, miks on surikaadid osavad kaevurid, milleks on elevandil vaja võhkasid jmt. Loomaaias minnakse õppekäigul läbi savanni, kõrbe, kiigatakse vihmametsa, parasvöötme metsa ning põgusalt ka tundrasse. Arutelude käigus käsitletakse pisut ka iga elukeskkonnaga seotud keskkonnaprobleeme, et rõhutada jätkusuutliku elukeskkonna temaatikat. Aktiivse mängu käigus tunni lõpus saavad õpilased kinnistada õppeprogrammil kogutud teadmisi.
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
Loodusõpetus, II kooliaste:
13) võrdleb taimede, loomade, seente ja bakterite eluavaldusi; selgitab nende tähtsust looduses; toob näiteid nende mõju kohta inimese organismile;
15) selgitab keskkonnatingimuste mõju elusorganismidele (sh inimesele); iseloomustab taimede ja loomade kohastumusi;
35) hindab inimtegevuse mõju kooslustele, arutleb nende tähtsuse ning kaitsmise vajaduse üle;
36) seostab looduse uurimise, koosluste kaitse ja majandamise nendes valdkondades tegelevate elukutsetega.
Õppekava läbivad teemad
„Elukestev õpe ja karjääri kujundamine“
Läbi mängulise tegevuse aidatakse õpilastel kujundada positiivset hoiakut õppimisse, kuulates, arutledes toetatakse õpilaste kujunemist ning iseenda ja oma klassikaaslaste tundma õppimist. Õpilastele tutvustatakse ka loomaaia töötajate töö sisu ning tegevuste olulisust.
„Keskkond ja jätkusuutlik areng“
Läbi loomalugude ja loomade nägemise luuakse looduskogemus, mille toel suunatakse õpilaste arengut vastutustundlikeks ning keskkonnateadlikeks inimestesteks. Arutledes teaduspõhistele faktidele põhinedes erinevaid liike mõjutavate tegurite mõtestatakse inimese roll neis ja suunatakse õpilasi väärtustama bioloogilist mitmekesisust ning ökoloogilist tasakaalu.
Õpitulemused:
Õpilane kirjeldab inimese mõju looduskeskkonnale ja selgitab, kuidas võivad muutused keskkonnas põhjustada elustiku muutusi.
Õpilane põhjendab loodus- ja keskkonnakaitse vajalikkust ning mõistab loomaaedade rolli liigikaitses.
Õpilane väärtustab bioloogilist ja maastikulist mitmekesisust.
Üldpädevused:
Meetodid ja vahendid:
Meetodid: avastusõppe meetodeid - õppekäik loomaaias, vaatlus, praktiline tegevus rühmades, arutelu.
Vahendid: nätlikustavad õppematerjalid (elukeskkondade pildid, elevandi sabajõhv, muskusveise karv jm), rühmatöö vahendid sissejuhatavaks ülesandeks (4-5 komplekti kaardikesi - pilt+klimaatilised tunnused+suurema rühma puhul ka loomapilt)
Juhis õpetajale:
Õppeprogammil osalemiseks on vaja saata päring aadressil https://tallinnzoo.ee/telli/ Päringule vastatakse üldjuhul kolme tööpäeva jooksul ning kirjavahetuse teel lepitakse kokku aeg jm täpsemad detailid.
Õppeprogramm viiakse läbi eesti keeles - nõrga eesti keele tasemega gruppidel palume päringut saates kohe sellest teada anda - saadame õpetajale eelnevalt sõnavaralehe ja püüame võimalusel läbi viia lihtsustatud keeletasemega programmi.
Enne loomaaeda tulekut palume õpilastele selgitada, et õppeprogramm on õppetund, millel on kindel teema ja eesmärgid ning kus on erinevaid tegevusi ja ülesandeid. Loomaaias kehtivad reeglid, millest tuleb juhinduda https://tallinnzoo.ee/kulastusreeglid/. Õppeprogrammi ajal peab õpetaja aitama distsipliini hoida. Kui õppeprogrammil osalevad erivajadustega lapsed, palume sellest teada anda programmi broneerimisel.
NB! Õppeprogramm toimub osaliselt välitingimustes ning iga ilmaga - palume riietuda ilmastikukindalt. Osa tegevusest toimub siseruumides (elevandimaja, troopikamaja) - õpilase riietus võiks olla eest avatav ning õpilasel peaks kaasas olema joogivee pudel.
Kõik õppeprogrammiks vajalikud vahendid on loomaaia poolt olemas.
Kaasasolevalt õpetajalt küsivad juhendajad suulist tagasisidet vahetult pärast õppeprogrammi, lisaks palub Tallinna Loomaaed pärast õppeprogrammi kirjalikku tagasisidet e-kirja teel.
Eel- ja järeltegevused:
Enne õppeprogrammile tulekut on hea, kui õpilased on loodusõpetuse tunnis juba tutvunud erinevate loodusvöönditega üle maailma, aga pole hullu, kui tegemist on ka sissejuhatava programmiga teemasse - sobib mõlemal juhul.
Pärast õppekäiku ja enne kirjaliku tagasiside edastamist loomaaiale on saatval õpetajal hea võimalus veelkord teha kokkuvõte kogetust. Näiteks uurida lastelt ükshaaval, mis antud õppeprogrammi juures üllatas, mis meeldis, mis ei meeldinud. Alguses võib lapsed jaotada paaridesse, seejärel neljasesse rühma, siis kaheksaliikmeline rühm jne. Järgneb arutelu kogu rühmaga.
Sihtrühm:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Hind:
Lisainfo:
Pileteid ei lisandu. Hinnas sisaldub iseseisev loomaaiakülastus pärast õppeprogrammi. Iga 10 õpilase kohta üks täiskasvanud saatja hinna sees. Õppeprogramm lõppeb 90 min möödudes loomaaia keskel - palume arvestada lisaajaga, mis kulub tagasi väravani kõndimiseks, või kasutada võimalust jääda loomaaeda iseseisvalt pikemaks uudistama.
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
59.417337535455, 24.657724499702
Programmi läbiviija:
Tallinna Loomaaia loodushariduse spetsialistid (loodusalase kõrgharidusega, pikaaegse keskkonnahariduse valdkonna kogemusega): Kristiina Taits, Heiko Kruusi, Kätlin Kukebal, Jana Kilter, Liina Pork, Jaana Emilia Harjula, Kaari Uibomägi.
Keel:
Viited:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
- SISSEJUHATUS (5 min)
Juhendajad tutvustavad loomaaias kehtivaid reegleid ja eelolevat programmi. Suurema grupi korral (alates 18 õpilast) jagatakse grupp kaheks. Kummalgi grupil on oma juhendaja ja järgnevad tegevused toimuvad paralleelselt. Kogu klass ühineb taas õppeprogrammi viimases osas ehk lõpumängul.
- TEEMAARENDUS (78 min)
Sissejuhatav ülesanne (7 min)
Programmi alustuseks aktiveeritakse ringis õpilaste üldteadmised seoses erinevate elukeskkondadega ning neis elavate loomadega. Käsitletavad loodusvööndid on kõrb, savann, vihmamets, parasvöötme mets ja tundra. Igale õpilasele jagatakse juhuslikkuse alusel silt, millel on:
- elukeskkonna pilt
- elukeskkonnale iseloomulik keskkonnatingimus(ed) (temperatuur, niiskus vmm)
- mõni elukeskkonda iseloomustav tuntud esindaja
Õpilased peavad leidma sama elukeskkonnaga seotud sildid ja moodustama grupid. Ühises ringis vaadatakse moodustatud grupid üle ja õpilased saavad vajadusel ka gruppide koosseisude osas korrektuure teha. Mitu silti ja rühma mängus parajasti on, sõltub konkreetsest õpilaste arvust (4-5 rühma).
Õppekäik (46 min):
Suundutakse õppekäigule loomaaeda, kus tutvutakse erinevate loodusvööndite (kõrb, savann, tundra, parasvöötme mets, vihmamets) esindajatega loomaaias (igast elukeskkonnast üks). Iga looma juures arutletakse suunavate küsimuste abil tema elukeskkonnas valitsevate tingimuste üle, pööratakse tähelepanu looma välimusele, eluviisile ja vajadustele ning sellele, kuidas need on seotud elukeskkonnas valitsevate tingimustega. Arutelu käigus tulevad välja probleemid, mis käsitletud liike looduses mõjutavad. Retkel arutletakse õpilastega põgusalt ka loomaaedade rolli üle liikide kaitsmisel.
Põnevate lugude ning kaasavõetud õppevahendite ning loomade jälgimise abil äratatakse lastes huvi loomade vastu ning luuakse läbi selle vahetu kontakt loodusega.
Praktiline ülesanne (25 min):
Tunni lõpus mängitakse põnevat pulkade mängu, et kinnistada õppeprogrammil omandatud teadmisi. Õpilased jagatakse mängu ajaks 4-5 liikmelistesse rühmadesse. Juhendaja on platsile pannud pulgad, millel on erineva raskusastmega küsimused õppekäigul käsitletud teemade kohta (pulgad on tähistatud erinevate värvidega). Grupid hakkavad ükshaaval palliga pulkasid maha veeretama. Kui pall tabab pulka, siis saab rühm õiguse vastata küsimusele, mis sellel on. Kui nad vastust ei tea, siis on vastamisvõimalus grupil, kes on käe tõstmisega selleks soovi avaldanud. Õige vastuse korral saavad nemad punktid endale. Mängu lõpus arvutavad võistkonnad oma punktid kokku.
- KOKKUVÕTE (7 min)
Tunni lõpus arutletakse õpilastega programmil läbitud teemadel, et saada tagasisidet selle kohta, mida õpilased tunnis omandasid, mis oli nende jaoks eriti huvitav, mis meeldis vähem ning kas õppetunni eesmärgid said täidetud.