Programm keskendub erinevatele elukeskkondadele ja neis elavatele loomaliikidele üle maailma. Loomaaias minnakse õppekäigul läbi savanni, kõrbe, kiigatakse vihmametsa, taigasse ning põgusalt ka tundrasse - igas elupaigas on programmi alguses välja selgitatud rühmal oma ülesanne, mille käigus aitavad õpilased juhendajal selgitada loomade kohastumusi ning seoseid sealsete tingimustega. Arutelude käigus käsitletakse pisut ka iga elukeskkonnaga seotud keskkonnaprobleeme, et rõhutada jätkusuutliku elukeskkonna temaatikat. Aktiivse pulkade mängu viktoriini käigus saavad õpilased tunni lõpus kinnistada õppeprogrammil kogutud teadmisi.

Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:

Loodusõpetus, II kooliaste:

13) võrdleb taimede, loomade, seente ja bakterite eluavaldusi; selgitab nende tähtsust looduses; toob näiteid nende mõju kohta inimese organismile;

15) selgitab keskkonnatingimuste mõju elusorganismidele (sh inimesele); iseloomustab taimede ja loomade kohastumusi;

35) hindab inimtegevuse mõju kooslustele, arutleb nende tähtsuse ning kaitsmise vajaduse üle;

 

Õppekava läbivad teemad

„Elukestev õpe ja karjääri kujundamine“ 

Läbi mängulise tegevuse aidatakse õpilastel kujundada positiivset hoiakut õppimisse, kuulates, arutledes toetatakse õpilaste kujunemist ning iseenda ja oma klassikaaslaste tundma õppimist. 

„Keskkond ja jätkusuutlik areng“  

Läbi loomalugude ja loomade nägemise luuakse looduskogemus, mille toel suunatakse õpilaste arengut vastutustundlikeks ning keskkonnateadlikeks inimestesteks. Arutledes erinevate liike mõjutavate inimtegurite üle, mõtestatakse inimese roll neis ja suunatakse õpilasi väärtustama bioloogilist mitmekesisust ning ökoloogilist tasakaalu.

Õpitulemused:

Õpilane toob näiteid loomade kohastumuste kohta kõrbes, savannis, vihmametsas, tundras ning taigas.

Õpilane kirjeldab kõrbe, savanni, vihmametsa, tundra ja taiga peamisi elutingimusi.

Õpilane kirjeldab inimese mõju looduskeskkonnale ja selgitab, kuidas võivad muutused keskkonnas põhjustada elustiku muutusi.

Õpilane oskab käituda loodust austaval viisil.

Üldpädevused:

kultuuri- ja väärtuspädevus
õpipädevus
suhtluspädevus

Meetodid ja vahendid:

Meetodid: avastusõppe meetodeid - õppekäik loomaaias, vaatlus, praktiline tegevus rühmades (väike ettekanne), arutelu.

Vahendid: nätlikustavad õppematerjalid grupile näitamiseks (elukeskkondade pildid, elevandi sabajõhv, muskusveise karv jm), rühmatöö vahendid sissejuhatavaks ülesandeks ja retke ajaks (4-5 komplekti kaardikesi), pulgad ning pallid lõpuülesande jaoks (20 küsimust ehk pulka).

Juhis õpetajale:

  • Õppeprogammil osalemiseks on vaja saata päring aadressil https://tallinnzoo.ee/telli/ Päringule vastatakse üldjuhul kolme tööpäeva jooksul ning kirjavahetuse teel lepitakse kokku aeg jm täpsemad detailid. 

  • Õppeprogramm viiakse läbi eesti keeles - nõrga eesti keele tasemega gruppidel palume päringut saates kohe sellest teada anda - saadame õpetajale eelnevalt sõnavaralehe ja püüame võimalusel läbi viia lihtsustatud keeletasemega programmi.

  • Enne loomaaeda tulekut palume õpilastele selgitada, et õppeprogramm on õppetund, millel on kindel teema ja eesmärgid ning kus on erinevaid tegevusi ja ülesandeid. Loomaaias kehtivad reeglid, millest tuleb juhinduda https://tallinnzoo.ee/kulastusreeglid/. Õppeprogrammi ajal peab õpetaja aitama distsipliini hoida. Kui õppeprogrammil osalevad erivajadustega lapsed, palume sellest teada anda programmi broneerimisel - käsitleme iga juhtumit individuaalselt ning püüame leida parima lahenduse sõltuvalt erivajaduse iseloomust, meie füüsilistest tingimustest ning tööjõuressurssidest. 

  • NB! Õppeprogramm toimub osaliselt välitingimustes ning iga ilmaga - palume riietuda ilmastikukindalt. Osa tegevusest toimub siseruumides (elevandimaja, troopikamaja) - õpilase riietus võiks olla eest avatav ning õpilasel peaks kaasas olema joogivee pudel.

  • Kõik õppeprogrammiks vajalikud vahendid on loomaaia poolt olemas.

  • Kaasasolevalt õpetajalt küsivad juhendajad suulist tagasisidet vahetult pärast õppeprogrammi, lisaks palub Tallinna Loomaaed pärast õppeprogrammi kirjalikku tagasisidet e-kirja teel. 

  • Eel- ja järeltegevused:

     

    Enne õppeprogrammile tulekut on hea, kui õpilased on loodusõpetuse tunnis juba tutvunud erinevate loodusvöönditega üle maailma, aga pole hullu, kui tegemist on ka sissejuhatava programmiga teemasse - sobib mõlemal juhul.

     

    Pärast õppekäiku ja enne kirjaliku tagasiside edastamist loomaaiale on saatval õpetajal hea võimalus veelkord teha kokkuvõte kogetust. Näiteks uurida lastelt ükshaaval, mis antud õppeprogrammi juures üllatas, mis meeldis, mis ei meeldinud. Alguses võib lapsed jaotada paaridesse, seejärel neljasesse rühma, siis kaheksaliikmeline rühm jne. Järgneb arutelu kogu rühmaga.

Sihtrühm:

4-6 klass II kooliaste

Kestus:

90 min

Grupi suurus:

32

Toimumise aeg:

Aastaringselt

Hind:

250€

Lisainfo:

Pileteid ei lisandu. Hinnas sisaldub iseseisev loomaaiakülastus pärast õppeprogrammi. Iga 10 õpilase kohta üks täiskasvanud saatja hinna sees. Õppeprogramm lõppeb 90 min möödudes loomaaia keskel - palume arvestada lisaajaga, mis kulub tagasi väravani kõndimiseks, või kasutada võimalust jääda loomaaeda iseseisvalt pikemaks uudistama.

Läbiviimise koht:

Tallinna Loomaaed, keskkonnahariduskeskus (Ehitajate tee 150), sise- ja välisekspositsioonid territooriumil

Läbiviimise asukoht:

59.417337535455, 24.657724499702

Maakond:

Harjumaa

Otsekontakt:

Programmi läbiviija:

Tallinna Loomaaia loodushariduse spetsialistid: 

Kristiina Taits (TÜ bioloogia bakalaureus, ökoloogia ja elustiku kaitse magister, loodushariduse valdkonnas alates 2017)

Heiko Kruusi (TÜ bioloogia bakalaureus, EMÜ loodusturismi magister, loodushariduse spetsialist alates 2021)

Kätlin Kukebal (EMÜ loodusturismi magister, loodushariduse spetsialist alates 2024, eelnevalt läbinud 2a Õpetaja Kutseõpinguid ja töötanud loodusõpetuse õpetajana)

Jana Kilter (TLÜ geoökoloogia magister, loodushariduse spetsialist alates 2022)

Liina Pork (TÜ bioloogia bakalaureus, loodushariduse valdkonnas alates 2011)

Jaana Emilia Harjula (TLÜ bioloogia bakalaureus, loodushariduse spetsialist alates 2024)

Kaari Uibomägi (TÜ geoloogia ja keskkonnatehnoloogia bakalaureus, loodushariduse spetsialist alates 2024)

Darja Zubareva (loodushariduse valdkonnas alates 2011)

Keel:

Eesti keel

Seotud failid:

Loomad erinevates elukeskkondades (II kooliaste)
Author:
Tallinna Loomaaed
II_kooliaste_Loomad_erinevates_elukeskkondades_Zoo_2025.docx(16.3 KB)

Õppeprogrammi sisukirjeldus .docx failina

Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:

  1. SISSEJUHATUS (5 min)

Juhendajad tutvustavad loomaaias kehtivaid reegleid ja eelolevat programmi. Suurema grupi korral (alates 18 õpilast) jagatakse grupp kaheks. Kummalgi grupil on oma juhendaja ja järgnevad tegevused toimuvad paralleelselt. Kogu klass ühineb taas õppeprogrammi viimases osas ehk lõpumängul.

  1. TEEMAARENDUS (80 min)
  • Sissejuhatav ülesanne (10 min)

Programmi alustuseks  aktiveeritakse ringis õpilaste üldteadmised seoses erinevate elukeskkondadega ning neis elavate loomadega.  Käsitletavad loodusvööndid on kõrb, savann, vihmamets, taiga ja tundra. Igale õpilasele jagatakse juhuslikkuse alusel pilt, millel on kujutatud:

  1. elukeskkonna pilt
  2. elukeskkonnale iseloomulik keskkonnatingimus(ed) (temperatuur, niiskus vmm)
  3. antud elukeskkonda mõjutav peamine inimtekkeline keskkonnaprobleem (lihtsustatud kujul)
  4. mõni elukeskkonda iseloomustav tuntud esindaja, kelle paar olulisemat kohastumust on joonisel rõhutatud

Õpilased peavad leidma sama elukeskkonnaga seotud sildid ja moodustama grupid, iga grupp arutleb oma elukeskkonna, seal valitsevate tingimuste ja keskkonnaprobleemi üle. Ühises ringis vaadatakse moodustatud grupid üle ja õpilased saavad vajadusel ka gruppide koosseisude osas korrektuure teha. Iga elupaiga rühm peab programmil järgneva õppekäigu jooksul oma elukeskkonna juurde jõudes teistele tegema väikese ettekande - mis elupaika oleme jõudnud, mida iseloomulikku alguse ülesandes õppisime (temperatuur, niiskus vms). Mängus on 4-5 erinevat elukeskkonda (keskmiselt 2-3 inimest rühmas). Lapsed võtavad sildid retkele kaasa. 

  • Õppekäik (50 min):

Suundutakse õppekäigule loomaaeda, kus tutvutakse erinevate loodusvööndite (kõrb, savann, tundra, taiga, vihmamets) esindajatega loomaaias (igast elukeskkonnast üks). Uude elupaika jõudes on programmi esimeses osas moodustatud elupaiga grupil väikese ettekande aeg - mis elukeskkonda oleme jõudnud ning millised tingimused seda elukeskkonda iseloomustavad. Seejärel vaadeldakse üheskoos looma - juhendaja suunavate küsimuste abil tutvutakse looma välimuse ja eluviisiga ning arutletakse üheskoos selle üle, kuidas need on seotud elukeskkonnas valitsevate tingimustega. Põnevate lugude ning kaasavõetud õppevahendite ning loomade jälgimise abil äratatakse lastes huvi loomade vastu ning luuakse läbi selle vahetu kontakt loodusega. Antud elupaiga grupp kontrollib, kas vaatlemise käigus said kõik olulisemad kohastumused üle räägitud. 

Samuti nimetab grupp oma elukeskkonna juures lühidalt peamise inimtekkelise keskkonnaprobleemi, mida juhendaja aitab teistele selgitada. Sedasi kaetakse inimmõju looduskeskkonnale teemajupp iga elupaiga juures.

Sedasi käiakse retke käigus läbi kõik 4-5 elukeskkonda.

  • Praktiline ülesanne (20 min):

Tunni lõpus kohtuvad kaks rühma ning koos hakatakse mängima põnevat pulkade mängu, et  kinnistada õppeprogrammil omandatud teadmisi. 

Õpilased jagatakse mängu ajaks 4-5 liikmelistesse rühmadesse. Juhendaja on platsile pannud pulgad, millel on erineva raskusastmega küsimused õppekäigul käsitletud teemade kohta  (pulgad on tähistatud erinevate värvidega). Grupid hakkavad ükshaaval palliga pulkasid maha veeretama. Kui pall tabab pulka, siis saab rühm õiguse vastata küsimusele, mis sellel on.  Kui nad vastust ei tea, siis on vastamisvõimalus grupil, kes on käe tõstmisega selleks soovi avaldanud. Õige vastuse korral saavad nemad punktid endale. Mängu lõpus arvutavad võistkonnad oma punktid kokku.

  1. KOKKUVÕTE (5 min)

Tunni lõpus arutletakse õpilastega programmil läbitud teemadel, et saada tagasisidet selle kohta, mida õpilased tunnis omandasid, mis oli nende jaoks eriti huvitav, mis meeldis vähem ning kas õppetunni eesmärgid said täidetud. 

Viimati uuendatud: