Juhendaja tutvustab päevaplaani, selgitab ülesandeid ja räägib ohutuse tagamisest loodusrajal ning looduses käitumise reeglitest. Õpilased jagatakse kaheliikmelisteks töögruppideks. Iga töögrupp saab kompassi ja kaardi. Kõigepealt õpitakse ühiselt kaardi ja kompassi abil orienteerumist. Kui juhendaja on venndunud, et õpilased saavad kaardi ja kompassiga orienteerumisega hakkama, saadetakse grupid iseseisvalt õpperajale, kus nad otsivad kaardi ja kompassi abil metsa peidetud küsimusi, mis puudutavad Läänemere elustikku, rannaelustikku, bioloogilist mitmekesisust, inimmõju rannaelustikule. Vastused küsimustele tuletatakse meelde tunnis õpitust, leitakse loodusest või kasutatakse otsimiseks Googlet. Lõpuks juhendaja kontrollib vastuseid ning arutab need õpilastega läbi. Seejärel toimub lõpuring, kus kõik osavõtjad räägivad, mida uut nad täna õppisid ja saavad anda ka tagasisidet programmi kohta.
Õppejaht ühendab endas oskuse kaardi ja kompassi abil looduses orienteeruda, aktiivse liikumise maastikul ning looduse avastamise Käsmu poolsaarel. Igale paarile antakse kaart ja kompass, mille abil õpilased leiavad loodusmaastikule peidetud küsimusi ja leiavad vastuseid teemade kohta, mis puudutavad Läänemerd ja rannaelustikku, piirkonna bioloogilist mitmekesisust ning inimese mõju loodusele. Vastused leitakse tehes loodusvaatlusi, lugedes infostende või kasutades internetti - teemad toetavad koolis omandatud teadmisi.
Programmi lõpus arutatakse küsimuste vastused koos juhendajaga läbi.
Seos õppekavaga ja ainetevaheline lõiming:
7-9 klass, III kooliaste
Bioloogia
Ökoloogia ja keskkonnakaitse
4) analüüsib organismidevahelisi seoseid ökosüsteemis, mõistab eluslooduses toimuvaid protsesse ja hindab inimtegevuse positiivset ja negatiivset mõju populatsioonidele ning ökosüsteemide püsimisele;
6) selgitab ja väärtustab bioloogilist mitmekesisust ehk elurikkust ja lahendab bioloogilise mitmekesisuse kaitsega seotud dilemmaprobleeme.
Geograafia
Kaartide kasutamine
2) oskab lugeda kaarti: saab aru legendist ja kaardil kujutatud protsessidest, mõõdab vahemaid, määrab suundi, geograafilisi koordinaate, kellaaja erinevusi jms;
4) orienteerub ja liigub kaardi abil maastikul;
Veestik
1) mõistab veekogude ja inimtegevuse vastastikuseid seoseid, veekogude uurimise tähtsust ning vee kaitse vajadust;
Lõimitud on bioloogia ja geograafia
Läbiv teema on Keskkond ja jätkusuutlik areng. Läbi piirkonna elurikkuse teadvustamise ning liikide kohastumuste tundmaõppimise läbi kujuneb õpilases arusaam loodusest kui terviksüsteemist. Inimmõju märkamine looduses paneb õpilasi mõtlema looduse haavatavuse üle.
Õpitulemused:
*oskab määrata kompassi abil ilmakaari ja liikumissunda kaardil;
* oskab lugeda kaarti: saab aru legendist ja kaardil kujutatud protsessidest, mõõdab vahemaid, määrab suundi;
* teeb juhendi järgi lihtsamaid loodusvaatlusi;
* selgitab ja väärtustab bioloogilist mitmekesisust ehk elurikkust;
* mõistab eluslooduses toimuvaid protsesse ja hindab inimtegevuse positiivset ja negatiivset mõju populatsioonidele ning ökosüsteemide püsimisele
* oskab välja tuua liikide kohastumusi eluks Läänemeres ja selle rannikul
Üldpädevused:
Meetodid ja vahendid:
Meetodid
Paaristööna maastikul kaardi ja kompassi abil orienteerumine, ülesannete otsimine ja lahendamine erinevate meetoditega (vaalus, aktiivtegevused, otsing internetist). Programmi lõpus lahenduste üle arutlemine.
Töövahendid:
*kaart, kompass, kirjutusalus, kirjutusvahend ja tööleht (paari peale kõike üks);
* maastikul paiknevad küsimuste ja ülesannete kaardid
* nutiseade - õpilased võivad ülesannete lahendamisel kasutada nutiseadet (igal õpilasel endal kaasas)
Kõik töövahendid, va nutiseade, on juhendaja poolt!
Juhis õpetajale:
Programmile registreerumisel küsitakse õpetaja ootusi programmile ja võimalikke erisusi selle korraldamisel (õpilaste erivajadused, vajadusel muutus programmi pikkuses jms).
Õpetajal palume enne programmile tulekut õpilasi informeerida programmiga seotud olulistest asjadest:
* ilmastikule vastav riietus ja jalanõud (vihma korral vihmakeebid ja niiskuskindlad jalanõud)
* õpilastel palume võimalusel kaasa võtta nutitelefonid (vajadusel abiks vastuste leidmisel)
* kaasa võtta oma lõunaeine ning joogivesi (pärast programmi toimub söömine).
Rada ei sobi läbimiseks liikumispuudega isikutele.
Pärast programmi saab õpetaja endale õpilaste poolt täidetud töölehed, mis annab võimaluse õues alustatuga koolitunnis edasi minna.
Pärast programmi saadetakse õpetajale tagasiside link, milles palutakse anda hinnang programmi sisu ja korralduse kohta. Tagasiside on oluline sisend programmi parendamiseks.
Sihtrühm:
Kestus:
Grupi suurus:
Toimumise aeg:
Hind:
Lisainfo:
Võimalik on korraldada programmi korraga 2-le klassile - sel juhul on programmil ka kaks juhendajat.
Programm ei sobi liikumispuudega õpilastele.
Käsmu õpperada, kus programm toimub on ringikujuline ja 2,5 km pikk . Liikumine toimub mööda sissetallatud metsaradu. Ära eksimise vältimiseks on rada tähistatud puudele tõmmatud värvitriipudega, ärakeeramiskohtadel juhendavad suunaviidad.
Rajale minnes jagatakse õpilastele juhendaja telefoninumber, millele vajadusel helistada.
Juhendaja on läbinud esmaabikoolituse.
Läbiviimise koht:
Läbiviimise asukoht:
59.609039510567, 25.912355112109
Programmi läbiviija:
Kauri Kivipõld - loodusteaduste magister, programmi autor, seda programmi läbi viinud 8 a;
Leho Lahtvee - psühholoogia magister, täiendkoolitused säästvat arengut toetavate teooriate ja praktikate rakendamises õppemetoodikas, programmi läbi viinud 2 a;
Kairi Moor – Bakalaureusekraad keskkonnatehnoloogia erialal Tartu Ülikool, Läbi viinud keskkonnahariduslikku õppeprogrammi alates 2020;
Keel:
Õppeprogrammi tegevused ja ajakava:
SISSEJUHATUS (15 min)
* osalejate vastuvõtmine Käsmu Neeme tee ehk küla lõpus asuvas parklas ja tutvumine
* päevakava ja programmi üldine tutvustus
* õpilaste paaridesse jagunemine ja töövahendite (Paari peale üks kaart, kompass, tööleht, kirjutusvahend) kättejagamine.
TEGEVUSTE KÄIK (2 h ja 20 min)
* Kaardi ja kompassi kasutamise praktiline õpetus (20 min)
Juhendaja palub õpilastel näidata, kuidas nad kompassi abil ilmakaari määravad. Kui on õpilasi, kes sellega toime ei tule, selgitab juhendaja neile, kuidas seda teha. Seejärel vaadatakse üle kaart ja kaardilegend ning korratakse üle tingmärkide tähendused. Seejärel otsivad õpilased kaardilt üles enda asukoha.
Kui juhendaja on veendunud, et õpilased oskavad kaardi ja kompassi abil orienteeruda, jagatakse paaridele välja kirjutusalused, töölehed, kirjutusvahendid.
* Kaardi ja kompassi abil orienteerumine, ülesannete otsimine ja lahendamine. (90 min).
Õpilased lähevad paari kaupa rajale, kus peavad kaardi ja kompassi abil üles otsima peidetud ülesande teksti ning ülesande vastuse andma oma töölehele. Ülesannete sisu võib olla kas küsimustele vastamine interneti abil, loodusvaatluste abil või tegevused looduses.
Küsimused (14) puudutavad inimese ja keskkonna vahelisi seoseid, rannikuelustikku, poolsaare bioloogilist mitmekesisust ning selle säilitamise vajalikkust, taimede ja loomade kohastumusi eluks Läänemeres ja selle rannikul.
*Vastuste kontrollimine ja arutelu (20 min)
Seiklusmängu lõppedes kogunevad kõik õpilased stardipaika. Juhendajaga koos arutatakse läbi kõik rajal olnud küsimused ja ülesanded. Probleeme tekitanud küsimused leiavad arutelu käigus õiged vastused. Õpilased teevad töölehtedel vastustesse täiendusi.
* Lõpuring (10 minutit)
Iga õpilane väljendab programmilt saadud emotsiooni ning kirjeldab vähemalt ühte uut teadmist/kogemust, mida õppeprogramm temale andis.
EINESTAMINE JA LAHKUMINE (25 min)
* Enda poolt kaasa võetud toidupoolise söömine
* Lahkumine.